Objaw Homansa (ból w dole podkolanowym) a zakrzepica żył głębokich

Fot: Suze777 / gettyimages.com

Współczesna medycyna dysponuje szerokimi możliwościami diagnostyczny po stwierdzeniu u pacjenta objawów zakrzepicy żył głębokich. W związku z tym coraz rzadziej wywołuje się objaw Homansa, który nie jest zbyt czułym i swoistym testem diagnostycznym.

Zakrzepica żył głębokich to powstanie zakrzepu w układzie żył głębokich, częściej w nogach niż kończynach górnych. Jednym z objawów sugerujących obecność zakrzepicy żył głębokich w nodze jest objaw Homansa.

Co to jest objaw Homansa?

Objaw Homansa towarzyszy zakrzepicy żyły piszczelowej tylnej i żyły podkolanowej. Jest dodatni, jeśli grzbietowe zgięcie stopy powoduje ból łydki. Jednak nie jest to czuły i swoisty test, jego użyteczność w rozpoznawaniu zakrzepicy żył głębokich jest niewielka (sięga około 30%). Dodatkowo w przypadku podejrzenia zakrzepu w układzie żył głębokich sprawdzanie objawu Homansa może jedynie przyczynić się do oderwania skrzepliny i powikłań. Dlatego w praktyce klinicznej odchodzi się od wykonywania tego testu.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Zakrzepica żył głębokich – przyczyny

Na powstanie zakrzepicy żył głębokich nakłada się kilka głównych czynników określanych triadą Virchowa. Obejmują one:

  • spowolnienie przepływu krwi,
  • nadmiar czynników biorących udział w krzepnięciu krwi,
  • uszkodzenie ściany naczyniowej.

Ponadto wyróżnia się czynniki kliniczne predysponujące do wystąpienia zakrzepicy żył głębokich, a mianowicie:

  • wiek powyżej 45 lat,
  • incydent zakrzepicy w przeszłości,
  • urazy i unieruchomienia kończyn,
  • nowotwory,
  • niewydolność serca,
  • niewydolność oddechowa,
  • dodatni wywiad rodzinny,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • ciąża, poród i połóg,
  • zakażenia uogólnione,
  • wysoka gorączka,
  • długie podróże,
  • praca siedząca,
  • leczenie przeciwnowotworowe,
  • cewniki naczyniowe,
  • środki antykoncepcyjne,
  • choroby wrodzone układu krzepnięcia, np. trombofilie.

Zobacz film: Zabieg laserowego zamykania żył. Źródło: 36,6

Objawy zakrzepicy żył głębokich

Zakrzepica żył głębokich ma kilka postaci klinicznych, co przekłada się na objawy kliniczne. Najczęstsza jest postać dystalna. Powstaje w żyłach piszczelowych tylnych i przednich, żyłach strzałkowych. Ustępuje samoistnie, nie dając objawów. Postać proksymalna dotyczy żyły podkolanowej, a także żył udowych, biodrowych i głównej dolnej. Jest to objawowa zakrzepica żył głębokich, stanowiąca poważne zagrożenie zdrowia i życia. Ostrą postacią zakrzepicy żylnej jest obrzęk bolesny. Towarzyszą mu znaczny ból i obrzęk kończyny.

Wyróżnia się obrzęk biały, powodujący skurcz tętniczek i zahamowanie przepływu krwi w skórze, oraz obrzęk siniczy, mogący doprowadzić do zgonu lub utraty kończyny, ponieważ dochodzi do zamknięcia wszystkich naczyń żylnych w kończynie, co powoduje wzrost ciśnienia żylnego i niedotlenienie tkanek. Objawy zakrzepicy żył głębokich to przede wszystkim obrzęk podudzia lub całej kończyny i ból łydki podczas chodzenia. Jeśli zakrzepica żylna dotyczy jednej kończyny, obserwuje się różnice w obwodzie łydek osiągającą powyżej 2 cm. Zdarza się, że zakrzepica obejmuje obie kończyny. Objawem zakrzepicy żylnej jest objaw Homansa, jednak nie pojawia on się zawsze. Zakrzep w żyle głębokiej powoduje zapalenie żył głębokich, dlatego jak w każdym stanie zapalnym, pojawiają się stan podgorączkowy lub gorączka.

Obrzęk biały w przebiegu zakrzepicy żył głębokich objawia się bladością kończyny i jej ochłodzeniem. Obrzęk siniczy powoduje przekrwienie kończyny, jej nadmierne ocieplenie. Zazwyczaj w obrzęku siniczym ból występuje również w spoczynku, a nie tylko podczas chodzenia. Istnieje w tym przypadku duże ryzyko rozwoju martwicy.

Powikłania zakrzepicy żył głębokich

W przypadku pojawienia się obrzęku siniczego może dojść do rozwoju martwicy tkanek. Grozi to nie tylko utratą kończyny, ale i zgonem. Rzadko zdarza się, żeby zakrzep rozpuścił się samoistnie. Częściej ulega fragmentacji i stanowi materiał zatorowy w innych naczyniach krwionośnych organizmu. Skrzeplina, która pochodzi z zakrzepowego zapalenia żył głębokich, może wywołać zator płucny stanowiący zagrożenie dla życia. Dlatego tak ważne jest, by w momencie podejrzenia zakrzepicy żył głębokich powstrzymać się od masażu podudzi czy wywoływania objawu Homansa. Można bowiem niechcący przyczynić się do uszkodzenia struktury zakrzepu i powstania zatoru płucnego, a co za tym idzie – niedokrwienia płuc i zatrzymania krążenia. Rzadziej powikłaniami zakrzepicy żył głębokich jest udar mózgu bądź inny zator obwodowy.

Zobacz film:USG Dopplera - kiedy jest wykonywane? Źródło: Życie bez wstydu.

Jak rozpoznać zakrzepowe zapalenie żył głębokich?

Badaniem pomocniczym w podejrzeniu zakrzepowego zapalenia żył głębokich jest badanie krwi na oznaczenie poziomu D-dimeru. W przypadku wartości poniżej 500 μg/l rozpoznanie zakrzepicy jest mało prawdopodobne. Pomocne bywa wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) naczynia krwionośnego, które pozwala na stwierdzenie obecności skrzepliny w naczyniu krwionośnym. Jeśli podejrzewa się powikłania w postaci zatoru płucnego, konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej (angio-TK) uwidaczniającej naczynia krwionośne.


Data aktualizacji: 17.04.2018,
Opublikowano: 17.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej