Niedoczynność tarczycy u dzieci – co warto wiedzieć o tym zaburzeniu?

Fot: JackF / fotolia.com

Niedoczynność tarczycy u dzieci, jeśli jest nieleczona, może prowadzić do upośledzenia umysłowego i zaburzać proces wzrostu młodego organizmu. Prawidłowe funkcjonowanie tego narządu ma kluczowe znaczenie dla niemowląt i dzieci, u których rozwój mózgu i organizmu zależy od odpowiedniego poziomu hormonu tarczycy.

Hormony wytwarzane przez tarczycę spełniają kilka podstawowych funkcji w okresie dzieciństwa, w tym utrzymanie normalnego poziomu wzrostu, rozwoju kości oraz regulowanie metabolizmu. Niedoczynność tarczycy u dzieci jest stanem, w którym jest ona nieaktywna i produkuje niedostateczną ilość hormonów.

Niedoczynność tarczycy – jakie są jej przyczyny?

Istnieją dwa typy niedoczynności tarczycy u niemowląt i dzieci:

  • Niedoczynność wrodzona

Jest obecna w momencie narodzin. Charakteryzuje się niefunkcjonalną pracą tarczycy lub brakiem tarczycy. Większość niemowląt będzie musiała przyjmować hormon syntetyczny przez resztę swojego życia, chociaż około 30% z nich może mieć przejściową formę zburzenia i może wymagać leczenia tylko przez pierwsze trzy lata życia. Czynność tarczycy u tych dzieci zwykle powraca do normy i dlatego nie wymaga długotrwałego leczenia.

  • Nabyta niedoczynność tarczycy

Rozwija się po urodzeniu, zwykle w późnym dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Najczęstszą przyczyną niedoczynności u dzieci i nastolatków jest choroba autoimmunologiczna zwana zapaleniem tarczycy Hashimoto, w której układ immunologiczny atakuje tarczycę, powodując stan zapalny i zakłócenie zdolności gruczołu do wytwarzania hormonu tarczycy. Niektóre dzieci są bardziej narażone na Hashimoto, w tym dzieci z wrodzonymi zaburzeniami, takimi jak zespół Downa czy dzieci z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak cukrzyca typu 1. Podczas gdy niektóre objawy Hashimoto u starszych dzieci i nastolatków są podobne do tych u dorosłych, inne pojawiają się tylko u dzieci. Należą do nich między innymi: spowolnione tempo wzrostu, opóźnione dojrzewanie i opóźniony rozwój zębów. Innym znanym rozpoznaniem jest powiększenie tarczycy zwane wolem, które jest obecne u prawie 40% dzieci z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy.

Inne przyczyny niedoczynności tarczycy to:

  • niedostateczna ilość jodu w diecie dziecka,
  • niewłaściwe leczenie tarczycy u matki podczas ciąży,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej.

Jakie objawy daje niedoczynność tarczycy u dzieci?

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci są inne niż u dorosłych. Każde dziecko może doświadczać innego rodzaju symptomów, a czasami mogą się one wcale nie pojawić. U noworodków objawy występują w ciągu pierwszych kilku tygodni lub miesięcy po urodzeniu.

Dlatego wszystkie niemowlęta powinny być badane pod kątem niskiego poziomu tarczycy.

Objawy niedoczynność tarczycy u noworodków i niemowląt mogą obejmować:

  • chrypliwy płacz,
  • problemy z oddychaniem,
  • słaby apetyt,
  • przepuklina pępkową,
  • zaparcia,
  • osłabienie,
  • powolny wzrost kości,
  • słaby wzrost włosów i paznokci.

Objawy niedoczynność tarczycy u młodzieży to:

  • powolny wzrost, czasami prowadzący do zauważalnych nieprawidłowo rozwiniętych krótkich kończyn (tzw. karłowatość),
  • opóźnione pojawienie się zębów,
  • opóźniony proces dojrzewania,
  • obrzęk i opuchnięta twarz,
  • powolna mowa,
  • wypadanie włosów,
  • sucha skóra.

Niedoczynność tarczycy u dzieci – leczenie

Podobnie jak w przypadku wrodzonej niedoczynności tarczycy, nabyta niedoczynność tarczycy jest leczona syntetycznym hormonem, zazwyczaj w postaci tabletki podawanej raz dziennie. Efekty uboczne wynikają zwykle z przedawkowania leku i mogą obejmować trudności z zasypianiem, bezsenność i bóle głowy. Leczenie syntetycznym hormonem jest uważane za bezpieczne i skuteczne. W przypadku właściwego stosowania leków i ścisłej obserwacji lekarskiej dzieci będą wiodły normalne, zdrowe życie. We wszystkich typach niedoczynności tarczycy niezbędne jest wczesne leczenie i regularne kontrole u endokrynologa pediatrycznego w celu zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Nieleczona niedoczynność tarczycy u dzieci może prowadzić do opóźnionego rozwoju fizycznego i seksualnego, niedokrwistości czy niewydolności serca. Celem leczenia jest przywrócenie tarczycy do prawidłowego funkcjonowania poprzez ustawienie odpowiednich poziomów hormonów tarczycy.

Niedoczynność tarczycy u dziecka – zalecana dieta

Dieta dla dziecka z niedoczynnością tarczycy powinna zawierać przede wszystkim zwiększoną dawkę jodu – mikroelementu, bez którego narząd nie może wyprodukować odpowiedniej ilości hormonów potrzebnych do prawidłowego rozwoju organizmu. Pokarmy bogate w jod to głównie: sól kuchenna jodowana, ryby morskie (dorsz, łosoś, makrela wędzona), mięso, nabiał czy szpinak. Ponadto w diecie ważne są również: cynk, selen i witamina C. Cynk jest obecny m.in. w rybach, ziarnach zbóż czy nasionach, a selen w orzechach brazylijskich, włoskich, słoneczniku czy sezamie. Witaminę C można odnaleźć w owocach cytrusowych i warzywach (wyłączyć należy surową kapustę, brokuły, kalafior, brukselkę, rzodkiew, orzeszki ziemne, gorczycę oraz soję). W diecie dziecka ważne jest również ograniczenie węglowodanów.

Zobacz film: Jak wygląda zdrowa tarczyca i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej