Najczęstsze wady wzroku - nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia

Najczęściej występujące wady wzroku to: dalekowzroczność (hyperopia), krótkowzroczność (myopia), astygmatyzm (niezborność) i prezbiopia (starowzroczność). Przyczyny ich powstawania są różne, ale każda wada wynika z nieprawidłowej refrakcji oka.

Wady wzroku wymagają korekcji okularami, soczewkami kontaktowymi lub zabiegami laserowymi. Noszenie źle dobranych szkieł lub rezygnacja z leczenia złego widzenia powoduje dyskomfort oraz często dolegliwości, takie jak ból głowy czy zmęczenie oczu.

Co to jest i na czym polega dalekowzroczność?

Nadwzroczność jest wadą dziedziczoną, która często rozwija się (pogłębia) wraz z wiekiem. Dalekowidz odczuwa zmęczenie oczu i ból głowy podczas długotrwałego czytania lub pracy przy monitorze komputera. 

  • dalekowzroczność mała - do + 2 dioptrii,
  • dalekowzroczność średnia - od + 2,5 dioptrii do + 6 dioptrii,
  • dalekowzrocznoć duża - powyżej + 6 dioptrii.

Nadwzroczność u dzieci najczęściej współwystępuje z zezem zbieżnym.

Hyperopia jest korygowana soczewkami kontaktowymi i wypukłymi szkłami sferycznymi o wartości dodatniej.

Krótkowzroczność - przyczyny i korekcja

Krótkowzroczność to druga (wraz z nadwzrocznością) najczęściej występująca wada wzroku. Spowodowana jest wydłużeniem gałki ocznej, co powoduje wadliwe załamanie promieni światła docierających do oka. Obraz zamiast na siatkówce, ogniskowany jest przed siatkówką. Krótkowidz stosunkowo dobrze widzi z bliska, ale ma trudność z ostrym widzeniem dali. Ponadto występuje duża trudność z widzeniem nocnym, obraz jest zamazany, a wokół niego pojawia się ramka.

Laserowa korekcja wzroku. Zobacz film i przekonaj się jak wygląda taki zabieg

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Jak wygląda taki zabieg? Źródło: Klinika urody.

Myopia zaczyna się ujawniać przed zakończeniem dojrzewania, co jest spowodowane przede wszystkim zachodzącymi wówczas w organizmie zmianami hormonalnymi.

U kobiet, które zostały zdiagnozowane jako krótkowidzki, w czasie ciąży często dochodzi do pogłębienia wady. Krótkowzroczność koryguje się soczewkami kontaktowymi oraz szkłami wklęsło-wypukłymi i rozpraszającymi o mocach minusowych.

Astygmatyzm – rodzaje i sposoby korekcji niezborności

Astygmatyzm, czyli niezborność rogówkowa, różni się od pozostałych wad refrakcyjnych oka tym, że dotyczy niesymetryczności rogówki oka. Kształt rogówki nie jest kulisty, ale owalny i lekko spłaszczony, przypominający piłkę do rugby. 

Ta anomalia powoduje, że wpadająca do oka wiązka światła jest nieprawidłowo ogniskowana, przez co astygmatycy widzą nieostry obraz zarówno z bliska, jak i z daleka. Wadę tę można rozpoznać, wykonując prosty test: należy patrzeć na dwa skrzyżowane palce – jeżeli ostro widziany jest tylko jeden z nich, wówczas jest to objaw astygmatyzmu regularnego i jego korekcja polega na stosowaniu szkieł cylindrycznych lub torycznych soczewek kontaktowych

Astygmatyzm cechujący się nierównościami na powierzchni rogówki będącymi konsekwencją urazu lub wypadku, określany jest mianem astygmatyzmu nieregularnego. Koryguje się go twardymi soczewkami kontaktowymi lub żelami okulistycznymi, które wyrównują strukturę oka.

Subtelny astygmatyzm występuje niemal u każdego człowieka. Niezborność jest wadą stabilną, co znaczy, że nie ulega pogłębieniu ani samoistnemu ustąpieniu.

Astygmatyzm może współwystępować z nadwzrocznością i krótkowzrocznością.

Prezbiopia – kiedy pojawia się starowzroczność?

Starowzroczność lub starczowzroczność nie jest chorobą, a naturalnym stanem fizjologicznym oka. Niemożliwe jest zapobiegnięcie jej powstania ani wyleczenie. Oko w następstwie procesów starzenia traci zdolność do akomodacji. Dzieje się tak, ponieważ w miarę upływu lat soczewka oka staje się sztywniejsza, przez co ogranicza się również jej zdolność do akomodacji. 

Objawem prezbiopii jest problem z widzeniem przedmiotów z bliska. Konsekwencją tego jest odsuwanie ich od oczu w celu „ustawienia ostrości”. Prezbiopia występuje u każdego człowieka niezależnie od tego, czy stosuje korekcję wzroku czy nie. 

Pierwszy objaw prezbiopii polegający na niemożności wpatrywania się w znajdujące się blisko twarzy przedmioty pojawia się około 30.-40. roku życia i trwa do śmierci. Z czasem oko będzie akomodowało się coraz słabiej, więc kłopotliwe może stać się czytanie z bliska drobnego tekstu.

Starczowzroczność koryguje się multifokalnymi soczewkami kontaktowymi lub okularami ze szkłami progresywnymi lub dwuogniskowymi. 

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 11.09.2017 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 26.02.2019r.

W artykule zostały zawarte podstawowe informacje. Niestety nie jesteśmy w stanie zawrzeć bardzo szczegółowych opisów jednostek chorobowych, w związku z ograniczoną ilością znaków.

Karolina 28.07.2018r.

Artykuł nie okazał się pomocny, ponieważ dalekowzroczność nie jest w pełni opisana.
Brak opisu gałki ocznej. Brak informacji na temat przyczyny nadwzroczności.
Opis pozostałych wad odpowiedział na wszystkie moje pytania, natomiast o dalekowzroczności nie dowiedziałam się praktycznie nic.
Zabrakło czasu, czy informacji na ten temat?
Pozdrawiam.

Paula 08.05.2018r.

Jestem krótkowidzem.

nina_s 09.10.2017r.

Sama jestem osobą z dość dużą wadą wzroku. Jestem krótkowidzem. Jakoś sobie radziłam zawsze, ale już jestem tym zmęczona. Zastanawiam się nad laserową korekcją wzroku. Spodobała mi się metoda Lentivu i myślę, czy byłaby dla mnie dobra. Klinika Optegra taki zabieg wykonuje w kilku miastach w Polsce.

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Czytaj więcej
Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Czytaj więcej
Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Czytaj więcej
Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czytaj więcej