Oko – jak jest zbudowane i jak działa?

Fot: Dougal Waters / gettyimages.com

Wzrok to nasz najcenniejszy zmysł. To dzięki niemu poznajmy otaczający nas świat, a także poruszamy się i porozumiewamy. Z jakich elementów składa się ludzkie oko i jak to się dzieje, że w ogóle widzimy?

Szacuje się, że aż 80 proc. informacji trafia do naszego mózgu właśnie dzięki oczom. Dopiero tam obraz jest analizowany i zachowywany, albo usuwany.

Z czego zbudowane jest oko?

Ludzkie oko składa się kilkunastu elementów. Część z nich chroni oko przed uszkodzeniem, jeszcze inne dostarczają substancje odżywcze, a inne odpowiadają za „komunikację” z mózgiem. Co wchodzi w „skład” oka?

  • gałka oczna - kształtem przypomina kulę, przeciętna gałka ma 22-24 mm średnicy i waży ok. 7 gramów;
  • twardówka - nadaje kształt gałce ocznej, a także chroni wnętrze oka;
  • naczyniówka – to tylna i największa część błony naczyniowej gałki ocznej, dostarcza tlen oraz substancje odżywcze;
  • rogówka – to najważniejszy element optyczny naszego oka. Pokrywa ją film łzowy;
  • tęczówka - zawiera pigment, od jego ilości i rodzaju zależy kolor oczu, najczęściej jest niebieska, zielona lub brązowa;
  • źrenica - to otwór przez który światło wpada do wnętrza oka, jej wielkość zależy od natężenia światła;
  • spojówka – to unaczyniona błonka wyściełająca wewnętrzna część powieki i gałkę oczną, która reaguje przekrwieniem przy zapaleniach i alergiach.
  • soczewka - tworzy odwrócony i pomniejszony obraz na siatkówce
  • ciało szkliste – strukturą przypomina galaretkę i wypełnia komorę tylną oka.
  • siatkówka – to w niej mieszczą się receptory odbierające bodźce wzrokowe
  • nerw wzrokowy - to II nerw czaszkowy, biegnie od siatkówki do mózgu.

Jak to się dzieje, że widzimy?

Światło, które dociera do oka przechodzi przez źrenicę i soczewkę oczną. Później skupia się na siatkówce, gdzie w tylnej części oka obraz jest odwracany do góry nogami.

Następnie światło przechodzi przez nerwy znajdujące się w siatkówce. Tak powstały obraz przekazywany jest do mózgu za pośrednictwem nerwów wzrokowych. Dopiero po dotarciu do kory mózgowej nabiera właściwej perspektywy. Również w tej części mózgu obraz jest analizowany.

Skąd się bierze kolor oczu?

To, jaki mamy kolor oczu, nie jest przypadkowe. Barwa tęczówek zależy od ilości i rozmieszczenia barwnika zwanego melaniną. Jego zadaniem jest ochrona przed szkodliwymi wiązkami promieniowania ultrafioletowego. To dlatego osoby żyjące w ciepłych miejscach mają zwykle ciemne oczy, czyli bogate w ten pigment. Osoby o jasnych oczach i jasnej skórze powinny szczególnie chronić wzrok przed słońcem.

Czy wiesz, że…

  • Ludzkie oko jest w stanie rozróżnić 10 milionów kolorów, w tym 500 odcieni szarości
  • Każdy człowiek ma ok. 150 rzęs na powiece górnej i dolnej
  • Jedno mrugnięcie trwa około 3/10 sekundy. Rocznie „tracimy” na mruganie aż 9 dni!
  • Każdy z nas ma unikalną tęczówkę
  • Z wiekiem produkcja łez się zmniejsza
  • Rozmiar naszych oczu się nie zmienia

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 21.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Pokaż jak dbasz o swój wzrok - wygraj wyciskarkę i krople do oczu Systane®

Czytaj więcej
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok? 

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów. Od tego jak się odżywiamy uzależnione jest nasze samopoczucie, zdrowie i forma. Dieta nie pozostaje również bez znaczenia dla najważniejszego ze zmysłów - naszego wzroku. Jaka dieta jest dobra na…oko?

Czytaj więcej
Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?

Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?

Czytaj więcej
Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.

Czytaj więcej
Słodkie oczy. Do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca jest najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Nazywana niechlubnie największą, niezakaźną epidemią, jest diagnozowana u co jedenastego dorosłego na świecie. W Polsce oprócz dwóch milinów zdiagnozowanych chorych żyje niemal milion osób nieświadomych swojego stanu. Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Co zaskakujące, najczęściej pomagają ją wykryć regularne badania……… okulistyczne.

Czytaj więcej
Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?

Zaczerwienienie, ból, swędzenie i częste mruganie – wielu dorosłych dobrze zna dyskomfort oczu. Kojarzony z pracą przed monitorem i przemęczeniem, w rzeczywistości powodowany jest przez wiele czynników i może dotknąć również dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie - co powinien wiedzieć rodzic o zespole suchego oka?

Czytaj więcej
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?

Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj więcej
Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?

Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!

Czytaj więcej
Po co nam łzy? I skąd się biorą?

Łzy pomagają nam rozładować napięcie, oczyszczają oczy, a więc przynoszą szeroko rozumianą ulgę. Łzy to fizjologiczna reakcja organizmu, która pełni ważną funkcję ochronną oczu, a nie jak często uważamy – przejaw naszych emocji.

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka

Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka jest coraz powszechniejszym problemem społecznym. Jak sobie pomóc i do czego może doprowadzić nieleczony zespół suchego oka?

Czytaj więcej