Peeling pirogronowy – efekty, wskazania i przeciwwskazania. Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego?

Fot: jeffbergen / gettyimages.com

Peeling pirogronowy to zabieg kosmetyczny polecany osobom z cerą dojrzałą, tracącą jędrność i elastyczność, z widocznymi zmarszczkami i oznakami zwiotczenia. Doskonale zwalcza problem zaskórników. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz ujednolica koloryt skóry.

Zabiegi w gabinetach kosmetycznych są coraz bardziej popularne, gdyż przywiązuje się dużą wagę do wyglądu zewnętrznego. Jedną z proponowanych ofert jest peeling pirogronowy, który skutecznie oczyszcza i odtłuszcza skórę oraz łagodzi nadmierne rogowacenie naskórka. Zabieg przeprowadzony powinien być przez wykwalifikowaną kosmetyczkę. Średni koszt peelingu kwasem pirogronowym wynosi 200 zł.

Co to jest peeling pirogronowy?

Peeling pirogronowy to bezbolesny zabieg, który można wykonać nie tylko na okolicach twarzy, ale i na ramionach, plecach, dekolcie czy dłoniach. Kwas pirogronowy naturalnie występuje w jabłkach, occie czy sfermentowanych owocach.

Zabieg przeprowadza się trójfazowo. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie skóry. Następnie aplikowany jest na nią na kilka minut roztwór złuszczający. Kosmetyczka powinna przez cały czas bacznie obserwować, czy nie występują żadne działania niepożądane. W przypadku pojawienia się pieczenia na obszar poddawany zabiegowi nakładana jest gaza z lodem lub kierowany jest strumień zimnego powietrza. W trakcie zabiegu doświadczyć można także uczucia swędzenia, szczypania i mrowienia. Na koniec kwas zostaje zneutralizowany. Przez kilka godzin po peelingu skóra może być lekko podrażniona.

Peeling kwasem pirogronowym – zalecenia przed zabiegiem i po nim

Kosmetyczka powinna poinformować klienta o nienakładaniu makijażu przez 24 godziny od zabiegu i przestrzec przed zdrapywaniem złuszczającego się naskórka. Po zabiegu powinno się przez około 4 tygodnie ograniczyć ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Zalecane jest stosowanie kosmetyków nawilżających i zawierających filtr UV. Przez 2 tygodnie niewskazane jest ponadto używanie kosmetyków zawierających w składzie kwasy ani korzystanie z basenu czy sauny.

Warto też zaznaczyć, że na około 7 dni przed peelingiem unikać powinno się wykonywania w obrębie obszaru poddawanemu zabiegowi mikrodermabrazji, depilacji, elektrolizy, laseroterapii i peelingów.

Efekty peelingu pirogronowego

Jednym z podstawowych efektów peelingu pirogronowego jest złuszczenie warstwy martwych komórek skóry. Wykorzystanie do zabiegu wysokiego stężenia kwasu sprawi, że substancja wniknie do głębiej położonych warstw skóry i pobudzi wytwarzanie kolagenu oraz elastyny. Wśród innych zalet wymienia się regulowanie ilości wydzielanego sebum (łoju skórnego), ujędrnienie, napięcie i odświeżenie skóry.

Dodatkowo peeling ujednolica koloryt skóry. Zabieg spłyca powstałe w wyniku trądziku blizny i powierzchowne zmarszczki. Spowalnia proces starzenia skóry i zwęża pory. Kwas pirogronowy wykazuje działanie przeciwzaskórnikowe i przeciwbakteryjne. Rezultaty widoczne są w krótkim czasie, choć dla uzyskania zadowalających efektów wskazane jest poddanie się kilku zabiegom. Zalecana jest seria 6–8, które powtarzane będą w odstępach 15–21 dni.

Jak przygotować domowy peeling na bazie kawy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Peeling na bazie kawy - jak go przygotować? Źródło: W dobrym stylu

Wskazania do peelingu kwasem pirogronowym

Peeling kwasem pirogronowym poleca się w sposób szczególny do pielęgnacji cery problematycznej, w tym trądzikowej. Wskazany jest przy przebarwieniach skórnych, bliznach potrądzikowych, zmarszczkach i rogowaceniu przymieszkowym. Sprawdza się także w kuperozie, czyli zmianie w cyrkulacji skóry objawiającej się obecnością rozszerzonych naczynek i łojotokowym zapaleniu skóry. Zalecany jest również przy cieniach i workach pod oczami.

Przeciwwskazania do stosowania peelingu kwasem pirogronowym

Zabieg kwasem pirogronowym nie jest wskazany dla osób chorujących na łuszczycę, astmę, atopowe zapalenie skóry i mających zaburzenia psychiczne. Nie sprawdza się też w przypadku zapalenia tkanki łącznej, infekcji skórnej w fazie aktywnej, jak opryszczka, przy alergii na substancje zawarte w stosowanych preparatach, uszkodzeniu tkanek i skłonności do powstawania bliznowców oraz w terapii retinoidami w ciągu 6 ostatnich miesięcy. Wykluczają też przebyte w ostatnim czasie zabiegi chirurgiczne lub terapie światłolecznicze, ciąża i karmienie piersią.

Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego?

Biorąc pod uwagę stężenie kwasu, wyróżnia się cztery rodzaje peelingu pirogronowego: 60% – wykonywany w przypadku fotostarzenia, przebarwień, blizn potrądzikowych i zmarszczek powierzchniowych; 50% – mający zastosowanie w przypadku trądziku i skóry łojotokowej; 40% strong – wykorzystywany w aktywnej fazie trądziku oraz silnych przebarwieniach skóry; 40% mild – wykonywany w przypadku łojotokowego zapalenia skóry i jej zaczerwienienia.

Dokonując wyboru peelingu, należy ocenić fototyp, stopień fotostarzenia, obecności blizn i keloidów.

Bibliografia:

  1. S. Jurkowska, Surowce kosmetyczne, Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu, Wrocław 2005.
  2. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa 2010.
  3. M. Ząbczyńska, M. Jurzak, Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, pod red. A. Goździalskiej, J. Jaśkiewicz, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2012, s. 95–105.
  4. R. Hassa, J. Mrzigod, J. Nowakowski, Podręczny słownik chemiczny, Videograf II, Katowice 2004.
Data aktualizacji: 02.07.2020,
Opublikowano: 02.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej