Olej musztardowy (nazywany również olejem gorczycowym) od dziesiątek lat stosowany jest w Indiach i Pakistanie. Stanowi jeden z podstawowych elementów hinduskiej kuchni, powszechnie można spotkać go zwłaszcza we wschodnich Indiach. Używany jest tam jednak nie tylko do gotowania, ale również do pielęgnacji skóry oraz włosów. Olej musztardowy wykazuje działanie silnie nawilżające i regenerujące. Co więcej, olej pobudza krążenie krwi, odżywia włosy i stymuluje ich porost.
Zobacz także: Suche włosy – przyczyny oraz sposoby na ich nawilżenie i pielęgnację
Olej musztardowy – właściwości
Olej musztardowy tłoczony jest z ziaren gorczycy – rośliny z rodziny kapustowatych, która powszechnie występuje w południowej Europie i na terenie Azji. Zarówno nasiona, jak i pozyskiwany z nich olej, wyróżniają się charakterystycznym, ostrym zapachem oraz intensywnie żółtą lub pomarańczową barwą.
Olej musztardowy bogaty jest w wiele substancji aktywnych. Należą do nich między innymi:
- kwasy omega-3 – głównie kwas alfa-linoleonowy,
- kwasy omega-6 – przede wszystkim kwas linolowy,
- kwasy omega-9 – przede wszystkim kwas erukowy oraz oleinowy,
-
witaminę PP (nazywaną również niacyną lub witaminą B3),
-
witaminę H (czyli biotynę lub witaminę b7),
- witaminę B1 (nazywaną także tiaminą),
- witaminy A, C, E, K,
-
beta-karoten,
- minerały, głównie wapń, potas, żelazo, fosfor, selen i cynk.
Olej musztardowy na włosy
Olej musztardowy rozgrzewa skórę i pobudza mikrokrążenie. Dzięki temu, stosowany na skórę głowy, pobudza pracę cebulek włosowych i wykazuje działanie stymulujące wzrost nowych włosów. Co więcej, olej musztardowy nawilża skórę głowy i dogłębnie odżywia cebulki włosowe. Tym samym, przy regularnym stosowaniu, olej ogranicza wypadanie włosów i sprawia, że stają się one mocniejsze, grubsze i zdrowsze. Olej musztardowy może pomóc także w redukowaniu łupieżu.
Bogactwo składników aktywnych, witamin i minerałów, sprawia, że olej musztardowy, nakładany na włosy, pozytywnie wpływa na ich kondycje. Włosy po terapii z użyciem oleju musztardowego są wzmocnione, nawilżone, odżywione. Kwasy omega-3, omega-6 i omega-9 odbudowują ubytki w strukturze włosów, sprawiając, że stają się one bardziej błyszczące i mocne. Regularne stosowanie oleju musztardowego pomaga w regeneracji zniszczonych, przesuszonych i łamliwych włosów.
Olej musztardowy na porost włosów – jak stosować
Olej gorczycowy może być wykorzystywany jako środek do olejowania włosów i skóry głowy. Oto instrukcja, jak krok po kroku przeprowadzić zabieg:
- Suche włosy należy dokładnie rozczesać.
- Na całej długości włosów nakładać olej – aby dokładnie przeprowadzić zabieg, gęste lub długie włosy można podzielić na partie.
- Dodatkową porcję oleju nanieść na skórę włosy i dokładnie wmasować.
- Owinąć włosy ręcznikiem.
- Odczekać minimum 60 minut – najlepsze efekty przynosi olej pozostawiony na włosach przez całą noc.
- Włosy i skórę głowy umyć przy pomocy delikatnego szamponu. W razie potrzeby, włosy można umyć dwukrotnie.
- Wysuszyć włosy chłodnym nawiewem suszarki lub pozostawić do naturalnego wyschnięcia.
- Zabieg olejowania powtarzać 2-3 razy tygodniowo.
Olej musztardowy można stosować również jako serum na zniszczone końcówki włosów. W tym celu należy:
- Umyć włosy i przy pomocy ręcznika usunąć z nich nadmiar wody.
- Delikatnie rozczesać włosy.
- Nanieść na dłoń niewielką ilość oleju musztardowego (na długie włosy wystarczy 5-10 kropli).
- Olej wetrzeć w końcówki włosów.
- Włosy wysuszyć suszarką lub pozostawić do naturalnego wyschnięcia.
Olej musztardowy – czy jego stosowanie jest bezpieczne
Zbyt częste lub nieprawidłowe stosowanie oleju musztardowego może skutkować następującymi problemami:
- Zmiana odcienia włosów – dotyczy to zwłaszcza włosów w kolorze jasnego blondu. Żółta barwa oleju może sprawić, że włosy zabiorą ciepłego odcienia.
- Może wywołać reakcję alergiczną – przed pierwszym zastosowaniem oleju, należy zawsze przeprowadzić próbę uczuleniową: na niewielki odcinek skóry nałożyć odrobinę produktu i odczekać 48 godzin. Jeżeli po tym czasie nie wystąpią żadne niepożądane objawy, można zastosować olej na większą partię skóry. W przeciwnym wypadku zrezygnować ze stosowania oleju.
- Może wywoływać podrażnienia – długotrwałe stosowanie oleju może naruszyć warstwę ochronną skóry i prowadzić do powstawania uszkodzeń. Oleju musztardowego nie powinno się stosować na skórę skaleczoną, podrażnioną, popękaną. Może to spowodować zaostrzenie problemu.
Olej musztardowy – inne przykłady zastosowania
- Do masażu ciała – ze względu na właściwości rozgrzewające, olej doskonale sprawdzi się zwłaszcza w bólach mięśniowych lub stawowych.
- Do rozgrzewania chłodnych stóp oraz dłoni.
- Jako środek wspomagający walkę z przeziębieniem – olej należy wcierać w klatkę piersiową oraz w plecy. Aby wzmocnić działanie oleju, przed podaniem na skórę, można go delikatnie podgrzać.