Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu matki – kiedy czuć, co ma na nie wpływ i o czym świadczy brak ruchów dziecka

Fot: Nichizhenova Elena / fotolia.com

Ruchy płodu w brzuchu matki są już wyczuwalne między 16. a 20. tygodniem ciąży. Zdrowe dzieci wykonują zazwyczaj 10 kopnięć w ciągu 2 godzin za wyjątkiem czasu, gdy śpią. Ruchliwość malucha zwiększa się od 32. tygodnia ciąży. Jeżeli dziecko nie kopie po 20-24 tygodniu ciąży, należy zgłosić się do lekarza, w celu wykonania badań kontrolnych. Na ruchy płodu może mieć wpływ położenie łożyska, pozycja matki czy choroby, takie jak: nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. 

Ruchy dziecka w brzuchu to sprawa indywidualna, zależna od różnych czynników i charakteru malucha. Niektóre z nich mogą być bardziej pobudzone, a inne znacznie spokojniejsze.

W którym tygodniu czuć pierwsze ruchy dziecka?

Większość kobiet pierwsze ruchy dziecka w brzuchu odczuwa między 16. a 20. tygodniem ciąży. Jeżeli ciężarna rodziła już wcześniej, wtedy może odczuwać poruszanie się płodu nawet przed 16. tygodniem. Zdarza się też, że panie rozpoznają ruchy dziecka dopiero po 20. tygodniu, ale dzieje się tak najczęściej, gdy jest to pierwsza ciąża. Poruszanie się płodu porównuje się do ruchu jelit bądź pulsowania małych pęcherzyków pod skórą.

28. tydzień ciąży a ruchy dziecka

Od około 28. tygodnia ciąży ruchy dziecka są już znacznie silniejsze, niż na jej początku. Maluch może kopać, zmieniać pozycję, obracać się lub lekko szturchać. W przypadku, gdy dziecko jest bardzo aktywne, jego ruchy są widoczne gołym okiem na powierzchni brzucha. W 28. tygodniu ciąży u malca pojawia się tzw. wzorzec snu oraz budzenia się, najczęściej popołudniu lub wieczorem. Sen dziecka trwa od 20 minut i zazwyczaj nie przekracza 1,5 godziny. Kiedy malec śpi, wtedy jego ruchy są bardzo małe lub praktycznie niewyczuwalne.

Zobacz także: Jak przebiega 17 tydzień ciąży? Czy można wyczuć ruchy dziecka?

Ruchy dziecka w brzuchu w 32. tygodniu ciąży

Od 32. tygodnia ciąży ruchy dziecka przybierają na sile. Tuż przed porodem mogą jednak osłabnąć, czego powodem jest wielkość malucha i brak dostatecznej przestrzeni w brzuchu na swobodne poruszanie się. Na ruchy malucha nie ma wpływu pozycja jego ułożenia. Tak samo ważna jest kontrola ruszania się dziecka ułożonego miednicowo, jak i główkowo.

Ruchy dziecka w ciąży – co ma na nie wpływ?

Na intensywność ruchów dziecka może mieć wpływ położenie łożyska, znajdującego się z przodu macicy. Odczuwanie kopania czy szturchania brzucha jest silniejsze w pozycji leżącej niż stojącej. Dziecko może być spowolnione, przez co będzie się mniej ruszać jeśli matka zażywa leki uspokajające lub zawierające morfinę, pije alkohol bądź pali papierosy.

Zobacz także: E-papieros a ciąża: wpływ palenia elektronicznego papierosa na ciążę

Co zrobić jeśli ruchy dziecka w brzuchu są mało wyczuwalne?

Jeżeli w 24. tygodniu ciąży ruchy dziecka są nieodczuwalne lub bardzo słabe należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Najprawdopodobniej zleci on badanie ultrasonograficzne (USG) brzucha, kontrolę zapisu czynności serca. W 28. tygodniu ciąży wzorzec ruchów dziecka jest bardzo zróżnicowany i w niektórych porach dnia, zwłaszcza popołudniowych lub wieczornych, dziecko nie porusza się, ponieważ śpi. W pozycji leżącej na lewym boku można najdokładniej poczuć ruchy, ponieważ w tym położeniu dokrwienie łożyska jest optymalne.

Większość zdrowych dzieci wykonuje zazwyczaj 10 kopnięć na 2 godziny. Dzięki liczeniu ruchów płodu, każda kobieta jest w stanie określić, czy maluch porusza się prawidłowo. Jeżeli dziecko wykona mniej niż 10 uderzeń w ciągu dwóch godzin, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania kontrolne. Pamiętajmy jednak, że okresie snu dziecka liczba kopnięć może być mniejsza.

Brak ruchów dziecka

Brak ruchów dziecka w 24. tygodniu lub nagłe zmniejszenie ich liczby może świadczyć o chorobach, które zaburzają prawidłowy przebieg ciąży. Na poruszanie się płodu może mieć wpływ nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca ciężarnych, która prowadzi do niewydolności łożyska. Choroby są czynnikiem ryzyka, jednak ostateczną diagnozę zawsze musi potwierdzić lekarz. W przypadku, gdy badania wychodzą dobrze, a ginekolog nie stwierdził zagrożenia ciąży, przyszłe mamy nie mają powodu do niepokoju.

Zobacz także: 19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka? Jak duży powinien być brzuch matki?

Ruchy dziecka przed porodem

Zmniejszenie się ruchów dziecka w ostatnich miesiącach ciąży mogą świadczyć o zbliżającym się porodzie. Maluch ułożony jest wtedy częściowo w kanale rodnym, dlatego ma znacznie mniej miejsca, by swobodnie poruszać się w brzuchu matki. Należy jednak pamiętać, że pomimo tego, wszelkie wątpliwości dotyczące rozwoju dziecka i jego zdrowia trzeba konsultować z lekarzem. Tylko specjalista na podstawie badań jest w stanie określić, czy ruchy dziecka bądź ich zmniejszenie się lub brak, są powodem do niepokoju. Wizyty kontrolne mogą odbywać się w przychodni lub w gabinecie lekarskim. Położna, która przeprowadza kontrolę, pyta o schemat ruchów dziecka oraz o zmiany, jakie w nich nastąpiły. Następnie mierzy ciśnienie krwi, słucha odgłosów serca malucha oraz bada brzuch. W przypadku wykrycia nieprawidłowości położna skieruje przyszłą matkę na badanie do ginekologa.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej