Plastry na rany odleżynowe – rodzaje i mechanizm działania. Kiedy należy je stosować? 

Fot. Science Photo Library / Getty Images

Plastry na odleżyny wykorzystywane są w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek i ułatwienia pielęgnacji rany. To podstawowe wyposażenie m.in. przy opiece nad osobami przewlekle chorymi bądź tymi, którym kontuzje lub urazy uniemożliwiają poruszanie się. Rynek medyczny oferuje wiele rodzajów plastrów odleżynowych, należy je dobierać w zależności od stopnia postępu odleżyny.

Zróżnicowanie plastrów odleżynowych odzwierciedla wielowymiarowość i różnorodność ran odleżynowych. Najbardziej znany produkt wspomagający leczenie zmian tego typu to plastry na odleżyny ze srebrem, jednak należy je stosować wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, stąd warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą.

Dlaczego powstają odleżyny? Klasyfikacja odleżyn

Odleżyna to stan martwiczy obejmujący skórę i tkankę podskórną, a nawet mięśnie i kości, powstały na skutek długotrwałego ucisku miejsc, w których wyrośla kostne mają kontakt z podłożem, np. kość krzyżowa, pięty, krętarz większy. Ucisk powoduje niedokrwienie, niedotlenienie i niedożywienie tkanek. Rany odleżynowe często wiążą się z owrzodzeniem i wtórnym zakażeniem rany, których powikłania mogą być groźne dla życia. Powodują infekcje bakteryjne, w tym sepsę.

Leczenie odleżyn przewiduje wiele metod postępowania, m.in. opatrunki i plastry odleżynowe, które dobrane pod względem rozległości, głębokości i etapu gojenia się rany, przyspieszają proces leczenia.

Polecamy; Odleżyny – profilaktyka najlepszym sposobem leczenia

Wybór plastra zależy od stopnia klasyfikacji odleżyny zwykle według skali Torrance’a:

  • I stopień oznacza blednące zaczerwienienia skóry;
  • II stopień to stabilne rumienie z obrzękiem, uszkodzeniem naskórka, pęcherzami i bólem;
  • III stopień – uszkodzenie skóry na całej grubości, której dno wypełnia żółta masa rozpadających się tkanek, brzegi są dobrze odgraniczone, a dookoła widoczne są obrzęk i rumień;
  • IV stopień to uszkodzenia podskórne z dnem i brzegami wypełnionymi czarną masą martwiczą;
  • V stopień – martwica zajmująca powięzie, mięśnie, stawy i kości.

Polecamy: Materac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?

Jak prawidłowo stosować plastry na odleżyny?

Leczenie odleżyn rozpoczyna się od oceny zmian. Kiedy odleżyny osiągnęły poziom martwiczy z zakażeniem, priorytetem jest oczyszczenie rany. Plastry na odleżyny ze srebrem lub inne zwykle stosowane są w leczeniu I, II i III stopnia. Wyższe stopnie zwykle kwalifikowane są do zabiegów chirurgicznych.

Jak zbudowana jest ludzka skóra? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Jak działają plastry na odleżyny?

Wspieranie procesu leczenia odleżyn opatrunkami i plastrami odleżynowymi polega na zapewnieniu wilgotnego środowiska, które sprzyja wzrostowi tempa namnażania się makrofagów, czyli komórek odpowiadających za procesy naprawcze uszkodzonych tkanek, ustąpienie stanu zapalnego oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych związanych z odleżyną. Dodatkowe substancje biochemiczne, którymi nasączone są plastry, działają antybakteryjnie i odżywczo, ograniczając kolonizację drobnoustrojów i powstanie powikłań infekcyjnych. Ponadto plastry na odleżyny chronią ranę przed urazami mechanicznymi, ułatwiają kontrolę wysięku, utrzymują odpowiednią temperaturę rany oraz zapewniają ciągłość terapii od kilkudziesięciu godzin do kilkunastu dni.

Polecamy: Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn

Rodzaje plastrów na odleżyny

Różnorodność ofert rynkowych plastrów jest duża. Najpopularniejsze są:

  • plastry poliuretanowe w formie półprzepuszczalnych błon – polecane do leczenia odleżyn płaskich bez wysięku lub z niskim wskaźnikiem wysięku, a także do stosowania profilaktycznego narażonych miejsc ze względu na niskie właściwości absorbujące płyny. Plastry odleżynowe tego typu chronią mechanicznie, utrzymują wilgoć i temperaturę skóry, utrzymują się jednorazowo do 14 dni. Zalecane są głównie do odleżyn I i II stopnia;
  • plastry poliuretanowe w formie gąbki o wysokich właściwościach chłonnych i antybakteryjnych, zalecane do odleżyny II i IV stopnia;
  • plastry odleżynowe hydrokoloidowe, określane jako aktywne żelowe plastry na odleżyny, które rozpuszczają skrzepliny i wspierają proces tworzenia nowych naczyń włosowatych. Tego typu plastry dostępne są w formie jedno- lub dwuwarstwowej, z czego zewnętrzna warstwa chroni mechanicznie od środowiska i kontaktem z kałem czy moczem, a wewnętrzna zabezpiecza przed infekcjami oraz zapewnia cyrkulację powietrza i aktywizuje procesy gojenia. Plastry utrzymują się do 7 dni i polecane są do odleżyn z dużym wysiękiem i martwicą;
  • plastry hydrofiberowe, tzw. plastry odleżynowe ze srebrem – mają wysokie właściwości absorbujące wysięki, działają antybakteryjnie; polecane są w ciężkich i zainfekowanych odleżynach lub zagrożonych infekcją;
  • plastry żelowe, czyli hydrożelowe błony głęboko nawadniające i rozpuszczające tkankę martwiczą – ułatwiają oczyszczanie żółtej i czarnej martwicy. Plastry żelowe tracą wydajność po 24 godzinach;
  • plastry alginianowe – polecane do pielęgnacji krwawiących odleżyn, należy wymieniać je do 12 godzin;
  • dekstranomery, czyli substancje w proszku i aerozolu, które po kontakcie z wydzielinami z odleżyn zmieniają postać na żel, tworząc swoisty plaster żelowy o wysokiej chłonności wysięków. Usunięcie plastra wymaga spłukania solą fizjologiczną.
Data aktualizacji: 01.04.2019,
Opublikowano: 28.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej