Obrzęk płuc - przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Fot: puhhha / fotolia.com

Obrzęk płuc to stan chorobowy spowodowany przemieszczeniem się płynu przesiękowego z włośniczek płucnych (drobnych naczyń krwionośnych) do tkanki śródmiąższowej płuc lub do pęcherzyków płucnych, co utrudnia wymianę gazową - wypełnione płynem płuca nie są w stanie właściwie spełniać swojej roli.

Zdrowe płuca pobierają tlen z powietrza i przekazują go do krwioobiegu, dzięki czemu następuje natlenianie całego organizmu. Jeśli płuca nie wykonują prawidłowo tej funkcji, dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia. W większości przypadków charakterystyczne objawy obrzęku płuc pozwalają jednak na szybkie rozpoznanie i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Obrzęk płuc - przyczyny

Najczęstszą przyczyną obrzęku płuc jest niewydolność serca - następuje wówczas o kardiogenny obrzęk płuc. Dochodzi do niego zwykle w przebiegu lewokomorowej niewydolności serca, wywołanej zawałem serca, poważnymi zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym, zaawansowanymi wadami zastawek serca czy zaostrzeniem przewlekłej niewydolności krążenia.

Nasycona tlenem krew transportowana jest do lewej komory serca żyłami płucnymi. Jeśli praca mięśnia sercowego jest upośledzona, nie może ono tej krwi przepompować. Następuje wówczas jej zastój przed lewą komorą serca (tzw. zastój zwrotny lub wsteczny), a zalegająca krew przedostaje się w obręb tkanki płucnej, a następnie przez ścianę pęcherzyków płucnych do ich wnętrza.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Istnieją stany chorobowe i sytuacje, które mogą wywołać tzw. niekardiogenny obrzęk płuc. Jest on powikłaniem takich schorzeń, jak zapalenie płuc, zapalenie trzustki, niewydolność nerek czy posocznica. Obrzęk płuc powodują także czynniki zewnętrzne - przebywanie na dużych wysokościach geograficznych, narkotyki, toksyny (np. środki ochrony roślin), zachłyśnięcie się treścią żołądkową lub płynami.

Obrzęk płuc - objawy

Wraz ze zwiększaniem się objętości płynu w płucach następuje coraz większe niedotlenienie organizmu, z którym wiążą się poniższe objawy obrzęku płuc:

  • silna, narastająca duszność, połączona z subiektywnym odczuciem braku tchu,
  • utrudniony wdech i wydech,
  • świszczący oddech,
  • zmiany osłuchowe nad polami płucnymi (trzeszczenie, bulgotanie),
  • kaszel, początkowo suchy, później z pienistą wydzieliną podbarwioną krwią,
  •  przyspieszenie akcji serca (tachykardia),
  • początkowy wzrost, a następnie spadek ciśnienia tętniczego,
  • bladość skóry,
  • nadmierne pocenie się (zimne poty),
  •  sinica (zasinienie powłok ciała, warg, języka, śluzówek),
  • pobudzenie psychoruchowe.

Zobacz film: Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Źródło: 36,6.

    Obrzęk płuc - leczenie

    Obrzęk płuc jest stanem zagrożenia życia. Jeśli choremu nie udzieli się w porę prawidłowej pomocy, może nastąpić u niego zatrzymanie krążenia. Dlatego leczenie powinno nastąpić już na etapie opieki ambulatoryjnej, choć zasadniczo terapia obrzęku płuc musi odbyć się w warunkach szpitalnych. Celem leczenia jest przede wszystkim zmniejszenie duszności i poprawienie utlenowania krwi chorego. Osiąga się to poprzez zapewnie prawidłowej wentylacji płuc, zastosowanie mechanicznego wspomagania układu krążenia oraz natychmiastowe wdrożenie farmakoterapii. W obrzęku płuc zalecane jest podawanie tlenu w wysokich stężeniach, co zwykle oznacza użycie maski tlenowej lub intubację chorego. Często stosuje się także bronchoaspirację, czyli odsysanie wydzieliny z drzewa oskrzelowego. Podstawą leczenia jest także odwodnienie organizmu, co osiąga się, używając leków moczopędnych.

    Odnośnie do farmakoterapii rodzaj stosowanych leków zależy głównie od przyczyny obrzęku płuc. Gdy nastąpił on z powodu nadciśnienia tętniczego, choremu podaje się preparaty rozszerzające naczynia. Z kolei w przypadku zaburzeń rytmu serca stosuje się leki na arytmię. W każdej sytuacji w terapię włącza się leki o dodatnim działaniu inotropowym (np. glikozydy naparstnicy), czyli takie, które zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego. Jednocześnie choremu podaje się środki przeciwbólowe (głównie morfinę) i uspokajające.

    W leczeniu obrzęku płuc stosuje się także ułożeniowe sposoby zmniejszania zastoju krwi. Chory powinien jak najwięcej przebywać w pozycji siedzącej, z opuszczonymi nogami. W celu zmniejszenia napływu krwi do serca można używać opasek uciskowych na kończyny (zmniejszają odpływ żylny, zachowując odpowiedni przepływ tętniczy).

    Elementem profilaktyki obrzęku płuc jest operacyjne leczenie jego przyczyn, czyli stanów chorobowych, prowadzących do obrzęku. Są to głównie zabiegi kardiochirurgiczne.

    Obrzęk płuc - rokowania

    Rokowania w obrzęku płuc są różne, w zależności od konkretnego przypadku. Jest to niewątpliwie choroba o poważnym przebiegu, stanowiąca zagrożenie życia i z powodu braku szybkiej interwencji może nawet okazać się śmiertelna, jednak przy natychmiastowym wdrożeniu prawidłowego leczenia obrzęk płuc ustępuje szybko i bez poważnych powikłań. Chorzy zazwyczaj całkowicie powracają do zdrowia. By zapobiec podobnym incydentom w przyszłości, należy dokładnie zdiagnozować i leczyć schorzenie, które przyczyniło się do powstania obrzęku płuc.

    Zobacz film: Oczyszczanie płuc. Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 07.06.2018,
    Opublikowano: 04.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jak się pozbyć kaszlu palacza?

    Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

    Czytaj więcej
    Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

    Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

    Czytaj więcej
    Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

    O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

    Czytaj więcej
    Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

    Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

    Czytaj więcej
    Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

    POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

    Czytaj więcej
    Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

    Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

    Czytaj więcej
    Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

    Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

    Czytaj więcej
    Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

    W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

    Czytaj więcej
    Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

    POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

    Czytaj więcej
    Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

    Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

    Czytaj więcej