Olejek rycynowy - zastosowanie, właściwości i efekty stosowania

Fot: Swapan / fotolia.com

Olejek rycynowy to produkt roślinny, który ma właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Od lat stosowany jest w medycynie naturalnej jako lekarstwo na różne dolegliwości. W kosmetyce olejek rycynowy stosuje się na włosy, paznokcie, skórę czy rzęsy.

Olejek rycynowy zyskał sławę jako lekarstwo na zaparcia, artretyzm, bóle stawów, głowy, brzucha czy zaburzenia pracy wątroby. Można stosować go doustnie, jako środek przeczyszczający, lub zewnętrznie, na przykład, jako olejek do masażu czy leczniczy kompres. Używa się go również do zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy stosuje się olejek rycynowy? Na rzęsy, brwi i włosy, gdy wypadają, są osłabione i zniszczone. Na skórę, którą dopadły oparzenia słoneczne, trądzik, liszaj, zmarszczki, rozstępy, blizny. Na słabe i zniszczone paznokcie.

Olej rycynowy – właściwości i pochodzenie

Olejek rycynowy tłoczony na zimno pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego. Zawierają one rycynę i rycyninę, czyli substancje trujące. Dopiero po wytłoczeniu go na zimno i wygotowaniu w wodzie, trujące substancje ulegają rozkładowi i są neutralizowane.

Olejek rycynowy, służący jako lekarstwo, ma silne właściwości przeczyszczające, dlatego jest doskonałym lekiem na zaparcia. W wyniku działania enzymów trawiennych uwalniany jest kwas rycynolowy, który w jelitach wchodzi w reakcję z jonami sodu i drażniąc błony śluzowe, wspomaga perystaltykę jelit. Poza tym wykazuje on działanie przeciwzapalne, a gorące okłady z olejku rycynowego łagodzą ból (na przykład ból stawów czy głowy) i poprawiają działanie układu odpornościowego. Stosuje się go także do leczenia ran i stanów zapalnych.

W kosmetyce wykorzystywany jest jako substancja nawilżająca, odżywiające i ochronna. Olej rycynowy stosuje się na twarz, paznokcie czy brwi.

Olej rycynowy – zastosowanie pielęgnacyjne

Poza tym, że olejek rycynowy wykorzystywany jest do produkcji balsamów, mydeł, pomadek, szamponów, błyszczyków i wielu innych kosmetyków, rewelacyjnie sprawdza się, jako składnik domowego SPA. Nie musisz być chemikiem ani kosmetologiem, aby stosować olejek rycynowy na brwi, włosy czy nawet twarz. Oto kilka sprawdzonych sposobów na wykorzystanie oleju:

Olejek rycynowy na włosy. Jak stosować? 

Jeśli marzysz o pięknej, lśniącej fryzurze, nałóż olejek na skórę głowy i rozsmaruj na całej długości włosów, a potem pozostaw przynajmniej na godzinę. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy nałożysz olejek rycynowy na włosy i zostawisz na noc. Możesz wymieszać go na przykład z olejem kokosowym albo migdałowym. Taka maseczka na włosy z olejku rycynowego sprawi, że włosy staną się grubsze, silniejsze, gęstsze i będą szybciej rosły i przestaną wypadać. Dzieje się tak, ponieważ pobudza on krążenie krwi, która intensywniej dopływa do mieszków włosowych i przyspiesza wzrost włosów.

Zobacz także: Olej lniany – pielęgnacja włosów z wykorzystaniem oleju lnianego

Olejek rycynowy – rzęsy i brwi. 

Palcem lub patyczkiem higienicznym nałóż produkt wzdłuż linii rzęs, a także na całą ich długość. Najlepiej będzie, jeśli zrobisz to tuż przed snem i pozwolisz olejkowi działać przez całą noc. Rzęsy po olejku rycynowym będą rosły szybciej, przestaną wypadać, a po kilku tygodniach zauważysz, że staną się wyraźnie dłuższe i gęstsze. Jeśli Twoje brwi są słabe i jasne, w taki sam sposób stosuj olejek rycynowy. Brwi będą grubsze i ciemniejsze.

Olejek rycynowy na paznokcie 

Możesz stosować go na dwa sprawdzone sposoby, aby paznokcie stały się mocniejsze, twardsze i przestały się łamać. Pierwszym sposobem jest moczenie palców w podgrzanym olejku przez kilkanaście minut. Innym – nałożenie go na paznokcie, włożenie bawełnianych rękawiczek i pójście spać. Możesz też do każdego palca przyłożyć wacik nasączony olejkiem i dopiero potem włożyć rękawiczki.

Olejek rycynowy na trądzik i inne problemy skórne

Jeśli borykasz się z trądzikiem, suchą skórą albo chcesz zapobiegać zmarszczkom lub spłycić już istniejące bruzdy, stosuj olejek rycynowy. Efekty? Niedoskonałości zaczną się zmniejszać, zmarszczki spłycać, a skóra będzie bardziej gładka i nawilżona.

Jak stosować olejek rycynowy w tym przypadku? Możesz nałożyć go wacikiem bezpośrednio na problematyczne miejsca lub położyć na skórę bawełnianą ściereczkę nasączoną olejkiem. Po godzinie spłucz preparat. Innym sposobem jest rozcieńczenie oleju rycynowego z kokosowym (w proporcji 1:2) i nałożenie go na skórę (najlepiej na noc).

Olejki do pielęgnacji skóry - które są najlepsze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6.

Olejek rycynowy na skórę ciała

Gdy chcesz zmniejszyć rozstępy, zmiękczyć twardą skórę łokci, kolan i pięt, albo gdy borykasz się z liszajem, olejek rycynowy będzie świetnym lekarstwem. Możesz nakładać go w czystej postaci bezpośrednio na skórę, delikatnie ja masując lub zmieszać z innym olejkiem, na przykład olejem kokosowym.

Pytania i odpowiedzi

Olej rycynowy w ciąży – czy można go stosować? 

Jeśli masz zamiar spożywać olejek rycynowy doustnie, musisz skonsultować się z lekarzem. Z uwagi na silne właściwości przeczyszczające może okazać się to niebezpieczne. Istnieją też teorie, według których olejek rycynowy może przyspieszać poród, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Zewnętrznie możesz stosować olejek bez większych problemów (chyba że występuje u Ciebie reakcja alergiczna), ponieważ olejek rycynowy na rozstępy jest stosowany od bardzo dawna. Jednak i w tym wypadku udaj się po poradę do lekarza.

Zobacz także: Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne działanie oleju

Olejek rycynowy – gdzie kupić? 

Olejek dostępny jest w każdej aptece i w wielu drogeriach. Nie będziesz mieć problemów z jego kupnem.

Ile kosztuje olejek rycynowy? 

Cena nie przekracza zwykle 10 złotych.

Pamiętaj, że w podczas stosowania olejku rycynowego, najważniejsza jest konsekwencja i systematyczność. Jedne efekty zobaczysz szybko, na inne trzeba będzie nieco poczekać. Wiemy jedno – olejek rycynowy naprawdę działa!

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 13.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Iwptas 27.10.2018r.

Na odciski - gorąco polecam. Działa fenomenalnie i szybko!

Kasia 14.08.2018r.

olejek rycynowy jest super na rzęsy - absolutnie potwierdzam :)

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej