Pewność siebie – na czym polega i jak ją zbudować?

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Pewność siebie to stan psychiczny, który umożliwia realną ocenę własnych możliwości i podejmowanie codziennych wyzwań, nawet w obliczu związanego z tym lęku czy obiektywnych przeszkód. Osiąga się go dzięki samoświadomości, samoakceptacji,adekwatnej samoocenie i wysokiemu poczuciu własnej wartości.

Pewność siebie często mylona jest z arogancją, brakiem skromności, wywyższaniem się wobec innych. Tymczasem jest wprost przeciwnie – takie zachowania zwykle są wyrazem niepewności w kontakcie z innymi ludźmi i wynikają z potrzeby ukrycia własnych słabości.

Pewność siebie nie jest także zupełnym brakiem wątpliwości czy niczym nieskrępowaną odwagą. To umiejętność działania pomimo naturalnych dylematów i obaw. Można stwierdzić, iż jest to stan, w którym postawy i zachowania jednostki pozostają w zgodzie z jej wartościami i przekonaniami, nawet za cenę narażenia się na krytykę czy odrzucenie.

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to stan, który trudno w prosty sposób zdefiniować. Można jednak wskazać jego najważniejsze filary, do których należą:

  • samoświadomość – znajomość siebie, własnych mocnych i słabych stron, wartości, przekonań, dążności; wpływa na samopoczucie jednostki w kontakcie z innymi ludźmi, umiejętność podejmowania decyzji, wykorzystania własnego potencjału,
  • samoakceptacja – zgoda na to, kim się jest, docenianie siebie, niestawianie sobie nierealnych oczekiwań, wyrozumiałość dla własnych niedoskonałości, umiejętność wybaczania sobie błędów; pozwala lubić siebie, czuć się dobrze we własnej skórze i znaleźć w sobie oparcie,
  • wysoka samoocena – pozytywna ocena własnych cech, zachowań, postaw, traktowanie siebie jako osobę wartościową, umiejętność mówienia o swoich zaletach bez fałszywej skromności; pomaga osiągnąć poczucie zadowolenia z siebie,
  • wysokie poczucie własnej wartości – stan psychiczny wynikający z pozytywnej samooceny i samoakceptacji, traktowanie siebie jako osoby ważnej, cennej samej w sobie, niezależnie od umiejętności czy osiągnięć; pozwala uniezależnić swoje samopoczucie i zdanie na własny temat od opinii innych ludzi,
  • odpowiedzialność za własne życie – umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji i ponoszenia za nie konsekwencji przy jednoczesnym dawaniu sobie prawa do porażek, zdolność do działania pomimo lęku i wątpliwości; umożliwia radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami.

Budowanie pewności siebie

Brak pewności siebie to problem, z którym boryka się wielu ludzi. Zależnie od tego, jak od najwcześniejszego dzieciństwa kształtuje się ich samoświadomość czy samoocena, nie mają oni mocnych podstaw, by w siebie wierzyć, lubić siebie czy z przekonaniem dokonywać wyborów. To utrudnia im kontakty interpersonalne, pracę zawodową, wystąpienia publiczne, obronę własnego zdania czy praw, realizację marzeń i pragnień.

Aby móc siebie cenić, przede wszystkim należy poznać siebie – określić własne wartości, przekonania, zrozumieć emocje, zyskać świadomość swoich słabych i mocnych stron. Jedną z metod pogłębiania samowiedzy jest technika zadawania sobie codziennych pytań dotyczących różnych obszarów życia (np. „Co zdenerwowało mnie w pracy?”, „Za co jestem wdzięczna partnerowi?”).

Są słabości, nad którymi można pracować, ale wiele z nich trzeba po prostu polubić. Nauka samoakceptacji wymaga dystansu do własnych niedoskonałości, umiejętności śmiania się z siebie. Często pomocne jest także zrozumienie motywów własnych zachowań. Samoświadomość pozwala ocenić, czy np. fakt, iż nie podjęło się nauki w jakiejś dziedzinie, jest wynikiem lenistwa, czy też braku zainteresowań w danym kierunku. Taka wiedza ma niebagatelny wpływ na samoocenę.

Samoocenę można zbudować, codziennie spisując powody do zadowolenia z siebie, tworząc listy własnych wartości czy sukcesów. Nie należy opierać samooceny na czynnikach zewnętrznych – opinii innych ludzi, społecznym statusie, stanie posiadania, wyglądzie. Istotne kryteria to zgodność postaw z własnym systemem moralnym, życiowymi celami itd.

Tylko będąc ważnym dla samego siebie, można mieć wysokie poczucie własnej wartości. Należy zatem o siebie zadbać – traktować siebie jako kogoś wartościowego. Dotyczy to zarówno okazywania sobie szacunku i wyrozumiałości, jak i realizowania potrzeby odpoczynku czy spędzenia czasu z przyjaciółmi. Pewność siebie powstaje dzięki poczuciu kompetencji. Warto je zatem nieustannie podnosić we wszystkich obszarach – w sferze życia zawodowego, prywatnych zainteresowań czy na płaszczyźnie relacji międzyludzkich.

Ćwiczenia na pewność siebie

Budowanie pewności siebie wymaga wyjścia poza sferę komfortu – działań, które wywołują stres. Należy podejmować wyzwania, których unikało się w przekonaniu, że nie ma się dość pewności siebie, by im sprostać. Zalecaną metodą jest ćwiczenie kolejnych małych kroków, które przybliżają do celu. Jeśli problem stanowi np. wystąpienie publiczne, pierwszym krokiem może być przemówienie przed kilkuosobową grupą znajomych, kolejnym – wyjście przed publiczność w sytuacji, gdy można uniknąć przemawiania itd. Każde ćwiczenie trzeba powtarzać tak długo, aż uda się je wykonać ze spokojem, satysfakcją i dobrym skutkiem. Podejmując ćwiczenia, warto mieć swój model. Dzięki częstej obserwacji osoby, która stanowi uosobienie pewności siebie, jej sposób bycia utrwala się w podświadomości.

Dlaczego warto stać się pewnym siebie?

Pewność siebie jest stanem, którego osiągnięcie wymaga systematycznej pracy i nieustannego podnoszenia sobie poprzeczki, ponieważ – co zupełnie naturalne – zawsze znajdą się okoliczności, które będą ją ograniczać. Warto jednak podejmować ten wysiłek, aby:

  • przeżywać mniej stresujących sytuacji,
  • osiągać swoje cele,
  • budować szczere relacje z ludźmi,
  • żyć w zgodzie ze sobą.

Jak działa mózg? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak zbudowany jest mózg? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 30.07.2018,
Opublikowano: 30.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej