Plank - ćwiczenia, wyzwanie. Jakie efekty daje plank?

Fot. PeopleImages / Getty Images

Plank, nazywany popularnie deską, wykonuje się jako jedno z ćwiczeń izometrycznych. Daje naprawdę niesamowite efekty, jeśli chodzi o modelowanie mięśni brzucha i całej sylwetki. Dodatkowo angażuje również inne partie - wzmacnia ramiona, nogi i kręgosłup. Dostępne są też modyfikacje ćwiczenia, którymi można urozmaicić trening.

Plank wykonuje się w podparciu na przedramionach. Bardzo ważna jest technika - prawidłowo wykonane ćwiczenie nie obciąża mięśni kręgosłupa, a angażuje całe ciało. Z pozoru prosta pozycja szybko zweryfikuje, jak silne są mięśnie wykonującej je osoby. Naprawdę nie lada wyzwaniem jest wytrzymać w tej pozycji dłużej niż kilkadziesiąt sekund.

Jak prawidłowo wykonać "deskę"? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: PLANK (deska) - jak prawidłowo zrobić deskę? Źródło: 36,6.

Plank - jak poprawnie wykonać ćwiczenie?

Plank, czyli deska, wymaga właściwej techniki. Tylko poprawna pozycja angażuje prawidłowo mięśnie i nie powoduje zbytniego obciążenia kręgosłupa. Opanowanie podstawowej bazy, daje ponadto możliwość wprowadzenia wielu kombinacji, np. pajacyków lub deski bocznej. Jeśli ćwiczenie wykonywane jest pierwszy raz oto kilka wskazówek:

  • należy położyć się płasko na brzuchu, na wcześniej rozłożonej macie treningowej. Następnie ręce zgiąć pod kątem prostym, opierając się na przedramionach, w ten sposób, aby barki znalazły się bezpośrednio nad łokciami. Idealnie, jeśli pozycję można korygować przed lustrem, np. na sali fitness;
  • jeśli pozycja wyjściowa jest przygotowana, należy napiąć mięśnie brzucha i unieść tułów, opierając się na palcach stóp. Kluczowe jest napięcie mięśni głębokich brzucha,
  • najważniejsze, aby pamiętać, że nie można unosić pośladków wyżej niż linia pięt, bioder i ramion. Odginanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa również jest kardynalnym błędem, który może prowadzić do bólu pleców i nadmiernych obciążeń podczas wykonywania deski.

Opisaną pozycję należy utrzymać przez kilkanaście sekund, po czym odpocząć i powtórzyć. Obciążenia powinno się zwiększać systematycznie, np. rozpoczynając od 30 s i dochodząc aż do minuty. Mimo że początki będą trudne, to mięśnie brzucha szybko przyzwyczają się do wysiłku, a dodatkowo będzie można stopniowo wprowadzać modyfikacje ćwiczenia.

Jak ćwiczyć mięśnie brzucha? Zobaczcie, jak wyrzeźbić sylwetkę:

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: Dzień Dobry TVN

Plank - efekty po pierwszym miesiącu ćwiczeń

Systematyczne ćwiczenie deski przekłada się na pięknie wyrzeźbione i wymodelowane ciało, które jest smuklejsze, a jednocześnie silniejsze. Pierwsze efekty plank można zaobserwować już po miesiącu treningów. Poza zdecydowanie ładniejszą sylwetką, przynosi ono wiele prozdrowotnych korzyści.

Pomaga wypracować prawidłową postawę ciała, wzmacnia mięśnie głębokie i mięśnie tułowia, przez co pozwala również zmniejszyć dokuczające bóle pleców. Silne mięśnie przy kręgosłupie pomagają utrzymać właściwą pozycję i zwiększają odporność na obciążenie, co jest ważne zwłaszcza dla osób prowadzących siedzący tryb pracy i życia. Ponadto rozbudowany i silny garnitur mięśni stanowi ochronę przed kontuzjami. Właśnie te powody sprawiają, że plank powinien być włączony do regularnych treningów zarówno przez osoby, które rozpoczynają pracę nad własnym ciałem, jak i te, które ćwiczą bardzo intensywnie. Dla zaawansowanych osób deska jest formą poprawienia ogólnej siły i kondycji organizmu.

Wyzwanie plank

Zachęcamy do podjęcia 30-dniowego wyzwania plank. Efekty będą jeszcze bardziej widoczne, jeśli wzbogacimy trening ćwiczeniami aerobowymi i interwałowymi, czyli o zwiększonej intensywności. Oczywiście zawsze podstawę powinna stanowić zdrowa i dopasowana do bieżących potrzeb organizmu dieta - z uwzględnieniem zwiększonego zapotrzebowania na kalorie.

Wyzwanie plank powinno uwzględniać wzrastający stopień trudności. Jeśli zaczynaliśmy od 30 s w tej pozycji, to po miesiącu powinniśmy być w stanie wytrzymać ponad minutę. Przy dobrze opanowanej technice pozycji podstawowej, można stopniowo wprowadzać modyfikacje, np.:

  • plank z naprzemiennym dociąganiem nogi do boku (wzmacnia mięśnie brzucha i nóg),
  • plank z unoszeniem nóg (poprawia mięśnie ud i pośladków),
  • deska boczna (angażuje mięśnie poprzeczne brzucha),

Bardziej zaawansowane pozycje wymagają również unoszenia rąk czy rotacji ciała. Mimo iż na początku niektóre z nich wydają się niemal niemożliwe do wykonania, w trakcie pierwszego miesiąca ciało wzmocni się do tego stopnia, że zakres ruchów z pewnością będzie można rozszerzyć.

Ćwiczenia plank - wskazania i przeciwwskazania

Ćwiczenia plank może wykonywać każdy - bez względu na wiek. Zawsze jednak, jeśli w trakcie treningów pojawi się ból lub dyskomfort, należy przerwać ćwiczenie i spróbować powtórzyć je po chwili odpoczynku. Jeśli ból się utrzyma lub nasila, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Oczywiście tak silne napięcie mięśni brzucha nie jest zalecane kobietom w ciąży. Również dyskopatia lub skrzywienie kręgosłupa powinno być skonsultowane przed rozpoczęciem regularnych treningów. W przypadku wad i zwyrodnień kręgosłupa ćwiczenia mogą pogłębić skrzywienie lub wysuwanie się dysku. Wówczas warto wprowadzić trening pod kontrolą rehabilitanta, który zdecyduje, jakie ruchy są dozwolone w zakresie bieżących możliwości i kondycji organizmu.

Ważne, aby pamiętać, że przetrenowanie również nie jest wskazane i daje odwrotny efekt od zamierzonego. Zmęczone mięśnie stają się słabe, przez co zwiększa się ich podatność na groźne kontuzje - naciągnięcia, naderwania, a nawet całkowite zerwanie.

Zobaczcie, jak wybrać ćwiczenia do domowego treningu:

Zobacz film: Jak wybrać ćwiczenia do domowego treningu? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 08.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej