Nici liftingujące – jak działają? Czy możliwe są powikłania po zabiegu z ich użyciem?

Fot: Syda Productions / stock.adobe.com

Nici liftingujące są obecnie jednym z podstawowych zabiegów kosmetycznych. Znajdują się w ofercie większości gabinetów i uważane są za nieinwazyjny sposób na odmłodzenie skóry. Wiele kobiet zastanawia się, czy są bezpieczne dla skóry i jakie mogą być powikłania po zabiegu.

Za pomocą nici liftingujących i rewitalizujących można poprawić jakość i wygląd skóry, zwłaszcza kiedy widoczne są na niej efekty starzenia. To zabieg, który daje bardzo szybki efekt, jeżeli chodzi o odmładzanie twarzy, ujędrnienie skóry czy poprawienie jej sprężystości.

Nici liftingujące i ich rodzaje

Zabieg z użyciem nici liftingujących, chociaż obecnie bardzo powszechny, został wprowadzony do oferty gabinetów kosmetycznych nie tak dawno temu. Jest to stosunkowo młoda metoda na poprawienie jakości i wyglądu skóry twarzy. Jednak medycyna zna tą technikę już od wielu lat, a nici z powodzeniem były i są stosowane w operacjach chirurgicznych, które wymagają znacznej precyzji.

Zobacz także: Najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało. Wskazania, efekty, ceny

Obecnie stosowane nici wchłaniają się po upływie około dwóch lat. Jest to ważna informacja dla osoby poddającej się zabiegowi, ponieważ wraz z upływem czasu zmienia się wygląd, ale też kontur twarzy, więc nici założone w jednym miejscu mogą po kilku latach znaleźć się zupełnie w innym.

Wcześniej używano złotych nici syntetycznych. Te stosowane obecnie, czyli tzw. mikronici, dzielą się ze względu na czas wchłaniania – od 12 do około 18 miesięcy (maksymalny czas to 2 lata) oraz rodzaj – mogą to być nici liftingujące gładkie, z haczykami (które dodatkowo wzmacniają działanie, w zabiegach wymagających podniesienia skóry – stymulują produkcję kolagenu i elastyny) lub stożkami. Wszystkie wykonane są z całkowicie wchłanialnych materiałów, które nie powodują reakcji autoimmunologicznej organizmu. Różnią się też długością, która sięga od 5 do 10 cm.

Używane w gabinetach medycyny estetycznej nici wykonane są z polidioksanonu (są najtańsze), kwasu mlekowego i glikolowego oraz polikaprolaktonu (najdroższe).

Zobacz film: Nici liftingujące - kiedy się jej stosuje i jak wygląda zabieg? Źródło: Klinika urody.

Nici liftingujące przed i po

Nici są stosowane w zabiegach twarzy, które obejmują czoło, żuchwę, linię brwi czy policzki oraz w celu podniesienia skóry szyi lub pośladków, ujędrnienia piersi i skóry ramion, a także dekoltu i brzucha.

Zobacz także: Wolumetria twarzy – efekt liftingu bez użycia skalpela. Kto może skorzystać z tego zabiegu?

Po wprowadzeniu nici organizm rozpoczyna naturalne procesy jej regeneracji – zabieg stymuluje jego działanie, a jednocześnie wzmacnia strukturę skóry. Jest to alternatywa dla tradycyjnych metod liftingu chirurgicznego, które są bardzo inwazyjne i wymagają miejscowych przeszczepów skóry. Przede wszystkim nici liftingujące gwarantują szybki efekt bez długiego okresu rekonwalescencji. Z ich pomocą nie tylko można poprawiać wygląd skóry, ale także skorygować rysy twarzy.

Zobacz także: Medycyna estetyczna – młodszy wygląd bez skalpela. Przegląd najpopularniejszych zabiegów na twarz i ciało

Zabieg, który nie jest długi, bo trwa od 30 minut do godziny, przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (najczęściej skórę znieczula się kremem lub maścią, czasem zastrzykiem). Pojedyncze pasma wprowadzane są bardzo cienkimi igłami, które są wyciągane ze skóry, a nici liftingujące w niej pozostają. Całość powinna tworzyć rusztowanie, które będzie gwarantowało wymagany rezultat.

Ostateczny efekt będzie widoczny po około 2–3 tygodniach, kiedy nici ułożą się pod skórą. Do tego czasu wskazane jest kontrolowanie mimiki twarzy (unikanie silnej ekspresji), a także ograniczenie bardziej inwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych jak masaże, peelingi czy golenie. Bezpośrednio po zabiegu może być odczuwany dyskomfort w miejscu wprowadzenia nici, może pojawić się opuchlizna, delikatne zasinienie, a w niektórych przypadkach swędzenie. Niekiedy wskazane jest stosowanie antybiotyku w maści.

Zobacz film: Co daje zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących? Źródło: Klinika urody.

Nici liftingujące – powikłania

Jeżeli chodzi o sam zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących, powikłania obejmują ewentualne podrażnienia i stany zapalne skóry w miejscu wkłucia. Może wystąpić swędzenie, niekiedy wysypka, niewielkie zasinienie, a także obrzęk. Podrażnienie, np. w obrębie twarzy, może też wywołać samo znieczulenie.

Jeżeli w pierwszych dniach po zabiegu nie zostanie ograniczona mimika twarzy, pojawia się ryzyko, że nici się przemieszczą i efekt będzie odmienny od zamierzonego lub nie będzie go wcale. Dodatkowo materiały, z których wykonane są nici, źle tolerują przegrzewanie tkanek, stąd zabiegi laserowe lub z użyciem fal radiowych mogą je uszkodzić lub przyspieszyć proces ich rozpuszczania. Zbyt intensywny trening fizyczny, który wiąże się z mimiką twarzy, również może doprowadzić do powikłań w formie niedostatecznego zagnieżdżenia się nici w skórze.

Nici liftingujące – przeciwwskazania

W zasadzie nie ma wyodrębnionych przeciwwskazań co do stosowania samych nici liftingujących. Dotyczą one generalnych zastrzeżeń do przeprowadzenia zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, którymi są: ciąża i laktacja, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne skóry i tkanki podskórnej, zrosty i zwłóknienia w obrębie skóry i tkanki podskórnej, padaczka i choroby psychiczne oraz zaburzenia krzepliwości krwi.

Zobacz także: Zmarszczki – jak z nimi walczyć i jak wybrać odpowiedni krem?

Przeciwwskazaniem do liftingu za pomocą nici jest także kuracja antykoagulantami, ale można ją przerwać minimum 14 dni przed zabiegiem.

Zobacz film: Nowoczesne metody liftingu. Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 20.06.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (7)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

AGNIESZKA9138@INTERIA.PL 14.02.2021r.

Obrzydliwe, nie mające na celu efektu zamierzonego,niekomfortowe uczucie na twarzy, zmniejszone dolne powieki, policzki jak" pączek,"
Wyczuwane pod dłońmi gdy próbuje jakichkolwiek zabiegów domowych, pod kontrolą lekarza, który twierdzi ze samo musi się wszystko wcjmhłonąć, nie od,yskam twarzy przez kilkanaście miesięcy

Aga 14.02.2021r.

Obrzydliwe, nie mające na celu efektu zamierzonego,niekomfortowe uczucie na twarzy, zmniejszone dolne powieki, policzki jak" pączek,"
Wyczuwane pod dłońmi gdy próbuje jakichkolwiek zabiegów domowych, pod kontrolą lekarza, który twierdzi ze samo musi się wszystko wcjmhłonąć, nie od,yskam twarzy przez kilkanaście miesięcy...

Przerazona 14.09.2018r.

O kurcze. To ja wole juz byc stara i brzydka.

fly11 10.09.2018r.

Myślę, że jak chce się wyglądac jak p. Rozenek w takim wieku - nici są must hav'em. Bez złośliwości - myśle za każda z nas z wiekiem chciałaby wyglądać ładnie,mieć piękną skórę i brak zmarszczek ;)

Kanik 10.09.2018r.

Nici liftingujące dają trwalszy efekt, są wydajniejsze i lepsze.

kinga 05.09.2018r.

Dołączam się do koleżanki także miałam nici croma - efekt robiący mega wrażenie.

Jadzia 05.10.2017r.

ja stawiam po wizycie w klinice vesuna na lici croma4barbra . Ale efekt jest fajny, zauważalny, a dodatkowo zabieg jest dosc komfortowy

Zobacz wszystkie 7 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej