Olej musztardowy – efekty, bezpieczeństwo. Jak stosować olej musztardowy na włosy

Fot: Okea / fotolia.com

Olej musztardowy to naturalny tłuszcz, który wytwarzany jest z ziaren gorczycy. Podobnie, jak wiele innych olejów roślinnych, posiada imponującą ilość właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Najczęściej stosuje się go jako naturalny środek na porost włosów.

Olej musztardowy (nazywany również olejem gorczycowym) od dziesiątek lat stosowany jest w Indiach i Pakistanie. Stanowi jeden z podstawowych elementów hinduskiej kuchni, powszechnie można spotkać go zwłaszcza we wschodnich Indiach. Używany jest tam jednak nie tylko do gotowania, ale również do pielęgnacji skóry oraz włosów. Olej musztardowy wykazuje działanie silnie nawilżające i regenerujące. Co więcej, olej pobudza krążenie krwi, odżywia włosy i stymuluje ich porost.

Zobacz także: Suche włosy – przyczyny oraz sposoby na ich nawilżenie i pielęgnację

Olej musztardowy – właściwości

Olej musztardowy tłoczony jest z ziaren gorczycy – rośliny z rodziny kapustowatych, która powszechnie występuje w południowej Europie i na terenie Azji. Zarówno nasiona, jak i pozyskiwany z nich olej, wyróżniają się charakterystycznym, ostrym zapachem oraz intensywnie żółtą lub pomarańczową barwą.

Olej musztardowy bogaty jest w wiele substancji aktywnych. Należą do nich między innymi:

  • kwasy omega-3 – głównie kwas alfa-linoleonowy,
  • kwasy omega-6 – przede wszystkim kwas linolowy,
  • kwasy omega-9 – przede wszystkim kwas erukowy oraz oleinowy,
  • witaminę PP (nazywaną również niacyną lub witaminą B3),
  • witaminę H (czyli biotynę lub witaminę b7),
  • witaminę B1 (nazywaną także tiaminą),
  • witaminy A, C, E, K,
  • beta-karoten,
  • minerały, głównie wapń, potas, żelazo, fosfor, selen i cynk.

Olej musztardowy na włosy

Olej musztardowy rozgrzewa skórę i pobudza mikrokrążenie. Dzięki temu, stosowany na skórę głowy, pobudza pracę cebulek włosowych i wykazuje działanie stymulujące wzrost nowych włosów. Co więcej, olej musztardowy nawilża skórę głowy i dogłębnie odżywia cebulki włosowe. Tym samym, przy regularnym stosowaniu, olej ogranicza wypadanie włosów i sprawia, że stają się one mocniejsze, grubsze i zdrowsze. Olej musztardowy może pomóc także w redukowaniu łupieżu.

Bogactwo składników aktywnych, witamin i minerałów, sprawia, że olej musztardowy, nakładany na włosy, pozytywnie wpływa na ich kondycje. Włosy po terapii z użyciem oleju musztardowego są wzmocnione, nawilżone, odżywione. Kwasy omega-3, omega-6 i omega-9 odbudowują ubytki w strukturze włosów, sprawiając, że stają się one bardziej błyszczące i mocne. Regularne stosowanie oleju musztardowego pomaga w regeneracji zniszczonych, przesuszonych i łamliwych włosów.

Olej musztardowy na porost włosów – jak stosować

Olej gorczycowy może być wykorzystywany jako środek do olejowania włosów i skóry głowy. Oto instrukcja, jak krok po kroku przeprowadzić zabieg:

  • Suche włosy należy dokładnie rozczesać.
  • Na całej długości włosów nakładać olej – aby dokładnie przeprowadzić zabieg, gęste lub długie włosy można podzielić na partie.
  • Dodatkową porcję oleju nanieść na skórę włosy i dokładnie wmasować.
  • Owinąć włosy ręcznikiem.
  • Odczekać minimum 60 minut – najlepsze efekty przynosi olej pozostawiony na włosach przez całą noc.
  • Włosy i skórę głowy umyć przy pomocy delikatnego szamponu. W razie potrzeby, włosy można umyć dwukrotnie.
  • Wysuszyć włosy chłodnym nawiewem suszarki lub pozostawić do naturalnego wyschnięcia.
  • Zabieg olejowania powtarzać 2-3 razy tygodniowo.

Olej musztardowy można stosować również jako serum na zniszczone końcówki włosów. W tym celu należy:

  • Umyć włosy i przy pomocy ręcznika usunąć z nich nadmiar wody.
  • Delikatnie rozczesać włosy.
  • Nanieść na dłoń niewielką ilość oleju musztardowego (na długie włosy wystarczy 5-10 kropli).
  • Olej wetrzeć w końcówki włosów.
  • Włosy wysuszyć suszarką lub pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

Olej musztardowy – czy jego stosowanie jest bezpieczne

Zbyt częste lub nieprawidłowe stosowanie oleju musztardowego może skutkować następującymi problemami:

  • Zmiana odcienia włosów – dotyczy to zwłaszcza włosów w kolorze jasnego blondu. Żółta barwa oleju może sprawić, że włosy zabiorą ciepłego odcienia.
  • Może wywołać reakcję alergiczną – przed pierwszym zastosowaniem oleju, należy zawsze przeprowadzić próbę uczuleniową: na niewielki odcinek skóry nałożyć odrobinę produktu i odczekać 48 godzin. Jeżeli po tym czasie nie wystąpią żadne niepożądane objawy, można zastosować olej na większą partię skóry. W przeciwnym wypadku zrezygnować ze stosowania oleju.
  • Może wywoływać podrażnienia – długotrwałe stosowanie oleju może naruszyć warstwę ochronną skóry i prowadzić do powstawania uszkodzeń. Oleju musztardowego nie powinno się stosować na skórę skaleczoną, podrażnioną, popękaną. Może to spowodować zaostrzenie problemu.

Olej musztardowy – inne przykłady zastosowania

  • Do masażu ciała – ze względu na właściwości rozgrzewające, olej doskonale sprawdzi się zwłaszcza w bólach mięśniowych lub stawowych.
  • Do rozgrzewania chłodnych stóp oraz dłoni.
  • Jako środek wspomagający walkę z przeziębieniem – olej należy wcierać w klatkę piersiową oraz w plecy. Aby wzmocnić działanie oleju, przed podaniem na skórę, można go delikatnie podgrzać.

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej