Pieczenie w gardle: przyczyny. Jak sobie z nim poradzić?

Fot.: DKart / Getty Imagages

Pieczenie w gardle jest bardzo częstą dolegliwością, która może być oznaką nadchodzącej choroby wirusowej, w tym m.in. anginy, mononukleozy zakaźnej. Pieczenie w przełyku może być objawem zgagi lub refluksu żołądkowo-przełykowego. 

Pieczenie w gardle może spowodować spory dyskomfort i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Jeśli wraz z pieczeniem w gardle wyczuwalne są pozostałe dolegliwości, takie jak gorączka, ból głowy i osłabienie, warto zdecydować się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu.

Pieczenie w gardle a infekcje

Jak wyjaśniają lekarze, najczęstszą przyczyną pieczenia w gardle są infekcje wirusowe w drogach oddechowych. Jedną z powszechnych dolegliwości wywołanych wirusami, w której przebiegu występuje pieczenie w gardle, jest ostre zapalenie gardła. Wtedy to najczęściej dochodzi do bólu podczas połykania, swędzenia i drapania w gardle, napadów kaszlu, a także wzmożonego odkrztuszania plwociny. Ostry wirusowy stan zapalny przebiega bez białego nalotu oraz z niewielką gorączką. W leczeniu pieczenia w przebiegu wirusowego zapalenia gardła nie stosuje się antybiotyków. Leczeniem z wyboru w tym przypadku są preparaty łagodzące gorączkę i pozostałe dolegliwości. Osoby uzależnione od nikotyny powinny zaniechać palenia tytoniu, który powoduje pogłębienie bólu.

Pieczenie w gardle może być objawem ostrego zapalenia migdałków, czyli popularnej anginy. Bakterie odpowiedzialne za stan zapalny atakują znajdujące się w gardle skupiska tkanek limfatycznych. W przebiegu zapalenia migdałków poza pieczeniem w gardle często obserwuje się inne objawy, takie jak ból jamy ustnej (szczególnie nasila się w czasie otwierania jamy ustnej), bardzo wysoką gorączkę, a także mocne zaczerwienienie gardła i ból gardła w czasie przełykania, który nierzadko promieniuje aż do okolicy uszu. Charakterystyczne w przebiegu anginy są białe naloty na języku i migdałkach, które mogą wywołać bardzo nieprzyjemny zapach. Chorzy bardzo często uskarżają się na mocny ból głowy, zmianę głosu, znaczne obniżenie samopoczucia i bóle kostno-stawowe, charakterystyczne dla grypy.

Za anginę, w której jednym z typowych objawów jest silne pieczenie w gardle, odpowiedzialne są paciorkowce. Natomiast samo pieczenie w gardle oraz pozostałe stany chorobowe występujące z opisywaną dolegliwością mogą być spowodowane infekcjami gronkowców, dwoinek zapalenia płuc, a nawet flory mieszanej. Choroby wywołane drobnoustrojami są zakaźne i wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem w celu rozpoczęcia możliwie jak najszybszego leczenia. Osoby cierpiące na anginę najczęściej stosują antybiotyki (amoksycylinę, fenoksymetylopenicylinę, makrolidy lub cefalosporyny).

W rzadkich sytuacjach za pieczenie w gardle odpowiedzialna jest mononukleoza zakaźna. To choroba atakująca głównie dzieci i młodzież. Za jej rozwój odpowiedzialny jest wirus Epsteina-Barr. Poza pieczeniem w gardle w przebiegu mononukleozy obserwuje się powiększenie migdałków wraz z nalotem, bardzo wysoką gorączkę, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, drapanie w gardle, spadek samopoczucia, a nawet powiększenie narządów: śledziony i wątroby.

Jak szybko i skutecznie pozbyć się bólu gardła? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: 36,6.

Pieczenie w gardle a zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy

Osoby bez typowych chorobowych objawów, jak spadek samopoczucia, podwyższenie temperatury ciała, ból głowy, bóle kostno-stawowe i wiele innych, skarżące się na pieczenie w gardle mogą cierpieć na refluks żołądkowo-przełykowy. To stan chorobowy polegający na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, który jest wywołane nieprawidłowym funkcjonowaniem zwieraczy przełyku. Poza pieczeniem w gardle objawami refluksu żołądkowo-przełykowego są nieprzyjemne uczucie odbijania się i cofania treści żołądkowej w kierunku przełyku, chrypka, suchy kaszel, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej.

Pieczenie w gardle może wywołać zgaga, polegająca na uczuciu pieczenia rozpoczynającego się tuż nad mostkiem w klatce piersiowej, ciągnącego się nierzadko aż do gardła. Przyczynami zgagi oraz refluksu żołądkowo-przełykowego są spożywanie nadmiernej ilości kawy, alkoholu, czekolady, otyłość oraz palenie papierosów. Obie dolegliwości mogą być również skutkiem przyjmowania lekarstw obniżających ciśnienie tętnicze krwi, a nawet efektem zaburzeń hormonalnych oraz cukrzycy. Wyleczenie zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego wymaga zmiany stylu życia i rezygnacji z używek.

Jak złagodzić pieczenie w gardle?

Łagodzenie pieczenia w gardle jest zależne od przyczyny, która wywołała dolegliwość. Jeśli pieczenie w gardle jest wywołane zgagą lub refluksem żołądkowo-przełykowym, można wypróbować dostępne bez recepty w każdej aptece leki – inhibitory pompy protonowej, które hamują wydzielania zbyt dużej ilości soku żołądkowego. Dostępne są także tabletki i syropy na zgagę, które mogą pomóc w walce z pieczeniem w gardle. W innych wypadkach pieczenie w gardle można złagodzić regularnym piciem ciepłej wody z miodem lub popularnymi tabletkami na gardło do ssania, a także innymi domowymi sposobami. 


Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 24.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej