Objawy tasiemca uzbrojonego, nieuzbrojonego, bąblowcowego, karłowatego

Fot: JUAN GAERTNER/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Objawy tasiemca bąblowcowego nazywa się hydatidozą. Z kolei zakażenie tasiemcem karłowatym określa się jako hymenolepioza. Tasiemiec nieuzbrojony powoduje chorobę tasiemczycową, a uzbrojony w postaci larwalnej – wągrzycę. Każdy z pasożytów prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu.

Pasożyty mimo ogólnej poprawy warunków sanitarnych w dalszym stopniu stanowią spore zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Dość często organizm człowieka infekują tasiemce. Objawy tasiemca nieco różnią się w zależności od gatunku. Nie mniej jednak typowymi dolegliwościami są: nudności, wymioty, złe samopoczucie.

Objawy tasiemca nieuzbrojonego

W Polsce najczęściej występuje tasiemiec nieuzbrojony (z łac. Taenia saginata) – pasożyt bydła i jeden z najdłuższych pasożytów człowieka. Może osiągnąć nawet do 10 m długości i 8 mm średnicy. Zaraża około 0,5–1% populacji kraju. Rozmnaża się w ludzkim organizmie i człowiek jest jego ostatecznym żywicielem. Do zakażenia dochodzi przeważnie w wyniku spożycia niedopieczonego, niedogotowanego, surowego mięsa wołowego. Pasożyt lokalizuje się w jelicie cienkim.

Początkowe objawy tasiemca nieuzbrojonego są niezbyt silne. Po upływie około 6–8 tygodni od zakażenia, kiedy doszło do przekształcenia larwy w dorosłego osobnika, pojawiają się: ból brzucha, nudności, biegunka, wymioty. Tasiemiec nieuzbrojony objawiać się może dodatkowo brakiem apetytu, utratą wagi, ogólnym złym samopoczuciem, narastającym osłabieniem. Niekiedy pojawiają się niespecyficzne dolegliwości, jak pokrzywka, bóle mięśni, napadowe bóle głowy, nadpobudliwość, niedokrwistość lub apatia. Literatura przedmiotu donosi o bezobjawowych przypadkach przebiegu zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym.

Tasiemiec bąblowcowy – objawy

Tasiemiec bąblowcowy (z łac. Echinococcus granulosus), zwany też bąblowcem, to pasożyt bytujący w dojrzałej postaci w jelicie cienkim psowatych. Człowiek jest dla niego żywicielem pośrednim. Wywołana przez niego choroba to hydatidoza, która zwyczajowo określana jest jako choroba brudnych jagód. Pasożytem można się zarazić, spożywając skażone kałem chorego zwierzęcia owoce, wodę lub bezpośredni z nim kontakt.

Jaja z krwią przedostają się przeważnie do wątroby. W zajętym narządzie powstaje jednokomorowa albo wielokomorowa torbiel. Jej charakter zależy od postaci tasiemca – jedno- lub wielojajowego. Tasiemiec bąblowcowy objawia się dopiero po kilku lub kilkunastu latach od zakażenia, kiedy torbiele są na tyle duże, że uciskają okoliczne narządy. Powodują przy tym mdłości, bóle brzucha (w okolicy prawego podżebrza), uczucie pełności w nadbrzuszu czy kłucia w boku. Objawy tasiemca bąblowca zbliżone są do tych występujących podczas chorób nowotworowych z przerzutami. Pęknięcie torbieli może doprowadzić do groźnych konsekwencji. Istnieje ryzyko cholestazy (zatrzymania żółci) czy zapalenia wątroby. Dodatkowo stan ten skutkuje rozsiewem pasożyta. Zdecydowanie rzadziej tasiemiec bąblowcowy lokalizuje się w płucach, śledzionie, nerkach czy mózgu.

Jakie pasożyty mogą żyć w ludzkim ciele? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Pasożyt (tasiemiec) w ciele człowieka Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie są objawy tasiemca uzbrojonego?

Tasiemiec uzbrojony (z łac. Taenia solium) to jeden z rzadziej występujących w Polsce gatunków tasiemców. Jego żywicielem pośrednim jest świnia, a ostatecznym człowiek. Do zarażenia dochodzi na skutek spożycia surowego, niedogotowanego lub niedopieczonego mięsa wieprzowego lub dziczyzny. Tasiemiec pasożytuje w przewodzie pokarmowy, choć może lokalizować się także w innych obszarach ciała, np. w mózgu czy oku (tkance podsiatkówkowej, odcinku przednim gałki ocznej, ciele szklistym), rdzeniu kręgowym, tkance podskórnej, mięśniu sercowym.

Objawy tasiemca w mózgu to m.in.: bóle głowy, zaburzenia zachowania, równowagi, widzenia, świadomości, zespół psychoorganiczny (czyli zaburzenia wynikające z uszkodzenia mózgu). Tasiemiec uzbrojony objawia się także nudnościami, anemią, awitaminozą, osłabieniem, bólem brzucha, wymiotami. Istnieje ryzyko paraliżu i wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Wywoływana przez pasożyt choroba może mieć dwojaki charakter. Kiedy ma miejsce zarażenie wągrami, mówi się o teniozie, w przypadku zaś jaj inwazyjnych – o cysticerkozie.

Jakie są objawy tasiemca karłowatego?

Tasiemiec karłowaty (z łac. Hymenolepis nana) to pasożyt, którego rozwój przebiega w ciele jednego żywiciela. Pełny cykl rozwojowy zachodzi w kosmkach i świetle jelita cienkiego człowieka. W Polsce zarażenie notuje się bardzo rzadko. Dochodzi do niego poprzez kontakt z zanieczyszczonymi pasożytem zabawkami, pożywieniem czy rękami.

Chorobę wywołaną przez tasiemca karłowatego określa się jako hymenolepioza. Początkowo przebiega bezobjawowo. Późniejsze objawy zakażenia to: osłabienie organizmu, chudnięcie, spadek apetytu prowadzący do niedożywienia, wymioty, niepokój ruchowy, bóle brzucha, drgawki, zaburzenia snu. Chorobę najczęściej stwierdza się w populacji dzieci, u których objawy są najbardziej nasilone.

Bibliografia:

  1. Deryło A., Parazytologia i akroentomologia medyczna, Warszawa, PWN, 2002.
  2. Stachura J., Domagała W., Patologia znaczy słowo o chorobie, Kraków, PAU, 2003.
  3. Dziubek Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Warszawa, PZWL, 2003.
  4. Hadaś E., Derda M., Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2014, 95(1), s. 6–13.
Data aktualizacji: 01.07.2020,
Opublikowano: 01.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej