Objawy guza Wilmsa, leczenie i rokowania

Fot: Drobot Dean / stock.adobe.com

Początkowe objawy guza Wilmsa łatwo przeoczyć. Choroba też długo może nie dawać żadnych objawów. Zwykle stan dziecka pogarsza się, gdy nowotwór zdąży się rozwinąć. Leczenie guza Wilmsa polega na stosowaniu chemioterapii przed- i pooperacyjnej, a także chirurgicznym usunięciu komórek raka.

Guz Wilmsa - co to i u kogo występuje?

Inne nazwy guza Wilmsa to nerczak płodowy, nerczak zarodkowy oraz nerczak złośliwy. Jest to nowotwór złośliwy nerki występujący u dzieci. W około 90% przypadków wykrywany jest przed ukończeniem 7. roku życia dziecka.

Bezpośrednią przyczyną guza Wilmsa są pozostałości nefrogenne, czyli resztki tkanki płodowej w nerkach. Przetrwanie pozostałości nefrogennych i rozwój guza Wilmsa jest zjawiskiem występującym u osób z mutacją genów WT1 oraz WT2. Nerczak płodowy towarzyszy też zespołom chorobowym, takim jak:

  • zespół WAGR - zespół wad wrodzonych z guzem Wilmsa, wrodzonym brakiem tęczówki i wrodzonymi wadami układu moczowo-płciowego oraz opóźnienia umysłowego,
  • zespół Beckwitha-Wiedemanna - zespół wad wrodzonych, z przepukliną pępowinową, przerostem języka, gigantyzmem i niedocukrzeniem w okresie noworodkowym,
  • zespół Denysa i Drasha - zespół wad wrodzonych nerek i narządów płciowych,
  •  zespół Perlmana - zespół wad wrodzonych z nadmiernym wzrostem w okresie ciąży i po narodzinach, dużą głową i powiększeniem organów wewnętrznych,
  •  zespół Edwardsa - zespół wad wrodzonych obejmujący niską masę urodzeniową, deformacje czaszki, uszu, dłoni, szkieletu i innych partii ciała i narządów wewnętrznych.

Guz Wilmsa może być też dziedziczony, ale jest to bardzo rzadkie zjawisko - dotyczy około 1 do 2% wszystkich przypadków choroby.

Objawy guza Wilmsa: obraz guza w badaniach i samopoczucie chorego

Guz Wilmsa u dzieci powoduje szereg symptomów, a zmiana chorobowa jest widoczna w badaniach obrazowych. Objawy guza Wilmsa to:

  •  bóle brzucha,
  •  brak apetytu,
  •  osłabienie,
  •  gorączka z niewyjaśnionych przyczyn,
  •  nawracające infekcje układu moczowo-płciowego trudne do wyleczenia,
  •  nudności i wymioty,
  •  objawy niedrożności jelit,
  •  krew w moczu,
  •  nadciśnienie tętnicze krwi,
  •  wyraźne powiększenie obwodu brzucha,
  •  guz wyczuwalny w brzuchu podczas badania palpacyjnego (dotykania) brzucha,

Jeśli występują symptomy nerczaka płodowego, a guz jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym brzucha, wskazane jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki.

W niektórych przypadkach guz Wilmsa po szybkim wzroście może przebić otrzewną i wywołać tzw. objawy otrzewnowe. Są to m.in.:

  •  silny ból brzucha czasem promieniujący do barków, nasilający się przy poruszaniu,
  •  silne napięcie mięśni brzucha,
  •  niedrożność jelit,
  •  brak ruchów perystaltycznych jelit.

Objawy otrzewnowe może zaobserwować lekarz podczas dotykania brzucha chorego.

Rozpoznanie, leczenie guza Wilmsa i rokowania

Guz Wilmsa wykrywa się dzięki badaniu ultrasonograficznemu jamy brzusznej, a w razie wątpliwości także tomografii komputerowej lub rezonansowi magnetycznemu. Czasem zlecana jest też urografia, czyli badanie rentgenowskie z kontrastem układu moczowego. W niektórych przypadkach opcją jest też scyntygrafia - izotopowe badanie nerek, podczas którego podaje się radioznacznik, czyli izotop promieniotwórczy w małych ilościach, i przeprowadza test gammakamerą (urządzenie wykrywa promieniowanie).

Biopsję cienkoigłową u dzieci przeprowadza się bardzo rzadko, zwykle badania obrazowe wystarczają do postawienia prawidłowej diagnozy w przypadku guza Wilmsa.

Leczenie guza Wilmsa może być trudne, ponieważ nowotwór szybko daje przerzuty do innych narządów, w tym do wątroby, płuc, kości i mózgu. Terapia jest zwykle dwutorowa - obejmuje chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych oraz chemio- lub radioterapię. Najpierw przez 4 do 6 tygodni stosuje się chemioterapię. Ma to zmniejszyć zmianę, a przynajmniej zahamować rozwój raka. Następnie wdraża się leczenie chirurgiczne i usuwa się wszystkie patologiczne komórki - konieczne jest usunięcie guza wraz z nerką. W trzecim etapie leczenia guza Wilmsa ponownie stosuje się chemioterapię, a niekiedy również radioterapię. Po trzech miesiącach od operacji należy wykonać tomografię komputerową, by sprawdzić skuteczność leczenia.

Zobacz też: Urografia - na czym polega?

W przypadku guza Wilmsa rokowania są bardzo dobre, choć zależą od stopnia zaawansowania choroby, szybkości podziału komórek nowotworowych oraz przerzutów na inne tkanki. Zwykle szanse na przeżycie i wyzdrowienie wynoszą aż 90%. Jeśli nowotwór występuje w obu nerkach lub zajął węzły chłonne i daje przerzuty, szanse wyzdrowienia szacowane są na około 70%.

U dzieci wyleczonych co 3 miesiące aż do ukończenia 7. roku życia powinny być wykonywane badania USG jamy brzusznej. Wznowa guza Wilmsa dotyczy około 10 do 15% wyleczonych dzieci.

Nerwiak zarodkowy to obok guza Wilmsa najczęstszy nowotwór nerek u małych dzieci. Najczęściej nerwiak zarodkowy ma postać guza i rozwija się w rdzeniu nadnercza, a niekiedy w jamie brzusznej w przykręgosłupowych zwojach współczulnych. Przyczyną tego nowotworu są pozostałości tkanki płodowej w organizmie - w tym przypadku komórek cewy nerwowej, z której wykształca się mózg i rdzeń kręgowy.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej