Nafta kosmetyczna na włosy i twarz – zastosowanie, efekty, przepis na domową maseczkę do włosów

Fot: Pixabay / pixabay.com

Nafta kosmetyczna przeznaczona jest do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów, ale w szczególności łamliwych, puszących się i matowych. Ma właściwości wzmacniające, dlatego po jej regularnym stosowaniu włosy mniej wypadają i szybciej rosną. U osób z wrażliwą skórą głowy może wywołać podrażnienie i zaczerwienienia, dlatego w takim wypadku zaleca się stosowanie jej tylko na włosy, omijając skalp. 

Specyficzny zapach nafty kosmetycznej wynika z tego, że jest to ciekła parafina. Powstaje w wyniku kilkakrotnej destylacji torfu, ropy naftowej czy smoły węgla brunatnego. Naftę można kupić w aptece, drogerii lub za pośrednictwem Internetu. Niektóre preparaty dostępne są w neutralnym zapachu, który nie drażni i nie przeszkadza w stosowaniu.

Nafta kosmetyczna na włosy – jak działa?

Nafta kosmetyczna do włosów przeznaczona jest do pielęgnacji suchych, łamliwych, matowych i plączących się kosmyków z tendencją do wypadania. Jej regularne stosowanie przyspieszy porost włosów, nada im miękkości i połysku, zgęści czuprynę oraz ułatwi rozczesywanie. Nafta kosmetyczna wzmacnia cebulki i poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu kosmyki lepiej rosną i mniej wypadają. Niestety posiadaczki bardzo wrażliwej skóry głowy mogą skarżyć się na podrażnienia, zaczerwienienia lub swędzenie. Dlatego powinny stosować kosmetyk tylko na włosy. 

Nafta kosmetyczna pozostawia na kosmykach barierę ochronną, która zabezpiecza przed utratą wody. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste jej używanie może przynieść odwrotny efekt i przesuszyć włosy a także skórę głowy. Naftę na włosy powinno się aplikować nie częściej, jak 2 razy w tygodniu. Preparat zapobiega rozdwajaniu się końcówek i może być stosowany jako środek wspomagający walkę z łupieżem.

Nafta kosmetyczna na wszy i gnidy przez niektórych stosowana jest jako naturalny sposób walki z dolegliwościami skóry głowy. Preparat wciera się w skalp i kosmyki.

Nafta na włosy – rodzaje

Najpopularniejszą naftą na włosy jest nafta w czystej postaci, bez dodatków. Istnieje jednak kilka rodzajów preparatu, wzbogaconych o dodatkowe składniki, które wzmacniają właściwości kosmetyku. Do nafty dodaje się, np.:

  • wyciąg z pokrzywy – wspomaga porost włosów, wzmacnia cebulki, reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co stanowi skuteczny środek w walce z łupieżem,
  • aloes – nawilża, łagodzi podrażnienia skóry głowy oraz działa przeciwłupieżowo,
  • olej z drzewa herbacianego – poprawia ukrwienie skóry głowy, wzmacnia włosy oraz ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
  • witaminę A i E – nawilżają i odżywiają włosy oraz dodają im blasku,
  • olej arganowy – ma właściwości nawilżające i regeneracyjne, zapobiega rozdwajaniu się końcówek oraz neutralizuje efekt puszących się włosów,
  • czarną rzodkiew – przeciwdziała wypadaniu włosów, wzmacnia je i pobudza cebulki do wzrostu a także zmniejsza łojotok i łupież,
  • biopierwiastki – wzmacniają włosy oraz stymulują ich tempo wzrostu,
  • olej rycynowy – odżywia kosmyki, wspomaga ich odrastanie a także przeciwdziała wypadaniu.
  • ekstrakt z rumianku – ma delikatne właściwości rozjaśniające, odżywia farbowane włosy i zmniejsza ich wypadanie.

Nafta kosmetyczna na włosy – jak używać?

Naftę kosmetyczną na włosy nakłada się przed myciem na całą ich długość, lekko wcierając palcami. Preparat należy pozostawić na około 15 minut. Głowę można owinąć ręcznikiem lub folią spożywczą. Po dokładnym zmyciu nafty z włosów, należy umyć je szamponem jak zwykle, a na koniec nałożyć odżywkę nawilżającą. Aby uniknąć przesuszenia włosów, preparatu nie powinno się używać częściej, niż 2 razy w tygodniu.

Nafta kosmetyczna – zastosowanie w domowych maseczkach

Nafta kosmetyczna stanowi doskonałą bazę pod domowe maseczki na włosy. Wystarczy wymieszać ze sobą 1 żółtko kurzego jajka, łyżkę nafty oraz 2 łyżki oleju rycynowego. Po nałożeniu maski na włosy, głowę można owinąć folią spożywczą na 15 minut. Dla lepszego efektu wystarczy ogrzewać głowę ciepłym nawiewem suszarki. Po spłukaniu maski z włosów, należy umyć je szamponem pielęgnacyjnym.

Nafta kosmetyczna – efekty

Regularne stosowanie nafty kosmetycznej na włosy powinno znacznie poprawić ich ogólny wygląd. Efektem używania kosmetyku są bardziej lśniące, gęstsze i mniej podatne na wypadanie kosmyki. Włosy lepiej się układają, łatwiej rozczesują i przestają się elektryzować.

Nafta kosmetyczna na twarz

Nafta kosmetyczna z olejem z drzewa herbacianego działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego niektórzy wykorzystują jej cenne właściwości do walki z trądzikiem. Preparat można stosować miejscowo na wypryski. Przed użyciem nafty kosmetycznej na twarz zawsze należy wykonać test alergiczny, aby nie spowodować podrażnień cery. Wystarczy odrobinę preparatu wsmarować w nadgarstek lub za uchem. Jeżeli w ciągu kilkunastu minut nie zauważy się niepokojących objawów, jak: pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie, można zastosować środek na twarz.

Zobacz film: Przyczyny wypadania włosów. Źródło: Wiem, co kupuję


Data aktualizacji: 23.11.2017,
Opublikowano: 23.11.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Gość 20.06.2018r.

Można kupić np w aptece

Danusia 23.03.2018r.

a gdzie można kupić naftę kosmetyczna?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej