Paracetamol a tabletki antykoncepcyjne – interakcje

Fot. HAKINMHAN / Getty Images

Paracetamol może wejść w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi, co najczęściej skutkuje osłabieniem działania przeciwbólowego i zmusza kobietę do przyjęcia wyższych dawek, co może okazać się szkodliwe.

Tabletki antykoncepcyjne to bardzo często stosowana metoda antykoncepcji hormonalnej. Jednak jak każdy lek, pigułka musi zostać wchłonięta do organizmu i zmetabolizowana, by wywołać określony efekt. Jeśli kobieta jednocześnie przyjmuje inne leki bądź substancje, może spowodować osłabienie działania antykoncepcji. Zdarzyć się również, że to tabletki antykoncepcyjne osłabiają działanie niektórych leków. Taka interakcja zachodzi np. pomiędzy nimi a paracetamolem.

Paracetamol a tabletki antykoncepcyjne – mechanizm interakcji

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierają etynyloestradiol i progestagen. Ten pierwszy przenika w połowie do krążenia w postaci niemetabolizowanej. Pozostała część ulega metabolizmowi w ścianach jelit i wątrobie. W ścianie jelita etynyloestradiol ulega sprzężeniu z siarczanami, a powstałe kompleksy są transportowane żyłą wrotną do wątroby. W tym narządzie zachodzą liczne procesy z udziałem tzw. izoenzymów cytochromu P450, wspólnego dla przemian wielu substancji. W końcowym etapie następuje proces sprzęgania estrogenów z kwasem glukuronowym, wydzielanie tych kompleksów do żółci i dalej do przewodu pokarmowego, skąd etynyloestradiol ponownie zostaje wchłonięty do krążenia.

Paracetamol ma okres półtrwania 2–4 godziny. Jest metabolizowany w wątrobie, a wydalany przede wszystkim przez nerki, w 60% związany z kwasem glukuronowym. Tabletki antykoncepcyjne mogą nasilać procesy glukoronizacji paracetamolu, co powoduje znaczne zmniejszenie skuteczności standardowych dawek leku. Przekłada się to często na przyjęcie wyższych dawek paracetamolu i spotęgowanie ryzyka działań niepożądanych.

Zobacz film:  Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Źródło: 36,6

Paracetamol a antykoncepcja – działania uboczne

Zarówno paracetamol, jak i leki antykoncepcyjne wywierają efekty uboczne na organizm. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych jest to np. zwiększone ryzyko zakrzepicy. Efekt antykoncepcyjny jest zależny od wielu czynników. Mogą go zaburzyć zarówno interakcje antykoncepcji z lekami, jak i pominięcie pigułki. Wśród działań ubocznych paracetamolu wymienia się negatywny wpływ na funkcje wątroby. Rzadziej zdarzają się inne objawy niepożądane, jak osutka (wysypka), dolegliwości przewodu pokarmowego, anemia, małopłytkowość, ból brzucha, biegunka, zaburzenia łaknienia, nadmierna potliwość. Jednoczesne przyjmowanie paracetamolu i tabletek antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia tych powikłań, szczególnie jeśli osłabienie skuteczności paracetamolu przez tabletki antykoncepcyjne skłania kobiety do przyjęcia dużo większych dawek.

Kiedy stosować paracetamol przy tabletkach antykoncepcyjnych?

Przy jednoczesnym przyjmowaniu kilku leków konieczne jest zachowanie właściwego odstępu pomiędzy nimi. Natomiast w przypadku tabletek antykoncepcyjnych ich stężenie utrzymuje się w surowicy przez cały czas. Jednak im krótszy jest czas od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej, tym wyższe jest stężenie hormonów w surowicy. Dlatego też większy odstęp pomiędzy ostatnią przyjętą tabletką antykoncepcyjną a zastosowaniem paracetamolu zmniejsza ryzyko wystąpienia interakcji.

Zobacz film: Fakty i mity na temat antykoncepcji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 07.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej