Okulista - specjalista od wzroku. Kiedy warto się do niego udać?

Fot: Visivasnc / gettyimages.com

Okulista to specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób oczu, a także korygowaniem wad wzroku. Jakie dolegliwości powinny skłonić do wizyty u tego specjalisty? Jak wygląda wizyta u okulisty?

Okulista zajmuje się leczeniem chorób oczu oraz korygowaniem wad wzroku. To także on wystawia receptę na okulary. Specjalista ten leczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Okulista - pierwsza wizyta

Na wizytę do tego specjalisty powinny trafić już 3-miesięczne dzieci. Podczas tej pierwszej wizyty lekarz bada ruchomość gałek ocznych, a także sprawdza, czy dziecko nie zaczyna zezować.

U starszych dzieci (tj. kilkuletnich) lekarz bada ostrość wzroku - zamiast odczytywać literki dzieci rozpoznają na tablicy kształty.

Osoby dorosłe powinny odwiedzać okulistę raz w roku. Niestety, jak pokazują badania, ogromna większość tego nie robi i zgłasza się do okulisty, kiedy problemu nie można już dłużej ignorować. Trzeba sobie zdawać sprawę, że tylko dzięki regularnemu badaniu wzroku można odpowiednio wcześnie wykryć zmiany, które pozostawione bez leczenia mogą doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Okulista - kiedy warto udać się do tego specjalisty?

Do okulisty powinna się zgłosić każda osoba, które zaobserwowała u siebie:

  • pogorszenie ostrości wzroku;
  • częste mruganie;
  •  nawracające stany zapalne powiek i spojówek;
  • mrużenie oczu podczas czytania;
  • podwójne widzenie;
  • "mroczki" przed oczami;
  • zaburzenia pola widzenia;
  • swędzenie i pieczenie gałki ocznej;
  • światłowstręt;
  • przekrwienie oka;
  • silny ból oczodołu;

Wizyta u okulisty jest konieczna w przypadku zapalenia spojówek (specjalista leczy każde zapalenie niezależnie od czynnika, które je wywołało, tym samym osoby, które zmagają się z chlamydiowym, atopowym, alergicznym czy kontaktowym zapaleniem spojówek powinny zgłosić się do lekarza). Okulista leczy także wylew podspojówkowy, zmiany barwnikowe spojówek oraz zespół suchego oka.

Okulista leczy również choroby powiek takie, jak: podwinięcie, odwinięcie i opadnięcie powieki, wrodzona szczelina powiek, rak kolczystokomórkowy powiek, rak podstawnokomórkowy powiek, złośliwe i łagodne guzy powiek, zmiany barwnikowe powiek. Pomocy u tego specjalisty powinny poszukać również osoby, które mają problemy z narządem łzowym, np. zapalenie gruczołu łzowego, zapalenie kanalika łzowego, zapalenie woreczka łzowego.

Okulista leczy również choroby:

  • gałki ocznej - bielmo, zaćma, zapalenie rogówki, rozmiękanie rogówki, zwyrodnienia barwnikowe siatkówki;
  • oczodołu - jaskra, ropowica, zapalenie oczodołu;
  • nerwu wzrokowego - zapalenie nerwu wzrokowego, niedowidzenie połowiczne dwuskroniowe.

Specjalista zajmuje się również diagnozowaniem i korektą wad wzroku. do tych najczęściej diagnozowanych należą krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia. Korektą oraz doborem okularów czy soczewek kontaktowych zajmują się także optometryści (nie są oni jednak lekarzami i nie leczą chorób oczu).

Czym zajmuje się okulista? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czym zajmuje się okulista? Źródło: Getty Images / iStock

Okulista - jak wygląda wizyta?

Wizyta u tego specjalisty - tak samo, jak u każdego innego lekarza - zaczyna się od wywiadu z pacjentem. Specjalista powinien zapytać o odczuwane dolegliwości, ewentualne choroby oczu czy wady wzroku. Zapyta także o ogólny stan zdrowia i przyjmowane leki. Następnie sprawdzi ostrość wzroku, czyli poprosi o odczytanie wskazanych na tablicy liter oraz cyfr.

Podczas wizyty lekarz powinien również zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe oka, a także sprawdzić ustawienie, osadzenie oraz ruchomość gałek ocznych, źrenic, rogówki, tęczówki, soczewki, dna oka.

W przypadku wątpliwości okulista może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Do najczęściej zlecanych należą badanie pola widzenia, USG gałki ocznej, OCT - tomografię gałki ocznej, pachymetrię - badanie grubości rogówki.

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 02.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej