Olej marchewkowy – właściwości i zastosowanie na skórę oraz włosy

Fot. ALLEKO / Getty Images

Olej marchewkowy stosowany może być zarówno na skórę, jak i na włosy. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, tj. chroni przed działaniem wolnych rodników. Wspomaga leczenie oparzeń słonecznych, przyspiesza proces gojenia się drobnych uszkodzeń.

Olej marchewkowy to macerat z marchwi i oleju słonecznikowego. Najbardziej znany jest z przyspieszania procesu opalania i wyrównywania kolorytu skóry, tj. nadawania jej jednolitego koloru. Podkreśla się jego właściwości fotoochronne. Oznacza to, że jest naturalną obroną przed szkodliwym działaniem promieni UV. Stanowi bogate źródło witamin i minerałów, w tym zwłaszcza witaminy A i karotenu.

Olej marchewkowy – wiadomości ogólne

Olej marchewkowy powstaje w wynik procesu macerowania w oleju słonecznikowym korzenia marchwi zwyczajnej (z łac. Daucus carota L.). To gatunek rośliny należący do rodzaju marchew (z łac. Daucus L.), zaliczanego do rodziny selerowate (z łac. Apiaceae Lindl.). Olej ma intensywny, pomarańczowy kolor i delikatny, charakterystyczny dla marchewki, zapach. Powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym opakowaniu, by zapobiec dostępowi powietrza i światła, ponieważ wykazuje wysoką wrażliwość na słońce i tlen. Podczas stosowania oleju należy zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku jasnej odzieży, gdyż może ją zabarwić. Należy go odróżnić od oleju z nasion marchwi, powstałego w wyniku tłoczenia na zimno.

Cenne właściwości oleju marchewkowego wynikają z zawartości wielu substancji aktywnych, w tym m.in.: witamin E, A, B, F, C, składników mineralnych (np. cynku, wapnia, fosforu, jodu, żelaza, miedzi), kwasów tłuszczowych, takich jak stearynowy, palmitynowy, linolenowy, linolowy.

Flakon 30 ml oleju z marchwi kosztuje około 20 zł. Można go nabyć w aptece, sklepie zielarskim, w niektórych drogeriach i dzięki sprzedaży online.

Czy lubisz marchew?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Olejek marchewkowy na włosy

Olej marchewkowy znalazł zastosowanie w pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów. Nadaje im blasku, sprężystości, wygładza je i chroni przed szkodliwym działaniem słońca. Kosmetyk pobudza wzrost włosów i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu oraz rozdwajaniu się końcówek. Poprawia krążenie krwi na skórze głowy, dzięki czemu wzmacnia cebulki włosowe. Używa się go do zabiegu olejowania włosów lub masażu skóry głowy. Można też kilka kropel dodać do szamponu, odżywki czy maski.

Olej marchewkowy – zastosowanie na skórę

Oprócz korzystnego działania na włosy olej marchewkowy sprawdzi się też na twarz. Nadaje się do każdego rodzaju cery, lecz szczególnie polecany jest posiadaczom skóry wysuszonej i zmęczonej opalaniem w solarium czy zbyt częstą ekspozycją na słońce. Dodatkowo powinny po niego sięgać osoby z cerą dojrzałą i starzejącą się. Wykazuje działanie przeciwzapalne, tonizujące, nawilżające i przeciwutleniające, tj. neutralizuje wolne rodniki, a dzięki temu hamuje procesy starzenia się komórek organizmu, w tym skóry. Zwiększa zdolność skóry do regeneracji. Intensyfikuje proces gojenia się drobnych uszkodzeń. Wygładza i uelastycznia skórę oraz przywraca jej miękkość. Ze względu na zawartość witaminy A podnosi napięcie i jędrność skóry. Dodatkowo zmniejsza widoczność zmarszczek i zmniejsza ryzyko powstania nowych. Odżywia i nadaje poszarzałej cerze blasku. Stosowany bywa pomocniczo w leczeniu egzemy i łuszczycy.

Olejek marchewkowy do opalania

Olejek marchewkowy doskonale nadaje się do opalania. Wpływa korzystnie na koloryt skóry dzięki wysokiej zawartości beta-karotenu. Pogłębia i utrwala opaleniznę, nadając skórze złocisty, ciepły odcień. W naturalny sposób zwiększa wydzielanie pigmentu. Dodatkowo wykazuje działanie obronne przeciw szkodliwemu promieniowaniu słonecznemu. Koi i wzmacnia skórę po intensywnym opalaniu. Łagodzi uczucie ściągnięcia i swędzenia skóry. Stanowi częsty składnik kosmetyków brązujących, do opalania i po opalaniu, typu After-Sun.

Z marchewki można przygotować nie tylko olej, lecz także pyszne ciasto. Przepis znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Ciasto marchewkowe bez cukru - przepis Damiana Kordasa. Źródło: 36,6

Olej z nasion marchwi: jak stosować go na skórę?

Olej z marchwi może wzbogacić skład gotowych kosmetyków do pielęgnacji skóry czy stanowić składnik własnoręcznie wykonywanych, tzw. DIY (z ang. do it yourself). Zalecane stężenie to 2%. Z powodzeniem można go aplikować bezpośrednio na skórę po połączeniu z olejem bazowym (np. ze słodkich migdałów, jojoba czy arganowym) w proporcji 1: 5. Jest to wskazane ze względu na obecność naturalnych pigmentów, które silnie farbują. Wystarczy rozprowadzić go na twarzy, szyi, dekolcie czy innej partii ciała. Zaleca się nakładanie oleju na lekko wilgotną skórę. Doskonale nada się także do masażu. Podkreśla się jego niezwykłą wydajność, bardzo szybkie wchłanianie i niepozostawianie na skórze tłustego filmu.

Jak samodzielnie zrobić olej marchewkowy?

Oprócz gotowego do kupienia oleju marchewkowego istnieje możliwość samodzielnego przygotowania go. W tym celu należy umyć, obrać i zetrzeć na tarce na małych oczkach marchew. Następnie wiórki marchewkowe umieszcza się w szklanym pojemniku i zalewa olejem słonecznikowym, tak by pokrył marchew w całości. Miksturę odstawia się na 4 tygodnie w ciemne miejsce, pamiętając przy tym o codziennym potrząsaniu pojemnikiem. Po tym czasie miksturę przecedza się i zlewa do butelek.

Bibliografia:

1. Szweykowska A., Szweykowski J., Słownik botaniczny, Warszawa, Wiedza Powszechna, 2003.

2. Domaradzki P., Malik A., Wójcik W., Zawartość β-karotenu i witaminy C w wybranych produktach z marchwi, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, 2010, XLIII(2), s. 118–123.

Data aktualizacji: 17.05.2019,
Opublikowano: 13.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej