Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Fot: anjelagr / fotolia.com

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Ocet jabłkowy to nic innego jak odmiana tradycyjnego octu, powstająca w wyniku fermentacji owoców. Jest to produkt naturalny, który bez większych obaw można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym, ocet jabłkowy zastosowanie znajduje zarówno w kosmetyce, jak i medycynie. Używa się go między innymi do:

Ocet jabłkowy – właściwości

Ocet jabłkowy zawiera dużą ilość witamin, minerałów i pierwiastków śladowych, między innymi:

  • witaminy: A, B1, B2, B6, C, E,
  • beta-karoten,
  • potas,
  • wapń,
  • magnez,
  • fosfor,
  • siarka,
  • miedź,
  • żelazo,
  • antyutleniacze,
  • pektyny.

Połączenie tych składników sprawia, że ocet ten wykazuje dobroczynne działanie dla organizmu: oczyszcza z toksyn, wzmacnia odporność, przyspiesza metabolizm komórkowy.

A to jedynie niewielka część jego właściwości.

Gdzie kupić ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy możemy zakupić w większości sklepów spożywczych i sklepów ze zdrową żywnością. Jego cena nie przekracza zwykle 10 złotych. Można także przygotować go samodzielnie

Jak zrobić ocet jabłkowy?

Przepis na ocet jabłkowy nie jest skomplikowany i nie wymaga użycia specjalistycznych sprzętów.

  1. Z jabłek usuń gniazda nasienne. Miąższ rozdrobnij w malakserze lub zetrzyj na tarce.
  2. Otrzymaną masę przełóż do szerokiego słoja lub kamionkowego naczynia.
  3. Na każdy kilogram masy dodaj 1,2 l wody, 1 dag drożdży i 10 dag cukru.
  4. Naczynie zakryj ściereczką lub papierowym ręcznikiem i odstaw w ciemne i ciepłe miejsce. 3 – 4 razy dziennie mieszaj zawartość drewnianą łyżką.
  5. Po 10 dniach odcedź zawartość słoja na gęstym sicie lub gazie. Płyn wlej ponownie do naczynia. Owoce wyrzuć.
  6. Dodaj 10 dag cukru na każdy litr płynu, przykryj naczynie i ponownie odstaw.
  7. Po około 6 tygodniach, kiedy płyn wydziela już silny zapach octu, ponownie przecedź go i rozlej do czystych butelek.
  8. Gotowe. Domowy ocet jabłkowy przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – jak stosować?

Zwiększone uczucie sytości, przyspieszenie spalania tłuszczu, lepszy metabolizm – takie efekty ma zapewnić nam ocet jabłkowy. Odchudzanie z jego użyciem uznaje się za szybsze i efektywniejsze, a przy tym bezpieczne. Składniki zawarte w occie poprawiają gospodarkę tłuszczową organizmu. Wpływają na obniżenie cholesterolu i poziom trójglicerydów. Osoby, które chcą zredukować masę swojego ciała, powinny spożywać szklankę wody z 1 łyżką octu jabłkowego 2-3 razy dziennie, przed posiłkami.

Włączając ocet do diety, musimy przestrzegać kilku reguł:

  • Nie przekraczajmy dawki 3 łyżek octu na dobę.
  • Picie octu jabłkowego nie jest wskazane dla kobiet w ciąży i osób z wrzodami żołądka.
  • Ocet jabłkowy możemy dodawać do sałatek lub mięs. Jeżeli spożyjemy potrawę z octem, zrezygnujmy z picia go przed posiłkiem.
  • Samo picie octu jabłkowego nie wystarczy, by schudnąć. Tylko połączenie go ze zdrową dietą lub ćwiczeniami może przyczynić się do utraty wagi.

Ocet jabłkowy na włosy

W pielęgnacji włosów ocet jabłkowy wykorzystywany jest przede wszystkim jako składnik naturalnych płukanek. Są one pomocne w zwalczeniu dolegliwości skóry głowy: łupieżu i przetłuszczania się włosów. Z powodzeniem można używać ich także w przypadku mniej wymagających włosów: jako środka wygładzającego, nabłyszczającego, ułatwiającego rozczesywanie. Dzięki kwaśnemu pH (na poziomie 2,5-3,5), ocet jabłkowy pomaga domknąć łuski włosów. Jego regularne stosowanie może sprawić, że włosy staną się mniej matowe, łamliwe i puszące.

Ocet jabłkowy – jak zrobić płukankę do włosów

Przepis na ten domowy kosmetyk jest bardzo prosty – płukanka to nic innego jak woda z octem jabłkowym. Jak ją przygotować i jak jej używać?

  • Wymieszaj 1 łyżkę octu jabłkowego z 1 szklanką ciepłej wody. Jeżeli Twoje włosy są przetłuszczające się lub mocno zanieczyszczone, możesz użyć 2 łyżek octu.
  • Włosy umyj szamponem przeznaczonym do Twojego typy włosów.
  • Nałóż odżywkę lub maskę.
  • Po spłukaniu odżywki, polej włosy przygotowaną płukanką z octu jabłkowego.
  • Odczekaj 1 minutę. Po tym czasie opłucz włosy letnią lub zimną wodą.
  • Zapach octu ulotni się w ciągu kilkunastu minut.

Płukankę z octu można stosować 1-2 razy w tygodniu.

Ocet jabłkowy posiada szereg zalet zdrowotnych i kosmetycznych. Pamiętajmy jednak, że stosowany zbyt często lub w zbyt dużych dawkach, może być szkodliwy. Ostrożnie powinny używać go zwłaszcza osoby z wrażliwą skórą lub chorobami układu pokarmowego.

Zobacz film: Ile kosztuje odchudzanie? Źródło: Wiem co jem na diecie

Data aktualizacji: 18.05.2023,
Opublikowano: 18.05.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej
Domowy peeling do twarzy. Przepisy dla cery wrażliwej i naczynkowej

Domowy peeling do twarzy można szybko i prosto wykonać z produktów, które posiada się w domu – na przykład cukru lub kawy. Pomaga on w złuszczeniu zbędnego naskórka oraz oczyszczeniu i odżywieniu cery, dlatego warto go regularnie wykonywać.

Czytaj więcej