Orbitopatia tarczycowa – objawy i leczenie zespołu objawów ocznych

Fot. KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Getty Images

Orbitopatia tarczycowa to zespół objawów ocznych, które są charakterystycznym powikłaniem chorób tarczycy. Mają one skłonność do nawracania w zależności od przebiegu choroby podstawowej, a ich leczenie przynosi tylko ograniczony efekt.

Orbitopatia tarczycowa (czyli tarczycowe schorzenie oczodołu) nazywana jest też oftalmopatią tarczycową (czyli tarczycowym schorzeniem oczu). Określana jest także nazwiskiem jednego z badaczy, którzy opisali zespół chorobowy o typie wola toksycznego – orbitopatią Gravesa. W praktyce wszystkie te pojęcia używane są zamiennie, choć niektórzy klinicyści różnicują orbitopatię i oftalmopatię na podstawie lokalizacji zmian.

Przyczyny orbitopatii tarczycowej Gravesa

Za pierwotną przyczynę oftalmopatii tarczycowej uważa się procesy autoimmunologiczne będące powodem niektórych chorób tarczycy. Polegają one na wytwarzaniu przeciwciał, które atakują receptory znajdujące się w tarczycy. Ze względu na podobieństwo ich budowy do antygenów w tkankach oczodołu i oka, zmiany u części chorych rozwijają się wtórnie również w tej okolicy, prowadząc do oftalmopatii Gravesa. Korelacja między tymi dwoma procesami jest niewątpliwa: orbitopatia tarczycowa pojawia się w ponad 50% przypadków choroby Gravesa-Basedowa, w części zachorowań na niedoczynność tarczycy oraz w niektórych chorobach tego gruczołu przebiegających z eutyreozą (czyli prawidłowym poziomem hormonów tarczycy i brakiem zaburzeń regulacji w tym zakresie). Krzyżowe reakcje immunologiczne wiąże się najczęściej z tarczycowym receptorem tyreotropiny i jego budową.

Masz problemy z tarczycą? Ten film jest właśnie dla ciebie:

Zobacz film: Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy Magazyn.

Objawy orbitopatii tarczycowej

Orbitopatia Gravesa może pojawiać się jednostronnie, ale najczęściej obserwuje się ją po obu stronach, a natężenie objawów jest symetryczne. Choroba ma trzy postacie: łagodną, średniociężką i ciężką. Ta ostatnia forma oftalmopatii oznacza bezpośrednie ryzyko utraty wzroku ze względu na neuropatię nerwu wzrokowego, owrzodzenie rogówki albo łączne występowanie obu tych symptomów.

Postać średniociężka charakteryzuje się intensywnym wytrzeszczem, niedomykalnością powiek, ograniczeniem ruchomości gałki ocznej. Objawy te wiążą się z obrzękiem tkanek znajdujących się poza gałką oczną – czyli mięśni zewnętrznych oka i oczodołowej tkanki tłuszczowej. W późnych fazach choroby zmiany utrwalają się ze względu na rozwijające się zwłóknienia. Przyczyną tych zjawisk jest gwałtowny napływ do oczodołów jednego z rodzajów limfocytów typu T i tworzenie się nacieków zapalnych. Ponadto w średniociężkiej postaci oftalmopatii Gravesa chory skarży się na wysychanie oczu i dyskomfort, dwojenie (podwójne widzenie), zaburzenia ostrości wzroku i widzenia barwnego, łzawienie, niedomykalność powiek. Jego stan psychiczny pogarsza fakt, że zmiany chorobowe stanowią poważny defekt kosmetyczny i zaniżają samoocenę.

Postać łagodna obejmuje głównie objawy subiektywne i mierny wytrzeszcz. Chory cierpi z powodu łzawienia, zaczerwienienia oczu, światłowstrętu, bólu przy poruszaniu oczami.

W przebiegu orbitopatii tarczycowej obserwuje się trzy fazy:

  • początkową, która trwa 1–2 lata i w której dochodzi do szybkiego narastania objawów,
  • stabilizacji (kilka lat),
  • wygasania objawów, gdzie niekiedy dochodzi do częściowej regresji zmian w obrębie oczodołów.

Warunkiem takiego przebiegu jest podjęcie leczenia choroby tarczycy i uzyskanie eutyreozy. W przeciwnym razie każde zaostrzenie choroby zasadniczej może powodować narastanie objawów ocznych.

Leczenie oftalmopatii tarczycowej

Leczenie oftalmopatii tarczycowej obejmuje trzy nurty. Pierwszym z nich jest zwiększenie komfortu pacjenta i zapobieganie wysychaniu rogówki, które może mieć poważne następstwa. Chory otrzymuje preparaty nawilżające (np. krople z grupy sztucznych łez) i łagodzące objawy podrażnienia, choć nie powodujące ich ustąpienia.

W przypadku zaawansowanej oftalmopatii Gravesa leczenie jest bardziej agresywne i może obejmować:

  • intensywną sterydoterapię (leki podawane ogólnie),
  • miejscowe naświetlania promieniowaniem wysokoenergetycznym, które ma ograniczyć rozrost tkanek i zmniejszyć aktywność limfocytów,
  • podjęcie radykalnego leczenia choroby tarczycy (podawanie dużych dawek środków hamujących jej aktywność, całkowite wycięcie wola albo terapia jodem radioaktywnym).

Ta ostatnia metoda leczenia choroby Gravesa-Basedowa wymaga w wielu wypadkach ochrony narządu wzroku przez stosowanie dużych dawek glikokortykosteroidów.

Trzecia faza leczenia obejmuje korekcyjne zabiegi operacyjne, takie jak dekompresja oczodołu (usunięcie jednej z blaszek kostnych, by zmniejszyć wytrzeszcz) czy plastyka powiek (by zlikwidować ich niedomykalność). Aby podjęcie takiego leczenia było możliwe, oftalmopatia musi znajdować się w fazie wygasania objawów. Jeśli chory pali papierosy, porzucenie nałogu ma istotny wpływ na ostateczny efekt terapii.

Rokowanie w orbitopatii Gravesa

Chory z orbitopatią tarczycową musi być przygotowany na to, że rozwijanie się objawów ocznych może trwać kilka lat, niezależnie od skuteczności leczenia choroby zasadniczej. Wszystkie działania lekarzy zmierzają przede wszystkim w kierunku ochrony narządu wzroku, a uzyskany efekt kosmetyczny, mimo wieloletniej, wszechstronnej terapii, rzadko w pełni satysfakcjonuje pacjenta.

Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej