Olej bawełniany – właściwości i zastosowanie. Kiedy warto sięgnąć po olejek z bawełny?

Fot. JulyProkopiv / Getty Images

Olej bawełniany należy do grupy olejów roślinnych. Dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie i wykorzystywany jest zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. Warto wiedzieć czym wyróżnia się olej z bawełny i jakie jest jego działanie?

Stosowanie oleju bawełnianego może przynieść wiele korzyści. Produkt ten używany jest najczęściej jako składnik kosmetyków, których celem jest pielęgnacja skóry lub włosów. Co ciekawe, można też wykorzystać go w kuchni, ponieważ dobrze sprawdzi się do przygotowywania różnych dań. Olej z bawełny najczęściej dostępny jest w drogeriach kosmetycznych, sklepach ekologicznych lub w internecie. Jego cena to około 10 zł za opakowanie o pojemności 30 ml.

Jak powstaje olej bawełniany?

Olej bawełniany pozyskiwany jest z nasion różnych gatunków bawełny, głównie bawełny kosmatej (Gossypium hirsutum) i indyjskiej (Gossypium herbaceum). Ekstrakcja następuje poprzez zastosowanie procesów mechanicznych (tłoczenie na zimno) lub wykorzystanie rozpuszczalników chemicznych (zazwyczaj związku organicznego heksan). Dodatkowo olej z bawełny podlega rafinacji, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku używania produktu do celów spożywczych. W ten sposób usuwane są z niego zanieczyszczenia, a także nadmiar gossypolu, czyli związku fenolowego, który może mieć działanie toksyczne.

Więcej o olejach do skóry dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Jakie właściwości ma olej z bawełny?

Główną zaletą olejku z bawełny jest jego skład, który wyróżnia się dobrą proporcją nienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych (3:1). W oleju bawełnianym znajdują się przede wszystkim:

  • kwas linolowy (przeciętna zawartość to 49–58%),
  • kwas oleinowy (15–20%),
  • kwas palmitynowy (22–26%),
  • kwas lignocerynowy, behenowy i arachidowy (10%).

Oprócz tego olej z bawełny zawiera fitosterole, a także jest bogatym źródłem witaminy E. Dzięki dobremu składowi wykazuje działanie regeneracyjne, odmładzające, antyoksydacyjne, przeciwalergiczne i przeciwzapalne.

Olejek z bawełny i jego zastosowanie

Rafinowany olej z bawełny wykorzystywany bywa jako składnik żywności i znajduje zastosowanie m.in. w margarynach, olejach sałatkowych czy tłuszczach używanych w przemyśle piekarskim i cukierniczym. Jako oddzielny produkt nadaje się do przygotowywania dressingów do sałatek, a także do smażenia. Charakteryzuje się neutralnym smakiem i brakiem intensywnego zapachu, w związku z czym przypadnie do gustu osobom, które preferują mniej wyraziste oleje.

Najbardziej popularne jest zastosowanie olejku z bawełny w kosmetyce, co wynika z jego walorów pielęgnacyjnych. Produkt można nakładać nie tylko na twarz, ale i na całe ciało. Polecany jest zwłaszcza osobom z tendencją do podrażnień i przesuszenia skóry, a także zmagającym się z nadwrażliwością oraz trądzikiem. Dzięki pozytywnym właściwościom olej bawełniany wykazuje działanie regenerujące, stymulujące, odżywiające i nawilżające. Oprócz tego poprawia elastyczność skóry, w związku z czym zaleca się stosowanie go w przypadku pojawienia się pierwszych oznak starzenia.

Co ważne, nawet regularne używanie olejku z bawełny nie zatyka porów skóry, dlatego też produkt nie wpływa niekorzystnie na stan cery. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, w związku z czym mogą go stosować osoby podatne na uczulenia.

W przypadku nakładania oleju bawełnianego na całe ciało warto zmieszać go z innymi olejami wykorzystywanymi w kosmetyce. W takiej formie stanowi doskonały produkt do masażu.

Wśród środków pielęgnacyjnych znajduje się również olejek bawełniany do włosów.

Warto wiedzieć: Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne działanie oleju

Olejek bawełniany do włosów, czyli regeneracja i odżywienie

Olejek bawełniany do włosów to jeden z najpowszechniejszych kosmetyków produkowanych na bazie bawełny. Wynika to z jego szerokich właściwości nawilżających i regeneracyjnych. Kiedy warto go zastosować? Olej bawełniany polecany jest głównie osobom, których problemem są suche, cienkie, zniszczone i łamliwe włosy. Ponadto dobrze sprawdzi się w przypadku nadmiernego wypadania włosów i nawracającego łupieżu.

Zalety olejku bawełnianego do włosów to przede wszystkim działanie nawilżające i odżywiające. Dzięki niemu włosy odzyskują miękkość i blask, a także szybciej regenerują się po koloryzacji i innych zabiegach chemicznych. Olej bawełniany zapobiega też nadmiernemu rozdwajaniu się końcówek i pomaga w rekonstrukcji struktury włosa.

Jak nakładać olej bawełniany na włosy?

Olejek bawełniany do włosów można stosować na różne sposoby. Najczęściej wykorzystywany jest jako oddzielny produkt służący do olejowania włosów. Wówczas należy wmasować go w skórę głowy i włosy, najlepiej na około godzinę przed ich umyciem. Można także nałożyć go na całą noc i zmyć dopiero rano. W tym przypadku warto jednak pamiętać o użyciu specjalnego czepka, ponieważ olejek z bawełny jest tłusty i może pobrudzić pościel.

Inną metodą jest dodanie oleju bawełnianego do szamponu lub maski do włosów. Można również wykorzystać go jako serum nakładane jedynie na końcówki.

Data aktualizacji: 18.03.2019,
Opublikowano: 18.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej