Naturalne rozjaśnianie włosów w domu - bezpieczne domowe sposoby na jaśniejsze włosy

Fot. Hero Images / Getty Images

Rozjaśnianie włosów w domu można wykonać za pomocą własnoręcznie przygotowanych płukanek na bazie, np.: soku z cytryny, wody utlenionej, rumianku, sody oczyszczonej czy miodu. Domowe sposoby na jaśniejsze kosmyki są bezpieczniejsze od chemicznych rozjaśniaczy, jednak stosowane w nadmiarze mogą powodować przesuszanie się włosów. 

Rozjaśnianie włosów u fryzjera to skuteczny i efektywny zabieg, który niestety negatywnie wpływa na ich kondycję. Kosmyki po rozjaśnianiu mogą się przesuszać oraz być podatne na uszkodzenia, łamanie się a nawet wypadanie.

Rozjaśnianie włosów w domu - czy jest skuteczne?

Naturalne rozjaśnianie włosów domowymi sposobami, nie jest tak spektakularne jak profesjonalny zabieg fryzjerski, jednak przynosi delikatne efekty. Preparaty, jakich można użyć do rozjaśniania kosmyków to, np.: woda utleniona, cytryna, rumianek, miód, soda oczyszczona czy witamina C w proszku. Są to z reguły bezpieczne, zarówno dla skóry głowy, jak i samych włosów preparaty, które w bardzo delikatny sposób wpływają na kolor kosmyków, rozjaśniając go, a w niektórych przypadkach pozostawiając na nich błyszczące refleksy.

Zobacz, w jaki sposób zadbać o włosy:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną

Woda utleniona to popularny środek do oczyszczania i odkażania ran na skórze. Preparat, oprócz właściwości bakteriobójczych czy przeciwgrzybiczych, wykazuje również działanie wybielające, dlatego stosowany jest w domowych zabiegach rozjaśniających włosy. Długotrwałe stosowanie wody utlenionej może niszczyć i przesuszać włosy, dlatego w czasie kuracji należy stosować odżywcze, regeneracyjne i nawilżające maseczki, a przed zabiegiem wykonać test uczuleniowy, np. na włoskach nad karkiem. Wystarczy odrobinę mieszanki rozjaśniającej zaaplikować na kosmyki. Jeżeli przez 24 godziny nie wystąpi żadna niepokojąca reakcja, można kontynuować kurację.

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną - jak to zrobić?

Do przygotowania środka rozjaśniającego wystarczy w butelce, najlepiej z atomizerem, wymieszać wodę utlenioną oraz zwykłą przegotowaną letnią wodę, w proporcji 1:1. Włosy należy spryskać preparatem i przeczesać grzebieniem, który równomiernie rozprowadzi mieszankę po całej długości kosmyków. Po 20 minutach wystarczy umyć czuprynę ulubionym szamponem.

Rozjaśnianie włosów cytryną

Właściwości rozjaśniające wykazuje również sok z cytryny, a dokładniej witamina C zawarta w owocu. Kwas askorbinowy to częsty składnik różnego rodzaju kosmetyków, które wyrównują koloryt skóry oraz zmniejszają przebarwienia. Rozjaśnianie włosów witaminą C może jednak przesuszać kosmyki, dlatego należy pamiętać o stosowaniu nawilżających maseczek. Do wykonania naturalnego rozjaśniacza wystarczy 10 tabletek witaminy C lub sok z cytryny wymieszać w przegotowaną wodą i tak przygotowaną płukankę wetrzeć w kosmyki (omijając skórę głowy, ponieważ sok z cytryny może ją podrażnić). Aby uzyskać lepszy efekt rozjaśnienia, można wystawić włosy na słońce, które przyspieszy proces rozjaśniania. Po ok. 30 minutach należy umyć włosy szamponem i zastosować odpowiednią maseczkę lub odżywkę, o właściwościach odpowiadających aktualnej kondycji włosów.

Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Naturalne rozjaśnianie włosów można także wykonać za pomocą rumiankowej płukanki. Zioło wykazuje właściwości rozjaśniające i najbardziej spektakularne efekty stosowanie płukanek ziołowych uzyskuje się na włosach blond. Do wykonania domowego rozjaśniacza do włosów wystarczy 4-5 saszetek rumianku zalać 2 litrami wrzącej wody. Gdy napar ostygnie należy opłukać nim kosmyki, a dla lepszego efektu wystawić je na działanie słońca (przez przynajmniej 2-3 godziny).

Rozjaśnianie włosów sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to skuteczny sposób na rozjaśnianie włosów farbowanych, zwłaszcza, po nieudanym zabiegu koloryzacji, np. gdy kolor kosmyków okazał się zbyt ciemny. Proszek delikatnie wypłukuje barwnik z włosów, co w efekcie subtelnie je rozjaśnia. Aby wykonać rozjaśnianie włosów, wystarczy łyżeczkę sody i ulubionego szamponu wymieszać z ok. 100 ml wody. Tak przygotowaną mieszankę należy wmasować we włosy, jak w przypadku normalnego mycia, a następnie spłukać obficie wodą. Kuracji rozjaśniającej nie powinny jednak stosować osoby z przesuszonymi, zniszczonymi i łamliwymi kosmykami, ponieważ kuracja może zaognić obecny problem i spowodować większe uszkodzenia.

Rozjaśnianie włosów miodem

Rozjaśnianie włosów w domu można wykonać także przy użyciu miodu. Słodki przysmak zawiera w sobie bowiem nadtlenek wodoru, którego 3-procentowy roztwór wodny to woda utleniona, która wykazuje właściwości rozjaśniające. Miód działa również nawilżająco, dlatego decydując się na rozjaśnianie włosów miodem, przy okazji zadba się o poprawę kondycji kosmyków. Aby przygotować naturalny środek rozjaśniający, wystarczy dwie łyżeczki miodu rozpuścić w ok. 100 ml letniej, przegotowanej wody. Mieszankę nakłada się na całą długość kosmyków i po upływie ok godziny, spłukuje wodą z dodatkiem szamponu. 

Zobaczcie na filmie, czy kosmetyki do włosów są w pełni bezpieczne?

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 03.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej