Oskrzela – funkcje, zapalenia oskrzeli, budowa

Fot: Robert Przybysz / fotolia.com

Oskrzela są częścią układu oddechowego, odpowiedzialną m.in. za sprawny przepływ powietrza i oczyszczanie dróg oddechowych. Z powodu funkcji, jaką pełnią, są narażone na częste choroby. Sprawdź, na jakie!

Oskrzela (z łac. bronchi) zwane są także drzewem oskrzelowym. Położone są w dolnej części układu oddechowego pomiędzy tchawicą a oskrzelikami. Ich kształt przypomina rozgałęzione rurki lub kanały, które prowadzą bezpośrednio do płuc. Oskrzela są odpowiedzialne za transport powietrza pomiędzy tymi elementami układu oddechowego.

Oskrzela – budowa

Oskrzela są zbudowane z pierścieni chrząstkowych (tkani chrzęstnej) połączonych tkanką łączną i błoną mięśniową gładką. Wewnętrzne ściany otacza błona śluzowa z licznymi gruczołami śluzowymi. Ich rozmieszczenie przypomina drzewo, dlatego często mówi się o drzewie oskrzelowym.

Oskrzela są swego rodzaju naturalnym przedłużeniem tchawicy. W medycynie wyróżnia się następujący podział:

  • oskrzele główne (I rzędu), zbudowane z prawego i lewego oskrzela, które odchodzą od tchawicy i rozgałęziają się w miąższu płucnym,
  • oskrzela płatowe i segmentalne (II rzędu),
  • oskrzela III rzędu, od których odchodzą oskrzeliki końcowe, które później dzielą się na dwa oskrzeliki oddechowe.

Choroby oskrzeli – zapalenia

Zapalenia oskrzeli, zwane bronchitem, należą do częstych chorób, będących lokalnym stanem zapalenia dolnych dróg oddechowych doprowadzających powietrze do płuc. Ostra forma zapalenia oskrzeli to najczęściej powikłania grypy, przeziębienia i innych infekcji zapalnych, o krótkim czasie trwania. Przewlekłe zapalenia mają podłożenie m.in. nikotynowe i alergiczne. Tego typu zapalenie może trwać nawet całe życie!

Najczęstszymi objawami zapalenia oskrzeli są, towarzyszące infekcji gardła i nosa, takie oznaki, jak: męczący kaszel, gorączka, osłabienie, duszność, świszczący oddech i ból w klatce piersiowej. Symptomy te mogą występować od siebie niezależnie. W początkowej fazie zapalenia oskrzeli, najczęstszym objawem jest suchy kaszel, który z czasem przybiera formę wykrztuszania ropnej bądź śluzowej wydzieliny. Należy pamiętać, że rosnąca temperatura świadczy o bakteryjnej infekcji oskrzeli!

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Infekcyjne zapalenie oskrzeli jest najczęściej przyczyną zakażenia się wirusem przeziębienia lub grypy. Zazwyczaj ma bardzo ostry przebieg. W przypadku dzieci zapalenie mogą wywołać inne choroby, takie jak odra, ospa lub różyczka. Dorośli i dzieci mogą cierpieć na infekcyjne zapalanie oskrzeli, spowodowane zakażeniem się bakterią, choć są to bardzo rzadkie przypadki. Zdecydowanie częściej bakterie pojawiają się w następnych fazach infekcji i są określane przez lekarzy jako tzw. nadkażenia.

Zapalenie oskrzeli może przybrać także postać nieinfekcyjną. Często przebiega wraz z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Jego przyczynami mogą być: palenie papierosów, alergia, astma, obturacyjna choroba płuc, spaliny samochodowe, toksyczne pyły, dymy, gazy oraz zapalenia błony śluzowej. Do przewlekłego (nieinfekcyjnego) zapalenia oskrzeli dochodzi najczęściej przez podrażnienie błony śluzowej. W tym przypadku najczęściej nie występuje podwyższona temperatura, co jest naturalnym objawem infekcyjnego (ostrego) zapalenia oskrzeli.

Zobacz film: Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Choroby oskrzeli – rozstrzenie

Rozstrzenie oskrzeli (wrzecionowate, walcowate, workowate) może być wrodzone oraz nabyte. Objawami są: przewlekle napady kaszlu, wykrztuszanie dużych ilości wydzieliny o bardzo nieprzyjemnym zapachu, duszność w trakcie wysiłku fizycznego i częste zapalenia dróg oddechowych. Aby zdiagnozować rozstrzenie oskrzeli, najczęściej wykonuje się bronchografię. W przypadku leczenia pulmonolodzy najczęściej stosują drenaż ułożeniowy, odsysanie plwociny za pomocą bronchoskopu i antybiotyki. Jeśli zastosowane metody nie przynoszą skutku, konieczne jest wycięcie tkanki płucnej.

Choroby oskrzeli – nowotwór

Wśród osób cierpiących na raka płuc, 9 na 10 pali lub w przeszłości paliło tytoń. Wśród objawów wyróżnia się: krwioplucie, bóle, kaszel. Jak podkreślają lekarze, nowotwór oskrzela może pozostać niezauważony i objawiać się w postaci wysięki w jamie opłucnej, nawracającym zapaleniem płuca, a także przerzutami do innych narządów.

Choroby oskrzeli – nieżyt spastyczny

Nieżyt spastyczny oskrzeli występuje u dzieci oraz niemowląt i ma przebieg charakterystyczny dla astmy. W czasie trwania nieżytu występuje zapalny obrzęk błony śluzowej. Przyczyną tej choroby jest najczęściej zakażenie wirusowe, powikłane zakażeniem bakteryjnym.

Choroby oskrzeli – astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa nazywana jest także dychawicą oskrzelową. W zdecydowanej większości należy do przypadków chorób alergicznych układu oddechowego. Wśród przyczyn wyróżnia się: zwężenie oskrzeli i oskrzelików, obrzęk błony śluzowej, nadmierne wydzielanie śluzu i jego zastój w drogach oddechowych. Sprawdzoną metodą leczenia jest długotrwałe przyjmowanie sterydów wziewnych, stosuje się także terapię skojarzeniową, polegającą na podaniu leku rozkurczowego z przeciwzapalnym lekiem glikokortykosteroidowym. Połączenie to umożliwia rozszerzenie oskrzeli i zwalczenie obecnego w nich stanu zapalnego. W przypadku chorób oskrzeli lub toczących się w układzie oddechowym nie powinno się palić papierosów, przebywać w towarzystwie palaczy i wdychać jak najwięcej świeżego powietrza.

Zobacz film: Oczyszczanie płuc po smogu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 25.01.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej