"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

apomares GettyImages.

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Wystarczy chwila nieuwagi, a czerwoną i piekącą opaleniznę mamy gwarantowaną. Niewystarczająca ilość kremu z filtrem, balsam ze zbyt niską ochroną, wystawianie się na promieniowanie słoneczne w czasie, gdy jest ono najsilniejsze… Cóż, jeśli wydaje ci się, że jedyną konsekwencją takich działań jest nieestetyczny wygląd skóry czy jej ewentualne łuszczenie, to jesteś w błędzie. Nasz ekspert ostrzega bowiem, że regularne doprowadzenie do nawet delikatnych poparzeń, może przynieść naprawdę groźne skutki.

Przeczytaj też: Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Oparzenie słoneczne – czym jest?

Każde zaczerwienienie skóry możemy traktować jako mikro, ale jednak poparzenie skóry – tłumaczy Ewa Kaniowska, dermatolog.

Zastanawiasz się, dlaczego skóra niektórych szybciej staje się czerwona? Jak mówi nasz ekspert opalenizna i jej kolor związane są z obroną organizmu przed promieniowaniem słonecznym. Kluczowe jest tu tak zwane przystosowanie. Co to znaczy? Dermatolog wyjaśnia, że mieszkaniec północnej części naszego globu ma znacznie mniejszy kontakt ze słońcem, w związku z czym będzie miał on jaśniejszą karnację, aniżeli obywatel z Południa, który częściej może zażywać kąpiele słoneczne. A zatem, organizmy ludzi zamieszkujących Afrykę czy regiony dookoła równika będą wytwarzać więcej barwnika i staną się znacznie bardziej odporne na działanie promieni UV.

Przeczytaj też: Olejek do opalania – jaki wybrać? Naturalne olejki do opalania

Oparzenia słoneczne – jakie są konsekwencje?

Dermatolog ostrzega również, że na oparzenia – nawet te najmniejsze – trzeba bardzo uważać. Nawet niewielkie zaczerwienienia niosą dla naszej skóry pewne następstwa. W „najlepszym scenariuszu” możesz więc liczyć na krótkotrwałe podrażnienie skóry i ewentualne jej łuszczenie. Jeśli jednak spiekłeś tak zwanego raka, w niedalekiej przyszłości zauważysz przebarwienia.

Musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli mamy te przebarwienia i regularnie każdego roku będziemy zaczerwieniać się, to wszystko będzie się kumulować i nie dziwmy się, że po 40. czy 50. roku życia zrobimy się cali w plamy – wyjaśnia Ewa Kaniowska.

Warto wiedzieć, że za taki stan odpowiedzialny jest zanikający barwnik (uszkodzone zostają melanocyty, które przestają produkować barwnik). Wszystkiego tego rodzaju zmiany powodują trwałe uszkodzenia skóry, a co za tym idzie – promieniowanie przenika głębiej i w efekcie powoduje zaburzenia rogowacenia. Z tego rodzaju zaburzeń mogą powstać raki skóry, a także zmamiona barwnikowe czy czerniak.

Przeczytaj też: Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Czym jest dermatoskopia?

Dobrze mieć również świadomość, że nadmierne opalanie, a także wystawianie się na słońce w „złych godzinach”, czyli między 12:00 a 15:00, powoduje zmarszczki. Mogą je na swojej twarzy (głównie na policzkach) zobaczyć osoby już po 30. roku życia, które namiętnie korzystały też z solarium. Tego rodzaju zmiany będą znakiem dla dermatologa, że dany pacjent może w przyszłości zachorować na nowotwór.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całej naszej rozmowy!

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 10.08.2020,
Opublikowano: 10.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej