Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych - co robić?

Fot. Ralf Nau / Getty Images

Do oparzeń słonecznych dochodzi, gdy wystawiamy się na działanie promieni słonecznych przez zbyt długi czas oraz, gdy nie stosujemy przed nimi żadnej ochrony (czyli kosmetyków z filtrami SPF). Nasza skóra zaczyna piec, jest zaczerwieniona, zaczyna się łuszczyć naskórek – to pierwsze objawy poparzeń, w sytuacji ekstremalnej mogą pojawić się pęcherze. Co wtedy robić?

Oparzenia słoneczne I stopnia, czyli te charakteryzujące się rozgrzaniem skóry, jej zaczerwienieniem i obrzękiem można skutecznie leczyć w domu. Kiedy jednak dochodzi do bardziej rozległych obrażeń, np. kiedy pojawiają się pęcherze, należy udać się do lekarza, gdyż mamy do czynienia z poparzeniami II stopnia, które mogą być niebezpieczne i pozostawić po sobie blizny. Pamiętajmy także, że oparzeniom słonecznym może towarzyszyć udar mózgu. Jeśli tylko zauważymy u siebie gorączkę, zawroty głowy, nudności i wymioty czy osłabienie organizmu powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

W przypadku oparzeń słonecznych najlepiej sięgnąć po kosmetyki z apteki dedykowane do tego schorzenia. W składzie kremów, balsamów czy pianek powinien znaleźć się B-panthenol oraz witaminy A, E, aloes czy alantoina. Dobrze sprawdzi się także maść propolisowa, (która jednak może uczulać, gdyż składa się z pyłków różnych traw, drzew i krzewów). którą stosuje się w leczeniu oparzeń I i II stopnia oraz arnika, która skutecznie leczy oparzenia.

Istnieją także domowe sposoby na łagodzenie podrażnionej słońcem skóry. Są one skuteczne i łatwo dostępne, ale pamiętajmy, że żaden kosmetyk ani sposób nie przyniesie natychmiastowej poprawy.

Jak uniknąć poparzenia słonecznego? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak chronić skórę przed poparzeniem? Źródło: 36,6.

Nabiał

Jogurty naturalne, kefir, zsiadłe mleko czy maślanka zawierają witaminy A, D i E oraz z grupy B, które pomagają regenerować zniszczony naskórek. Także zawarty w nich cynk, wapń i białko pozytywnie wpływają na podrażnienia i działają kojąco. Polecane są także kąpiele w mleku, najlepiej tłustym, które nawilża i uelastycznia skórę.

Okłady z warzyw

Dobrze sprawdzą się truskawki, ogórki oraz ziemniaki. Te pierwsze należy rozgnieść na papkę i nałożyć na skórę. Ogórka kroi się w plasterki i przykłada w poparzone miejsca, natomiast z ziemniaka można wycisnąć sok i nasączyć nim gazik, zrobić puree i nakładać je bezpośrednio na skórę lub przykładać samą skórkę z ziemniaka. Na poparzoną skórę można także przykładać schłodzone w lodówce plastry pomidora.

Zielona herbata

Także okłady z gazy nasączonej zieloną herbatą powinny przynieść ulgę poparzonej skórze.

Aloes

Sok z aloesu wykazuje właściwości łagodzące i nawilżające, działa przeciwzapalnie i pomaga w regeneracji naskórka. Aby wykonać taki okład należy nasączyć gazę sokiem z aloesu i przykładać w podrażnione miejsce.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Owies

W przypadku powstania oparzeń słonecznych można zażyć kąpiel z dodatkiem mąki owsianej. Zawiera ona beta-glukan, związek chemiczny, który poprawia funkcje ochronne skóry i zapobiega utracie wody z jej głębszych warstw. Polecane są także płatki owsiane, działające przeciwzapalnie. Namoczone płatki owsiane należy przykładać na podrażnioną skórę. W efekcie powinny one złagodzić ból i pieczenie oraz zmniejszyć obrzęk.

Kiedy nasza skóra jest podrażniona powinno się unikać słońca. Wystawianie się na ponowną ekspozycję może doprowadzić tylko do pogłębienia się problemu. Oparzenia słoneczne mogą doprowadzić do nieestetycznych zmian na skórze, powstania blizn a nawet do rozwoju czerniaka, dlatego o wiele lepiej im zapobiegać niż je leczyć.

W przypadku oparzeń nie powinno się brać zimnych kąpieli. Zalecane jest polewanie ciała letnią wodą. Dlaczego? Bowiem zimna woda powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych, co skutkuje uniemożliwieniem oddania ciepła przez skórę i zmniejsza dostarczenie tlenu w obrębie poparzonego miejsca.

Jak zadbać o skórę po opalaniu? Więcej informacji znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak pielęgnować skórę po opalaniu. Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 03.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej