Oczyszczanie twarzy w salonie kosmetycznym i w domu – sposoby na nieskazitelną cerę

Fot: llhedgehogll / stock.adobe.com

Oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji, bez której kolejne zabiegi nie przyniosą oczekiwanych efektów, a na cerze zalegać będą resztki brudu i sebum, tworząc zaskórniki i wypryski. Dowiedz się, jak wykonać domowe oczyszczanie twarzy i na czym polega oczyszczanie twarzy u kosmetyczki.

Oczyszczanie cery jest etapem niezbędnym do tego, aby cera wyglądała dobrze i była zdrowa. Niestety wieczorne zabiegi oczyszczania twarzy często traktuje się po macoszemu, wykonując jedynie powierzchowny demakijaż mleczkiem lub płynem micelarnym, a poranne – omija się całkowicie. Warto przykładać większą wagę do tego etapu. Możemy wziąć sprawy w swoje ręce i wykorzystać domowe sposoby na oczyszczanie twarzy albo wybrać się do kosmetyczki (i zdecydować się na przykład na oczyszczanie manualne, laserowe, peelingi czy oczyszczanie twarzy kwasami). Podpowiadamy, co można zrobić samodzielnie, a na które zabiegi udać się do kosmetyczki.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak przygotować domowy peeling

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling pomarańczowy? Źródło: Klinika urody.

Oczyszczanie twarzy w domu

Oczyszczanie skóry domowymi sposobami jest nie tylko łatwe, ale też niezwykle przyjemne i niedrogie. Można postawić na drogeryjne kosmetyki do oczyszczania twarzy albo zdecydować się na oczyszczanie twarzy olejami. Oto sprawdzone sposoby:

Codzienne oczyszczanie twarzy krok po kroku

  • Krok 1. Demakijaż oczu. Bardzo ważne jest, aby nie trzeć oczu wacikiem. W celu usunięcia makijażu z oczu, należy nasączyć wacik w kosmetyku do demakijażu (najlepiej na bazie olejku), a potem przyłożyć go do oka na kilkanaście sekund.
  • Krok 2. Oczyszczanie twarzy za pomocą olejku do demakijażu. Ten etap jest niezwykle istotny, ponieważ nic tak dobrze nie usunie ze skóry resztek sebum i połączonego z nim brudu, jak tłusty kosmetyk. Działa tutaj chemiczna zasada, że tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach.
  • Krok 3. Oczyszczanie skóry twarzy kosmetykiem na bazie wody. Aby usunąć resztki zabrudzeń i pozostałości olejku, należy zastosować kosmetyk myjący na bazie wody. Może to być delikatna pianka do mycia, żel czy płyn micelarny.
  • Krok 4. Złuszczanie. Raz lub dwa razy w tygodniu wykonaj mechaniczne oczyszczanie twarzy peelingiem drobnoziarnistym lub chemiczne oczyszczanie twarzy peelingiem kawitacyjnym. Złuszczanie martwego, zrogowaciałego naskórka powoduje, że struktura skóry się poprawia, a kosmetyki łatwiej się wchłaniają.
  • Krok 5. Tonizowanie twarzy. Ten etap kończy codzienny proces oczyszczania twarzy. Dzięki tonikowi regeneruje się bariera ochronna skóry, poprawia się jej pH, a skóra jest przygotowana na wchłonięcie kosmetyków nawilżających.

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

    Bardzo ważne jest również oczyszczanie twarzy rano! Nie zapominaj o tym, aby każdego ranka wykonać krok nr 2, 3 i 4. Musisz zmyć z buzi resztki kosmetyków nałożonych wieczorem, a także nadmiar sebum wyprodukowanego w nocy.

    Olejowe oczyszczanie twarzy

    Jak zrobić oczyszczanie twarzy w domu za pomocą olejków? Oto przepis:

    • Krok 1. Zmieszaj ze sobą minimum 2 olejki – olejek bazowy (np. rycynowy) z olejkiem pielęgnacyjnym (arganowym, różanym, makadamia, jojoba, z pestek winogron, z konopi, lniany, sezamowy czy z pestek winogron) w następujących proporcjach:

      dla skóry tłustej – 30% olejku bazowego i 70% olejku pielęgnacyjnego;
      dla skóry normalnej – 20% olejku bazowego i 70% pielęgnacyjnego;
      dla cery suchej – 10% oleju bazowego i 90% pielęgnacyjnego.
    • Krok 2. Niedużą ilość mieszanki nabierz na dłonie i rozetrzyj, a potem nałóż na twarz i masuj minimum przez minutę.
    • Krok 3. Bawełniany ręcznik lub myjkę zanurz w bardzo ciepłej wodzie, lekko wyciśnij, przyłóż do wybranej partii twarzy delikatnie masuj skórę. To doskonały sposób na oczyszczanie twarzy z zaskórników i brudu. Ten krok powtarzaj dla każdej partii skóry aż do momentu, w którym będzie całkowicie czysta.

    Olejki to doskonały sposób na oczyszczanie twarzy. Efekty, jakie możesz osiągnąć to dogłębne oczyszczenie, uczucie miękkości, odżywienie i odprężenie. Olejowe oczyszczanie twarzy jest niezwykle skuteczne i odprężające. Ciepło, które daje mokry ręcznik, powoduje, że pory się otwierają, stwardniałe sebum się rozpuszcza, a olejki skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia. Możesz wykonywać je co wieczór lub na zmianę z metodą opisaną w punkcie 1.

    Zobacz film i poznaj domowe sposoby na ładniejszy wygląd skóry

    Zobacz film: Jak pielęgnować skórę domowymi sposobami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

    Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – najpopularniejsze zabiegi

    Aby wykonać głębokie oczyszczanie twarzy, możesz od czasu do czasu udać się do kosmetyczki. Oto najpopularniejsze zabiegi oczyszczające na twarz dostępne w salonach kosmetycznych:

    1. Manualne oczyszczanie twarzy - oczyszczanie manualne (inna nazwa to: oczyszczanie mechaniczne twarzy) przeznaczone jest dla osób z cerą mocno zanieczyszczoną, na której znajdują się głęboko osadzone zmiany podskórne. Polega na ręcznym wyciskaniu niedoskonałości. Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i może być opuchnięta, ale kosmetyczki stosują różnego rodzaju maski i ampułki, aby skuteczniej i łagodniej usunąć niedoskonałości.
    2. Oczyszczanie twarzy kwasami – jest bezpiecznym sposobem na oczyszczanie twarzy, choć przez kilka dni po zabiegu skóra łuszczy się i pęka. Podczas zabiegu na skórę aplikowane są kwasy, które wywołują niewielkie i kontrolowane oparzenia. Dzięki temu naskórek zostaje złuszczony, a przerośnięta warstwa rogowa zdecydowanie zmniejszona. Oczyszczanie kwasami nie jest polecane kobietom w ciąży.
    3. Peeling kawitacyjny (jedna z metod laserowego oczyszczania twarzy) jest delikatną metodą na oczyszczanie skóry. Polega na usunięciu nadmiaru sebum, martwych komórek naskórka, bakterii i zanieczyszczeń za pomocą ultradźwięków emitowanych z urządzenia przypominającego szpatułkę. Po zabiegu na twarz nakłada się ampułkę dopasowaną do potrzeb cery, a potem wprowadza ją w głąb skóry ultradźwiękami lasera. Ten peeling jest delikatny i polecany dla wielu osób, ale ultradźwiękowe oczyszczanie twarzy w ciąży jest zabronione.
    4. Mikrodermabrazja – polega na mechanicznym ścieraniu warstw naskórka za pomocą urządzenia wyposażonego w głowice ścierające. Są one pokryte kryształkami diamentu, które stopniowo złuszczają naskórek. Zabieg nie powoduje przebarwień, ani powoduje tworzenia się blizn.

    Ile kosztuje oczyszczanie twarzy? Wszystko zależy od typu zabiegu i prestiżu salonu. Najtańsze jest zwykle oczyszczanie manualne twarzy i kosztuje od 80 złotych wzwyż.

    Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

    Data aktualizacji: 03.07.2018,
    Opublikowano: 25.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

    Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

    Czytaj więcej
    Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

    Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

    Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

    Czytaj więcej
    Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

    Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

    Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

    Czytaj więcej
    Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

    Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

    Czytaj więcej
    Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

    Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

    Czytaj więcej
    SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

    Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

    Czytaj więcej