Parkour - co to jest? Trening, podstawy

Fot:Getty Images -wundervisuals

Parkour jest formą aktywności fizycznej wywodzącą się z Francji. Głównym założeniem ruchu jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w prosty sposób. Parkour nie ma ściśle określonych technik. 

Parkour pochodzi z Francji, za jego twórcę uważa się Davida Belle'a, który jeszcze w dzieciństwie w efektowny sposób pokonywał płoty, ławki czy inne przeszkody na swojej drodze, a także wspinał się na drzewa. Jest to rodzaj sportu ekstremalnego, ale wbrew pozorom ma on pewne techniki i wymaga nauki od nawet najsprawniejszych sportowców.

David Belle wiele technik nauczył się od swojego ojca, a ten z kolei poznał je podczas wojny indochińskiej. Belle, jako dorosły, założył grupę sportową i rozsławił parkour na cały świat.

Mężczyznę uprawiającego parkour nazywa się traceurem, a kobieta określana jest jako traceuse. W Polsce występują spolszczone nazwy – traser i traserka.

W parkourze najważniejsza jest szybkość i prostota, osoby ćwiczące parkour uczą się najpierw podstawowych, precyzyjnych ruchów - np. skoku precyzyjnego, techniki roll (przewrót w przód wykonany przez bark), lazy valut (podparcie się ręką o przeszkodę i przeskoczenie jej bokiem) czy monkey (skok kuczny przez przeszkodę).

Podstawowe zasady parkour zakładają, że sport ten, choć ekstremalny i widowiskowy, jest też bezpieczny:

  1. Przed próbą pokonania przeszkody, zawsze upewnij się, że jest ona bezpieczna
  2. Nie bądź brawurowy, zachowaj ostrożność i nie spiesz się
  3. Nie przeceniaj swoich umiejętności
  4. Nie ćwicz trudnych technik samemu
  5. Trenuj bez presji
  6. Stopniowo zwiększaj poziom trudności treningu
  7. Na początku przygody z parkourem unikaj dużych wysokości
  8. Zawsze bądź skoncentrowany
  9. Ucz się od bardziej doświadczonych traceurów

Parkour jest sportem bardzo widowiskowym, do jego trenowania są często specjalnie przystosowane parki z przeszkodami, gdzie można ćwiczyć. Nie ma granicy wiekowej, aby zacząć trenować, jednak należy pamiętać, że jest to sport obciążający, m. in. dla stawów.

Parkour najlepiej zacząć trenować pod okiem specjalistów. W Polsce są specjalne stowarzyszenia skupiające traceurów, pod których doświadczonym okiem można rozpocząć naukę. 

Polecamy: Trening interwałowy (HIIT), czyli świetne ćwiczenia na spalanie tłuszczu: przykładowy plan

Zobacz jak trenować zimą:

Zobacz film: Co zrobić, aby trenować zdrowo w zimowe dni/Jak trenować zimą Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 06.12.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej