Specyficzny zapach nafty kosmetycznej wynika z tego, że jest to ciekła parafina. Powstaje w wyniku kilkakrotnej destylacji torfu, ropy naftowej czy smoły węgla brunatnego. Naftę można kupić w aptece, drogerii lub za pośrednictwem Internetu. Niektóre preparaty dostępne są w neutralnym zapachu, który nie drażni i nie przeszkadza w stosowaniu.
Nafta kosmetyczna na włosy – jak działa?
Nafta kosmetyczna do włosów przeznaczona jest do pielęgnacji suchych, łamliwych, matowych i plączących się kosmyków z tendencją do wypadania. Jej regularne stosowanie przyspieszy porost włosów, nada im miękkości i połysku, zgęści czuprynę oraz ułatwi rozczesywanie. Nafta kosmetyczna wzmacnia cebulki i poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu kosmyki lepiej rosną i mniej wypadają. Niestety posiadaczki bardzo wrażliwej skóry głowy mogą skarżyć się na podrażnienia, zaczerwienienia lub swędzenie. Dlatego powinny stosować kosmetyk tylko na włosy.
Nafta kosmetyczna pozostawia na kosmykach barierę ochronną, która zabezpiecza przed utratą wody. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste jej używanie może przynieść odwrotny efekt i przesuszyć włosy a także skórę głowy. Naftę na włosy powinno się aplikować nie częściej, jak 2 razy w tygodniu. Preparat zapobiega rozdwajaniu się końcówek i może być stosowany jako środek wspomagający walkę z łupieżem.
Nafta kosmetyczna na wszy i gnidy przez niektórych stosowana jest jako naturalny sposób walki z dolegliwościami skóry głowy. Preparat wciera się w skalp i kosmyki.
Nafta na włosy – rodzaje
Najpopularniejszą naftą na włosy jest nafta w czystej postaci, bez dodatków. Istnieje jednak kilka rodzajów preparatu, wzbogaconych o dodatkowe składniki, które wzmacniają właściwości kosmetyku. Do nafty dodaje się, np.:
- wyciąg z pokrzywy – wspomaga porost włosów, wzmacnia cebulki, reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co stanowi skuteczny środek w walce z łupieżem,
- aloes – nawilża, łagodzi podrażnienia skóry głowy oraz działa przeciwłupieżowo,
- olej z drzewa herbacianego – poprawia ukrwienie skóry głowy, wzmacnia włosy oraz ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze,
- witaminę A i E – nawilżają i odżywiają włosy oraz dodają im blasku,
- olej arganowy – ma właściwości nawilżające i regeneracyjne, zapobiega rozdwajaniu się końcówek oraz neutralizuje efekt puszących się włosów,
- czarną rzodkiew – przeciwdziała wypadaniu włosów, wzmacnia je i pobudza cebulki do wzrostu a także zmniejsza łojotok i łupież,
- biopierwiastki – wzmacniają włosy oraz stymulują ich tempo wzrostu,
- olej rycynowy – odżywia kosmyki, wspomaga ich odrastanie a także przeciwdziała wypadaniu.
- ekstrakt z rumianku – ma delikatne właściwości rozjaśniające, odżywia farbowane włosy i zmniejsza ich wypadanie.
Nafta kosmetyczna na włosy – jak używać?
Naftę kosmetyczną na włosy nakłada się przed myciem na całą ich długość, lekko wcierając palcami. Preparat należy pozostawić na około 15 minut. Głowę można owinąć ręcznikiem lub folią spożywczą. Po dokładnym zmyciu nafty z włosów, należy umyć je szamponem jak zwykle, a na koniec nałożyć odżywkę nawilżającą. Aby uniknąć przesuszenia włosów, preparatu nie powinno się używać częściej, niż 2 razy w tygodniu.
Nafta kosmetyczna – zastosowanie w domowych maseczkach
Nafta kosmetyczna stanowi doskonałą bazę pod domowe maseczki na włosy. Wystarczy wymieszać ze sobą 1 żółtko kurzego jajka, łyżkę nafty oraz 2 łyżki oleju rycynowego. Po nałożeniu maski na włosy, głowę można owinąć folią spożywczą na 15 minut. Dla lepszego efektu wystarczy ogrzewać głowę ciepłym nawiewem suszarki. Po spłukaniu maski z włosów, należy umyć je szamponem pielęgnacyjnym.
Nafta kosmetyczna – efekty
Regularne stosowanie nafty kosmetycznej na włosy powinno znacznie poprawić ich ogólny wygląd. Efektem używania kosmetyku są bardziej lśniące, gęstsze i mniej podatne na wypadanie kosmyki. Włosy lepiej się układają, łatwiej rozczesują i przestają się elektryzować.
Nafta kosmetyczna na twarz
Nafta kosmetyczna z olejem z drzewa herbacianego działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego niektórzy wykorzystują jej cenne właściwości do walki z trądzikiem. Preparat można stosować miejscowo na wypryski. Przed użyciem nafty kosmetycznej na twarz zawsze należy wykonać test alergiczny, aby nie spowodować podrażnień cery. Wystarczy odrobinę preparatu wsmarować w nadgarstek lub za uchem. Jeżeli w ciągu kilkunastu minut nie zauważy się niepokojących objawów, jak: pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie, można zastosować środek na twarz.
Gość 20.06.2018r.
Można kupić np w aptece
Danusia 23.03.2018r.
a gdzie można kupić naftę kosmetyczna?