Oksybrazja, czyli delikatny zabieg oczyszczania twarzy – na czym polega i jakie efekty wywołuje

Fot.: Prostock-studio / stock.adobe.com

Oksybrazja jest delikatnym zabiegiem, którego zdaniem jest oczyszczenie, nawilżenie i dotlenienie skóry. Zabieg wykonywany jest bezdotykowo, dlatego nie wywołuje podrażnień i może być stosowany nawet przez osoby z cerą wrażliwą czy naczynkową.

Oczyszczanie twarzy jest jednym z najważniejszych etapów dbania o cerę. Aby składniki odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych mogły wniknąć w głąb skóry, powinna ona być pozbawiona zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i warstwy martwych komórek, tworzący swego rodzaju pancerz na powierzchni skóry. Poza tym, jeśli skóra nie jest odpowiednio oczyszczana, w porach zalega stwardniałe sebum i resztki zanieczyszczeń, które gromadzą się na skórze w ciągu dnia, mogą pojawiać się liczne niedoskonałości w postaci zaskórników, wyprysków czy przebarwień. Cera nieoczyszczana jest doskonałym miejscem wzmożonej pracy wolnych rodników, które mają destrukcyjny wpływ na komórki skóry i przyspieszają procesy starzenia się skóry.

Aby odpowiednio zadbać o cerę, należy oczyszczać ją dokładnie każdego dnia – zarówno rano, jak i wieczorem – i pamiętać o złuszczaniu naskórka dwa razy w tygodniu. Pielęgnację można uzupełnić o zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej czy w salonach kosmetycznych. Jednym z takich zabiegów jest oksybrazja (inaczej oxybrazja). 

Mikrodermabrazja a oksybrazja – na czym polegają zabiegi i czym się różnią

Oksybrazja jest zabiegiem, który polega na oczyszczeniu, dotlenieniu i odżywieniu skóry. Jest on alternatywą dla popularnego zabiegu mikrodermabrazji, a przez niektórych nazywany jest miękką mikrodermabrazją. Warto dowiedzieć się, na czym polegają różnice w obu zabiegach.

Mikrodermabrazja jest zabiegiem, polegającym na ścieraniu warstw naskórka przy pomocy specjalnego urządzenia. Urządzenie to wyposażone jest w głowice ścierające, pokryte mikrokryształkami – delikatnie, stopniowo i skutecznie złuszczają one naskórek, oczyszczając tym samym twarz z warstwy martwych komórek, zanieczyszczeń i stwardniałego sebum. Do efektów mikrodermabrazji zalicza się między innymi:

  • oczyszczenie, wygładzenie i ujędrnienie skóry,
  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • wypełnienie zmarszczek (mikrodermabrazja powoduje wzmożoną produkcję kolagenu i elastyny),
  • zmniejszenie blizn i rozstępów.

Mikrodermabrazję poleca się osobom, które mają problem z zaskórnikami, rozszerzonymi porami, wypryskami, bliznami czy przebarwieniami. Może być wykonywany także na innych niż twarz partiach ciała i wykorzystywać jako narzędzie do walki z cellulitem czy rozstępami. Mimo iż mikrodermabrazja jest zabiegiem delikatnym, nie powinny z niego korzystać osoby z wyjątkowo wrażliwą cerą, a także posiadacze i posiadaczki cery naczynkowej i trądzikowej (zwłaszcza gdy na twarzy pojawiają się duże, zmiany, zwłaszcza ropne). W takich sytuacjach poleca się wykonanie zabiegu oksybrazji.

Oksybrazja nazywana jest także peelingiem tlenowo-wodnym. Jego głównym zadaniem jest nie tylko oczyszczenie, ale także odżywienie i dotlenienie skóry. W przeciwieństwie do mikrodermabrazji oksybrazja wykonywana jest bezdotykowo, dlatego nie wywołuje podrażnień i nie uszkadza skóry. Z tego powodu mogą z niego korzystać wszystkie osoby – niezależnie od typu skóry.

Podczas zabiegu oksybrazji naskórek zostaje złuszczany przy pomocy strumienia tlenu i rozproszonych kropli soli fizjologicznej. Zabieg jest bezbolesny i trwa około 30 minut.

Towarzyszy mu przyjemne uczucie chłodu i odprężenia. Polecany jest osobom, które borykają się z następującymi problemami:

  • rozszerzone pory,
  • zaskórniki, grudki,
  • trądzik,
  • nadmiar sebum i błyszczenie się skóry,
  • rozszerzone naczynka,
  • widoczny rumień,
  • szara, zmęczona, sucha skóra.

Oxybrazja – efekty

Po wykonanym zabiegu oksybrazji efekty zauważalne są od razu. Tlen, wtłaczany w skórę pod ciśnieniem, wywołuje efekt odświeżenia i ukojenia skóry. Ponadto oksybrazja sprawia, że:

  • poprawia się cyrkulacja krwi,
  • komórki skóry zostają odżywione,
  • skóra jest nawilżona,
  • reguluje się praca gruczołów łojowych,
  • pory zostają zwężone,
  • wyrównuje się koloryt skóry,
  • skóra staje się jędrna, zwiotczenia zlikwidowane, a włókna kolagenowe odbudowane.

Osoby, które nie borykają się z poważnymi problemami skórnymi, mogą być usatysfakcjonowane już po 1 zabiegu. W przypadku silnego zanieczyszczenia skóry, wyjątkowo rozszerzonych porów czy licznych wyprysków i grudek, zdarza się, że trzeba wykonać serię zabiegów.

Oksybrazja – przebieg zabiegu

Przed wykonaniem oksybrazji skóra musi zostać dokładnie oczyszczona z kosmetyków do makijażu oraz innych zanieczyszczeń. Na oczy zakładane są także specjalne okulary ochronne. Do wykonania oksybrazji  wykorzystuje się specjalne urządzenie, które emituje strumień powietrza o prędkości około 200 metrów na sekundę. Pod wpływem ciśnienia ze skóry usuwane są martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia, a w głąb skóry wtłaczany jest tlen.

Kosmetyczka przykłada do twarzy aparat, który kształtem przypomina długopis i przy pomocy strumienia tlenu oczyszcza i dotlenia skórę. Warto pamiętać, że zabieg jest bezdotykowy – aparat, który emituje strumień tlenu, utrzymywany jest w odległości około 1 centymetra od twarzy.

Oksybrazję wykonuje się często jako wstęp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ skóra po peelingu tlenowo-wodnym jest doskonale oczyszczona.

Zobacz film: Efekty uboczne zabiegów medycyny estetycznej. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 18.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej