Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?

SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Choć pluskwy są mniej popularnymi insektami niż np. komary, to również możemy się z nimi spotkać, zwłaszcza w czasie wakacji. Pluskwy żywią się krwią człowieka. Po czym poznać ugryzienie tego pasożyta? I jak złagodzić zmiany skórne?

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa to czerwono-brązowy pasożyt o długości około 5-7 mm, o owalnym kształcie i wydłużonym i spłaszczonym odwłoku.

Bardzo trudne jest zgniecenie tego owada, ponieważ pluskwy mają bardzo wytrzymałe pancerze. Owady te nie mają skrzydeł, a w okolicach głowy mają czułki i włoski.

Pluskwy żyją kilka miesięcy. Samica składa dziennie od 2 do 3 jaj koloru kremowego. Samica składa je zwykle w ciemnych i wilgotnych miejscach, a czas ich poszczególnych etapów rozwoju zależny jest od wilgotności, temperatury i dostępu do pożywienia.

Gdzie można spotkać pluskwy?

Twierdzenie, że pluskwy biorą się z brudu jest mitem. Choć higieniczne zaniedbania sprzyjają szerzeniu się wszelkiego rodzaju insektów, to co ciekawe, pluskwy nie radzą sobie zbyt dobrze na zanieczyszczonych powierzchniach. Gdzie więc można spotkać pluskwy? Insekty te lubią  hotele, hostele, pensjonaty. Dlatego właśnie w okresie letnim jesteśmy najbardziej narażeni na pogryzienia przez pluskwy. Jednak pasożyty te można też przynieść do domu wracając z tramwaju, autobusu czy kina. Pluskwy lubią pomieszkiwać w drewnianych meblach, zwłaszcza w wąskich i ciemnych otworach, np. w listwach podłogowych, ale też między książkami. Na szczęście masowe inwazje pluskiew są rzadkością. Częściej są to pojedyncze osobniki w różnych częściach domu, które trudno zlokalizować, a o ich obecności świadczą dopiero ugryzienia na ciele.

Pluskwa domowa. Po czym poznać, że mamy w domu pluskwy?

Poza samymi pluskwami, które udało nam się namierzyć, innymi oznakami ich występowania w domu są odchody, które możemy znaleźć wzdłuż szwów materaca. O obecności pluskiew świadczą też również plamki krwi na prześcieradłach. Ważną wskazówką jest też to, że w pomieszczeniu, które będzie zapluskwione, może unosić się zapach przypominająca zapach kolendry.

Ugryzienie pluskwy – objawy

Pluskwy żywią się krwią. Gryzą przede wszystkim w okolicach nieowłosionej, odkrytej skóry. Największą aktywność wykazują w nocy.

Dopiero po ukąszeniu pojawia się plamka, zaczerwienienie, któremu towarzyszy świąd, a czasem pieczenie. Ostra reakcja alergiczna występuje bardzo rzadko.

Ugryzienie pluskwy od ugryzienia komara różni się tym, że zmiana puchnie mniej.  Dużo szybciej pojawia się też ból czy pieczenie. Jeżeli miejsca ugryzienia są mocno drażnione np. intensywnie drapane, to zmiany mogą wypełniać się płynem surowiczym. Ugryzienie pluskwy nie musi być pojedyncze. Czasami ślady układają się po dwa lub trzy w jednej linii.

Joel Carillet/getty images

Czy ugryzienie pluskwy jest groźne dla zdrowia?

Czy pluskwy przenoszą choroby? Oczywiście istnieje teoretyczne ryzyko transmisji wielu zakażeń przez owady żywiące się krwią człowieka, takich jak np. wirusowe zapalenie wątroby typu B. Obecnie nie ma jednak dowodów na to, że pluskwy przenoszą jakiekolwiek choroby. Częściej dochodzi do nadkażeń zmian uszkodzonych na skutek drapania ugryzionych miejsc.

Co na ugryzienia pluskwy?

Na złagodzenie zmian powstałych w wyniku ugryzienia pluskwy można miejscowo stosować leki z grupy glikokortykosteroidów, a także doustne leki przeciwhistaminowe, czy maść recepturową na bazie cynku oraz wody wapiennej. Ślady po ukąszeniach, jeśli nie są powikłane nadkażeniem czy istotnym uszkodzeniem, ustępują po kilku dniach samoistnie.

Jak się pozbyć pluskiew?

W przypadku rozpoznania pluskiew, należy dokładnie oczyścić całe pomieszczenie. Pluskwy są wrażliwe na działanie wysokich i niskich temperatur, a więc należy wyprać pościele, ubrania, zabawki w temperaturze co najmniej 50 st. C i przez minimum 2 godziny. Pluskwy giną też w ciągu 5 dni w temperaturze -5 st. C, natomiast jaja – natychmiast w temperaturze -26 st. C. Odkurzenie pomieszczenia również może pomóc, jednak jaja pluskiew mogą być trudne do usunięcia odkurzaczem, ponieważ zawierają substancję przytwierdzającą je do powierzchni. W najgorszym przypadku niezbędne jest wyrzucenie materacy, łóżek czy mebli. Można też poprosić o pomoc profesjonalną ekipę pozbywającą się pluskiew przy użyciu środków chemicznych.

Zobacz film: Pluskwy atakują. Jak walczyć z plagą?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 30.07.2020,
Opublikowano: 30.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej