Opatrunek ze srebrem na trudno gojące się rany – kiedy można go stosować?

Fot: mbogacz / gettyimages.com

Plastry ze srebrem stosowane są na trudno gojące się rany, w tym przede wszystkim na owrzodzenia. Działają bakteriobójczo i bakteriostatycznie, wspomagają więc skutecznie zabliźnianie się zranień.

Plastry są podstawowym elementem wyposażenia każdej apteczki. Obecnie na rynku można znaleźć zarówno opatrunki klasyczne, alginianowe, hydrokoloidowe, hydrożelowe, jak również ze srebrem. Bez względu na to, jaki plaster jest stosowany, głównym jego celem jest ochrona rany przed zanieczyszczeniami i zakażeniami, które mogą przyczyniać się do powstania powikłań.

Czym jest opatrunek ze srebrem?

Zawarte w opatrunkach sole srebra wykazują bardzo silne działanie przeciwbakteryjne wobec większości chorobotwórczych drobnoustrojów. Już niewielka ilość tego pierwiastka dodana do plastrów sprawia, że sprawdzają się one doskonale nawet na trudno gojące się rany. Antybakteryjne opatrunki wykazują przede wszystkim działanie bakteriostatyczne, czyli hamujące rozwój patogenów, a także bakteriobójcze, czyli niszczące drobnoustroje. Już w antyku znane były te właściwości srebra, o czym świadczy fakt, iż starożytni dodawali ten metal do wody, by ją oczyścić, a wręcz wyjałowić. Z czasem stało się popularnie stosowanie tego pierwiastka w leczeniu ran – uwalniane jony srebra wyłapują obecne w skaleczeniach bakterie.

Związki srebra można nabyć m.in. w formie plastrów lub w sprayu.

Jak opatrywać rany? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zabezpieczyć ranę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie są korzyści ze stosowania opatrunków ze srebrem?

Najważniejszymi korzyściami wynikającymi ze stosowania opatrunków ze srebrem jest ich działanie bakteriobójcze czy bakteriostatyczne. Plastry te wpływają przede wszystkim na przyspieszenie procesu gojenia się ran, a także zapewniają optymalne środowisko dla regeneracji tkanek. Ich stosowanie może zapobiec rozwojowi poważnych powikłań, które niejednokrotnie zmuszają do chirurgicznego opracowania rany, a nawet amputacji (w przypadku poważnych zakażeń i martwicy tkanek). Opatrunki ze srebrem najczęściej stosuje się na odleżyny, a także w przypadku leczenia ran związanych ze stopą cukrzycową.

Zobacz także: Opatrunek okluzyjny: z czego się składa i jak go wykonać?

Kiedy stosować opatrunki ze srebrem?

Właściwie nie ma przeciwwskazań do stosowania opatrunków ze srebrem, choć oczywiście zdarza się, że u niektórych osób rozwija się reakcja alergiczna na ten metal. Ponadto pacjenci, którzy mają być poddani badaniu rezonansem magnetycznym, muszą pamiętać, by ten plaster usunąć.

O założeniu opatrunków z tym pierwiastkiem powinny pomyśleć przede wszystkim osoby chorujące np. na cukrzycę. W ich przypadku, szczególnie na stopach, istnieje ogromna predyspozycja do tworzenia się trudno gojących się ran. Określa się to mianem stopy cukrzycowej, która jest powikłaniem uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i neuropatii. Chory nie wie często nawet, że tworzy mu się rana, gdyż ma zaburzone czucie w dystalnych częściach kończyn. Niejednokrotnie jest również otyły, co powoduje, że nie jest w stanie dokładnie obejrzeć swoich stóp i uchwycić niepokojące zmiany. Problemy w ukrwieniu przekładają się w tym przypadku na znaczne upośledzenie gojenia się ran i zwiększoną tendencję do zakażeń. Bardzo często u takich pacjentów ciężko zabliźniające się obrażenia wymagają opracowań chirurgicznych, a nawet amputacji palca czy całej stopy. Po takim zabiegu zaleca się chorym stosowanie opatrunków ze srebrem, które przyspieszą cały proces leczenia.

Zobacz także: Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?

Inną grupą osób, która powinna sięgnąć po te plastry, są pacjenci przewlekle chorzy, leżący, u których istnieje tendencja do tworzenia się odleżyn powstających w miejscach narażonych na stały ucisk.

Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6

Czy opatrunki ze srebrem są refundowane?

Ceny opatrunków ze srebrem są bardzo różne. Wszystko zależy przede wszystkim od wielkości plastra czy ich innych, dodatkowych właściwości. Średni koszt to od 20 do ok. 150 zł za sztukę. Część opatrunków dostępnych na rynku jest jednak refundowana. W praktyce oznacza to, że chory pokrywa jedynie 30 procent należnej sumy. Sytuacja ta dotyczy jednak głównie pacjentów cierpiących na przewlekłe owrzodzenia.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać czepiec Hipokratesa?

Bibliografia:

1. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, Informator dla pacjentów z odleżynami i ich rodzin, dostęp na stronie internetowej: szpitaljp2.zam.pl.

Data aktualizacji: 12.04.2019,
Opublikowano: 12.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej