Objawy oraz przyczyny występowania choroby tarczycy Gravesa-Basedowa

Fot: sebra / fotolia.com

Przyczyna choroby Gravesa-Basedowa nie jest znana do dzisiaj. Wielu lekarzy dopatruje się jej źródła w podłożu autoimmunologicznym. Najczęściej spotykane jej symptomy to wole naczyniowe, orbitopatia i inne schorzenia narządu wzroku.

Choroba Gravesa-Basedowa to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Jak wykazały liczne badania, może być dziedziczona genetycznie. Zazwyczaj towarzyszy jej nadczynność tarczycy. Dolegliwość ta dziesięciokrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Po raz pierwszy została opisana w 1832 roku przez lekarza Roberta Gravesa, 8 lat później, w 1840 roku, chorobę tę scharakteryzował również Karl Adolph von Basedow.

Przyczyny choroby Gravesa-Basedowa

We krwi osoby chorej pojawiają się przeciwciała anty-TSHR (TRAb), które stymulują receptory tarczycy do wzmożonego wytwarzania hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Ze względu na to, że choroba częściej występuje u kobiet niż mężczyzn, specjaliści dopatrują się w jej powstawaniu i rozwoju udziału estrogenów.

Palenie tytoniu oraz wzmożony stres zwiększa ryzyko zachorowania na to schorzenie. Chorobie tej towarzyszyć mogą inne dolegliwości w postaci:

  • reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • cukrzycy typu I,
  • bielactwa.

Jakie są objawy choroby Gravesa-Basedowa?

Podobnie jak w wielu innych chorobach, także w przypadku Gravesa-Basedowa występuje szereg różnorodnych objawów. Najczęściej towarzyszą jej symptomy charakterystyczne dla nadczynności tarczycy. Wyróżnić tutaj należy przede wszystkim:

  • powiększenie tarczycy w postaci wola tarczycowego - występuje średnio w 80% przypadków,
  • objawy oczne - pojawia się wytrzeszcz oczu na tle zmian immunologicznych tkanek miękkich oczodołu, symptom ten dotyka 10 - 30% osób chorych,
  • inne objawy oczne - łzawienie, obrzęk powiek, zaczerwienienie gałek ocznych,
  • nerwowość i zmęczenie,
  • zwiększona potliwość,
  • nieregularne miesiączki,
  • zwiększone łaknienie,
  • utrata masy ciała,
  • nietolerancja ciepła,
  • obrzęk przedgoleniowy,
  • bardzo rzadko pojawia się tzw. akropachia tarczycowa, czyli niebolesny obrzęk palców rąk i stóp.

Choroba Gravesa-Basedowa a ciąża

W przypadku występowania choroby Gravesa-Basedowa mogą pojawić się problemy z płodnością. Nie należy jednak z góry przypuszczać, iż kobieta, którą dotknęła ta dolegliwość, jest całkowicie bezpłodna.

Prawidłowo prowadzone leczenie umożliwia zajście w ciążę. Bardzo ważne jest jednak, aby przyszła matka była pod stałą kontrolą zarówno ginekologa, jak i endokrynologa.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że u kobiet zmagających się z chorobą Gravesa-Basedowa może dojść do nieprawidłowości na tle tarczycy. Dlatego też wszystkie noworodki tuż po porodzie badane są pod kątem występowania zburzeń czynności tarczycy.

Zobacz film: Przyczyny choroby Gravesa-Basedowa. Źródło: 36,6

Leczenie choroby tarczycy Gravesa-Basedowa

W celu prawidłowego zdiagnozowania występowania choroby Gravesa-Basedowa konieczne jest zbadanie poziomu hormonów tarczycy - T3, T4 oraz fT4. Wyniki badań umożliwiają potwierdzenie lub wykluczenie rozwijającego się schorzenia.

W przypadku tej dolegliwości stosuje się następujące metody leczenia:

  • leczenie farmakologiczne - pacjentowi podawane są leki przeciwtarczycowe; ten typ leczenia stosowany jest u osób z łagodnymi objawami choroby, dzieci, młodzieży oraz ludzi starszych,
  • leczenie operacyjne - jest wskazane, gdy występuje guzek o cechach złośliwości, występowanie orbitopatii,
  • leczenie promieniotwórczym izotopem (zwykle jodem radioaktywnym I131)- osobie chorej podawana jest dawka promieniotwórczego jodu,
  • leczenie uzupełniające - leczenie fizykoterapeutyczne w postaci zażywania codziennych letnich kąpieli (w temperaturze 28-33°C).

Choroba Gravesa-Basedowa a dieta

Dieta przy chorobie tarczycy Gravesa-Basedowa powinna być wysokokaloryczna, bogata w białko i uboga w tłuszcze. Dziennie zaleca się spożywanie 1,5 - 2 g białka na jeden kilogram masy ciała, tłuszcze zaś powinno się ograniczyć do 70 g we wszystkich posiłkach.

Wskazane jest wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w antyoksydanty (witaminę C, E i beta-karoten), wapń oraz witaminę D. Kategorycznie zrezygnować należy ze spożywania kawy, mocnej czarnej herbaty, wszelkiego rodzaju napojów kofeinowych, alkoholu oraz nikotyny.

Powinno się spożywać nieduże posiłki w mniejszych odstępach czasu - 5-7 dań dziennie. Zalecane jest duszenie potraw lub przyrządzanie ich na parze. Należy unikać smażonych produktów.

Zobacz film: Choroba Gravesa-Basedowa - diagnostyka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.01.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej