Naturalne kosmetyki do twarzy – sposoby pielęgnacji cery trądzikowej i normalnej

Fot: marinafrost / fotolia.com

Pielęgnacja cery trądzikowej nie należy do najłatwiejszych – należy regularnie ją oczyszczać, stosować kosmetyki regulujące produkcję sebum, a także produkty o działaniu antybakteryjnym. Takie właściwości wykazują naturalne maseczki, kremy czy nawet olejki do twarzy.

Naturalne kosmetyki do twarzy zawierają mnóstwo składników odżywczych, które nawilżają, wygładzają i odżywiają skórę. Dodatkowo nie zawierają parabenów, bardzo często wykazują działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, a także zmniejszają produkcję sebum. Dlatego polecane są w pielęgnacji cery zarówno normalnej, jak i trądzikowej. Dowiedz się, jakie składniki powinny mieć naturalne kosmetyki do twarzy. Sprawdź, czy są wystarczające do pielęgnacji cery trądzikowej i poznaj domowe sposoby pielęgnacji naturalnymi składnikami.

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Naturalne kosmetyki do twarzy z cerą trądzikową – środki ostrożności

Kosmetyki naturalne, mimo wielu dobrodziejstw, nie w każdej sytuacji będą odpowiednie dla cery trądzikowej. Dzieje się tak przede wszystkim z dwóch powodów:

  1. Skórę trądzikową należy dokładnie oczyszczać i regularnie złuszczać, aby usuwać martwy naskórek, nadmiar sebum i zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do powstawania kolejnych niedoskonałości. Naturalne kosmetyki niestety zwykle nie posiadają w składzie substancji złuszczających. Dlatego niezwykle istotne jest, aby pielęgnację cery trądzikowej rozszerzyć o peelingi mechaniczne lub enzymatyczne.
  2. Naturalne kosmetyki zawierają dużo olejów i maseł. Nieodpowiednie oczyszczanie skóry i nieumiejętne nakładanie kosmetyków naturalnych, może powodować, że na twarzy zaczną pojawiać się kolejne wypryski i zaskórniki.

Zdarza się też, że działanie naturalnych kosmetyków do twarzy jest po prostu za słabe i w przypadku wystąpienia silnych zmian trądzikowych, skuteczniejsze będzie zastosowanie preparatów aptecznych.

Pielęgnując cerę tłustą, z wypryskami, należy pamiętać o jej regularnym oczyszczaniu. Nie należy też stosować zbyt dużej ilości gęstych i tłustych kremów, a także niektórych olejków, np.:

  • oleju kokosowego,
  • z kiełków pszenicy,
  • z pestek brzoskwini,
  • z krokosza,
  • z pestek moreli,
  • z orzechów Laskowca,
  • oleju palmowego.

Zobacz film: Kosmetyki z nagietka - kiedy warto po nie sięgnąć? Źródło: Klinika urody.

Naturalne sposoby na trądzik – zalety naturalnych kosmetyków

Mimo iż naturalne kosmetyki nie zawierają silnych substancji złuszczających, a niektóre z nich mogą być za ciężkie do cery trądzikowej, odpowiednio dobrane produkty mają wiele zalet:

  • Nie zawierają parabenów i innych substancji chemicznych, które mogą podrażnić skórę.
  • Zawarte w nich substancje aktywne i oleje roślinne mogą ograniczać produkcję sebum i łagodzić stany zapalne.
  • Działają antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
  • Neutralizują działanie wolnych rodników.
  • Mogą łagodzić zmiany trądzikowe.
  • Wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową.
  • Nawilżają, zmiękczają i wygładzają skórę.
  • Oczyszczają cerę.

Trudno się nie zgodzić, że takie działanie jest pożądane również dla posiadaczy i posiadaczek cery, która nie boryka się z problemem trądziku. Stosowanie naturalnych kosmetyków jest polecane również do pielęgnacji cery normalnej.

Jakie składniki powinny zawierać naturalne maseczki, olejki i kremy do cery trądzikowej (i nie tylko)

Składniki, które sprawdzają się w pielęgnacji cery trądzikowej to między innymi:

  • hydrolaty roślinne, np. z czystka i dziurawca,
  • ekstrakt z dziurawca, fiołka trójbarwnego, z aloesu, pokrzywy, wiązówki błotnej,
  • wyciąg z kory dębu.

Zobacz nasz film i poznaj prosty przepis na naturalny krem do ciała

Zobacz film: Jak przygotować domowy i całkowicie naturalny krem do ciała? Źródło: Klinika urody.

    W czystej postaci lub jako element naturalnych maseczek na twarz (oraz kremów i innych kosmetyków) możesz stosować także olejek:

    • cytrynowy,
    • z drzewa herbacianego,
    • z pachnotki,
    • z czarnuszki,
    • z nasion konopi,
    • jojoba,
    • tamanu,
    • z ogórecznika,
    • z pestek malin,
    • lniany.

    Wymienione olejki mają wiele witamin i składników odżywczych, które pielęgnują, nawilżają i wygładzają skórę, spowalniając procesy starzenia i powstawanie niedoskonałości. Dlatego z powodzeniem mogą stosować je także osoby z cerą normalną.

    Zobacz film: Domowa emulsja z soku z pomarańczy - jak ją przygotować i jakie ma właściwości? Źródło: Klinika urody.

    Toniki i naturalne maseczki na twarz – domowe sposoby

    Jeśli w pielęgnacji twarzy trądzikowej chcesz wykorzystać składniki zawarte w naturalnych produktach, możesz w domowym zaciszu przygotować toniki i maski. Oto kilka przepisów:

    • Naturalna maseczka do twarzy z płatków owsianych.
      Ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, jest bogata w witaminy i odżywia skórę.
      Przepis: 4-5 łyżek płatków owsianych, łyżkę miodu, łyżkę mleka i 5 łyżek wody wymieszaj dokładnie w szklanym naczyniu. Gdy mieszanka zgęstnieje, nałóż ją na oczyszczoną skórę i zmyj po 10 minutach.
    • Tonik z ogórkiem.
      Łagodzi podrażnienia i zwęża pory.
      Przepis: 1 ogórek zetrzyj na tarce i połącz z wodą (mineralną, przegotowaną lub źródlaną), tak aby mieszanka nie była zbyt gęsta. Przy pomocy płatka kosmetycznego przemywaj skórę 2 razy dziennie.
    • Tonik z aloesem.
      Aloes działa przeciwzapalnie i kojąco. Stymuluje także regenerację komórek.
      Przepis: Sok z aloesu (kupiony w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością) zmieszaj z przegotowaną, źródlana lub mineralną wodą. Przemywaj twarz tonikiem rano i wieczorem.
    • Maseczka do twarzy z octem jabłkowym.
      Ma działanie złuszczające i oczyszczające.
      Przepis: łyżeczkę octu jabłkowego, łyżeczki chłodnej zielonej herbaty, 5 łyżeczek cukru i 1 łyżkę miodu wymieszaj ze sobą w naczyniu. Miksturę nałóż na twarz i pozostaw na 10 minut. Na koniec spłucz ją wodą.
    • Maseczka z cynamonu i miodu.
      Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a do tego odżywia skórę.
      Przepis: dokładnie wymieszaj ze sobą 1 łyżeczkę cynamonu i 2 łyżeczki miodu. Grubą warstwę mieszanki nałóż na wilgotną twarz i po 10-15 minutach spłucz wodą. Po wszystkim przemyj cerę tonikiem.

    Przy pielęgnacji każdego typu cery, również trądzikowej, nie zapominaj o dokładnym oczyszczaniu i nawilżaniu twarzy. Zwłaszcza wtedy, gdy stosujesz antybakteryjne i wysuszające środki, Twoja skóra potrzebuje intensywnego nawilżenia.

    Zobacz film: Ślimak dla urody, czyli maseczka z żywych ślimaków. Źródło: Stylowy Magazyn

    Data aktualizacji: 12.07.2019,
    Opublikowano: 19.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

    Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

    Czytaj więcej
    Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

    Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

    Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

    Czytaj więcej
    Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

    Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

    Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

    Czytaj więcej
    Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

    Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

    Czytaj więcej
    Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

    Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

    Czytaj więcej
    SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

    Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

    Czytaj więcej