Pasta do zębów dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Fot. romrodinka / Getty Images

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna w codziennej pielęgnacji. Zwyczaj powinno się wyrobić u niemowlaka jeszcze przed ząbkowaniem. W pastę do zębów dla dzieci rodzice powinni natomiast zainwestować, gdy pojawią się pierwsze mleczaki. 

Pasta do zębów dla niemowląt nie może zawierać zbyt dużej dawki fluoru. Małe dzieci mają automatyczny odruch połykania, a nadmiar tego pierwiastka w organizmie mógłby spowodować u nich fluorozę. Mycie zębów pastą z większą ilością fluoru zaleca się dopiero kilkulatkom, które potrafią płukać jamę ustną. Czynność ta powinna być jednak kontrolowana przez osoby dorosłe.

Jaką pastę do zębów dla niemowląt wybrać?

Troska o higienę jamy ustnej dziecka pozwoli uniknąć kłopotów z uzębieniem w przyszłości, dlatego rodzic powinien pielęgnować okolice dziąseł noworodka już od pierwszych dni życia. Nie ma potrzeby stosować przy tym zabiegu pasty, ale wrażliwe miejsca warto przemywać gazikiem nasączonym rumiankiem. Dzięki temu usunie się nagromadzony w jamie ustnej pokarm i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Dziąsła maluszka można oczyszczać także silikonowymi nakładkami na palec, które złagodzą dolegliwości bólowe towarzyszące wyrzynającym się mleczakom.

Pastę do zębów dla dzieci można wprowadzić do codziennej pielęgnacji dopiero po wyrznięciu pierwszego ząbka. Należy nakładać bardzo mało pasty na szczoteczkę. Nie może ona zawierać zbyt dużo fluoru, ponieważ połykany mógłby doprowadzić do fluorozy, która wzmaga kruchość szkliwa. Choroba sprawia, że jest ono matowe, nieprzezroczyste i chropowate, a na jego powierzchni pojawiają się brzydkie plamy przypominające wyglądem pojedyncze lub zlewające się pasma opalizujące. Predysponuje to do powstawania uporczywych nadżerek, które trzeba leczyć stomatologicznie.

Na rynku kosmetycznym jest obecnie ogromny wybór past do zębów dla dzieci w różnym przedziale wiekowym. Bywają też takie, które można stosować u niemowląt z niewyuczonym odruchem wypluwania. Kupuje się je w aptekach i drogeriach.

Jak dbać o zęby dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak dbać o zęby dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Pasta do zębów dla rocznego dziecka

Dzieciom, które ukończyły pierwszy rok życia, zaleca się kontynuowanie mycia zębów pastami z fluorem i opartymi na składnikach naturalnych, które nie będą uszkadzać ich delikatnego szkliwa. Mogą je stosować zarówno maluchy, których mleczne ząbki są całkowicie zdrowe, jak i te z próchnicą. Dzieci, których uzębienie nie jest w najlepszej kondycji, powinny zgłosić się jak najszybciej do dentysty i rozpocząć leczenie próchnicy.

Pasty z ksylitolem mają działanie lecznicze, ponieważ zapobiegają rozwojowi próchnicy. Uważa się, że naturalny słodzik równie skutecznie wpływa na hamowanie metabolizmu próchniczej bakterii, co inne składniki o tej funkcji. Niestety ksylitol ma słabsze działanie od fluoru. Jest za to słodki i dostępny w wielu akceptowanych przez dzieci smakach.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując pastę do zębów dla dzieci z fluorem?

Dokonując zakupu, warto sprawdzić, jaką zawartość fluoru ma pasta. W tych przeznaczonych dla dzieci zawartość pierwiastka powinna oscylować w granicach 500-1450 ppm. Istotną kwestią jest także współczynnik ścieralności – tzw. RDA (ang. Radioactive Dentine Abrasion), lecz nie zawsze jest on podany przez producenta. Jego rolą jest określenie ilości zawartych w paście składników ściernych i czyszczących.

Równie ważne dla zębów malucha są inne składniki zawarte w paście. Nie powinna mieć w składzie konserwantów ani sztucznych barwników. W pastach do zębów dla dzieci spotyka się karagen, który w nadmiarze ma ponoć działanie rakotwórcze, choć nie poparto tego żadnymi badaniami. Warto jednak wystrzegać się kosmetyku z tym składnikiem. Niektóre środki czyszczące, mimo iż przeznaczone dla dzieci, zawierają silne detergenty np. Sodium Lauryl Sulfate, które mogą podrażniać jamę ustną. Ich także warto unikać.

Bibliografia:

  1. M. Szpringer-Nodzak, M. Wochna-Sobańska, Stomatologia wieku rozwojowego, wyd. 4, PZWL, Warszawa 2015.
Data aktualizacji: 06.05.2019,
Opublikowano: 06.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej