Parafina kosmetyczna – działanie, właściwości i zastosowanie. Czym wyróżnia się jej działanie?

Fot. Dovidovich / Getty Images

Parafina kosmetyczna to substancja, która wyróżnia się szeregiem pozytywnych właściwości. Najczęściej nakłada się ją na dłonie lub stopy, jednak wykorzystywana bywa także przy zabiegach na inne części ciała. Czym wyróżnia się działanie parafiny kosmetycznej?

Parafina kosmetyczna używana jest do wielu zabiegów dostępnych nie tylko ośrodkach SPA, ale także w salonach kosmetycznych czy domowej pielęgnacji. Najpopularniejszym zabiegiem jest tzw. parafina na dłonie. Jej stosowanie stanowi wówczas rodzaj pielęgnacji, który pomaga w utrzymaniu gładkiej i elastycznej skóry. Warto jednak wiedzieć, że parafina kosmetyczna służy nie tylko urodzie, ale i zdrowiu. Stosuje się ją m.in. jako element leczenia ciepłem w terapii uzdrowiskowej.

Co to jest parafina kosmetyczna?

Mianem parafiny nazywa się mieszankę alkanów, czyli węglowodorów nasyconych. Jest to destylat ropy naftowej, który nie rozpuszcza się w wodzie. Substancja wyróżnia się przede wszystkim zdolnością przechowywania ciepła i powolnego oddawania go, co stanowi jedną z zalet w przypadku wykorzystywania jej do zabiegów kosmetycznych i leczniczych.

Tzw. parafina kosmetyczna jest mieszanką czystą chemicznie i stanowi skład wielu środków pielęgnacyjnych. Do produkcji preparatów wykorzystuje się wówczas jej miękką lub ciekłą formę.

Czy skórę dłoni można odmłodzić? Zobaczcie, jakie są profesjonalne zabiegi polecane w celu poprawienia wyglądu rąk:

Zobacz film: Zabiegi profesjonalne na dłonie. Jak odmłodzić dłonie. Źródło: W dobrym stylu

Jak działa parafina w kosmetykach?

Parafina kosmetyczna dodawana jest do wielu produktów, których celem jest dbałość o urodę. Można znaleźć ją w sztucznej wazelinie, różnego typu pomadkach i szminkach, niektórych podkładach, kremach do rąk, stóp i twarzy, olejkach do kąpieli, specjalnych maskach parafinowych na twarz i dekolt czy w balsamach i mleczkach do ciała.

Pozytywne właściwości parafiny w kosmetykach wynikają z jej działania zmiękczającego i wygładzającego. W kontakcie ze skórą substancja tworzy na jej powierzchni rodzaj ochronnego filmu, który pozwala na zatrzymanie wilgoci i skutecznie zabezpiecza przed wysychaniem. W związku z tym po produkty z parafiną kosmetyczną warto sięgnąć zwłaszcza w chłodne dni, kiedy to twarz i dłonie narażone są na podrażnienia, będące wynikiem niekorzystnego działania wiatru i mrozu.

Parafina na dłonie i stopy

Szczególnie popularna jest parafina do rąk – zabiegi tego typu oferowane są przez większość gabinetów kosmetycznych i mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Dzięki nałożeniu ciekłej parafiny na dłonie ich skóra staje się bardziej elastyczna, miękka i gładka. Zabieg pomaga więc w regeneracji zniszczonego naskórka, a także dodatkowo natłuszcza go i nawilża. Ponadto korzystnie wpływa na stan paznokci, pobudza krążenie krwi, a także niweluje napięcie mięśni i przynosi uczucie ulgi i rozluźnienia. Co ważne, w przypadku stosowania parafiny na dłonie efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.

W dokładnie ten sam sposób działa parafina na stopy. Zabiegi z jej wykorzystaniem pozwalają na przyjemny relaks i szybką regenerację skóry. Nakładanie parafiny na stopy zalecane jest zwłaszcza osobom z tendencją do pękających pięt.

Inne zabiegi parafinowe

Stosowanie parafiny kosmetycznej nie musi ograniczać się do stóp i dłoni. Substancja doskonale sprawdzi się także na innych częściach ciała. Popularne zabiegi parafinowe, które można wykonać we własnym domu, to:

  • parafina na włosy – powoduje wygładzenie włosów i nadaje im blasku, jednak nie zaleca się jej stosowania w przypadku słabych, cienkich i przetłuszczających się włosów (parafina kosmetyczna może je zbytnio obciążyć);
  • parafina do kąpieli – w przypadku suchej skóry łokci i kolan, a także przy napięciu mięśni, bólach stawów i ogólnym zmęczeniu wystarczy dolać odrobinę olejku parafinowego do wanny;
  • maska parafinowa na twarz – zastosowanie specjalnej maseczki sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skóry suchej, ponieważ ma właściwości wygładzające i natłuszczające.

Należy pamiętać, że zabiegi parafinowe nie zawsze związane są z pielęgnacją – czasami mają charakter leczniczy. W tzw. ciepłolecznictwie stosuje się parafinowe okłady, zawijania i skarpetki. Ich celem jest nie tylko odmłodzenie i uelastycznienie skóry, ale również pomoc w gojeniu ran, rozluźnieniu napiętych mięśni czy złagodzeniu dolegliwości bólowych ze strony stawów.

Czy każdy może stosować zabiegi parafinowe?

Choć zabiegi parafinowe mają wiele zalet, nie każdy powinien je stosować. Nie zaleca się ich wykonywania w przypadku:

  • ostrych stanów zapalnych stawów,
  • nowopowstałych blizn, które dopiero zaczynają się goić,
  • wyraźnych owrzodzeń w miejscu, w którym ma być przeprowadzony zabieg,
  • alergii na parafinę,
  • chorób skóry, np. egzemy,
  • grzybicy paznokci,
  • osteoporozy,
  • niewydolności ze strony układu krążenia.

Gdzie kupić parafinę kosmetyczną?

Parafinę kosmetyczną można dostać w aptece lub w sklepie internetowym. Jej cena jest niewysoka – koszt to zazwyczaj 10–15 zł za opakowanie o pojemności 500 ml. Kupiony produkt warto wykorzystać do zrobienia domowego SPA. Samodzielne nakładanie parafiny na dłonie lub stopy daje bowiem równie dobre efekty, co wizyta w salonie kosmetycznym.

Data aktualizacji: 18.03.2019,
Opublikowano: 18.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej