Nadmierne owłosienie u kobiet, mężczyzn, dzieci – przyczyny i sposoby leczenia

Fot: Anastasia / fotolia.com

Nadmierne owłosienie to problem estetyczny i zdrowotny, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni oraz niektóre dzieci. Przyczyny występowania nadmiernego owłosienia mogą mieć różne podłoże. Stosuje się leczenie miejscowe polegające na usunięciu zbędnych włosów oraz farmakologiczne.

Występowanie nadmiernego owłosienia na całym ciele niemającego podłoża hormonalnego to hipertrichoza, która może rozwinąć się na każdej części ciała, u kobiet i u mężczyzn. Czym innym jest natomiast hirsutyzm, czyli występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet.

Nadmierne owłosienie może się pojawić nawet u dzieci, co często ma podłoże rodzinne. Czarne i bujne włosy, które rosną szybciej, są charakterystyczne dla dzieci o ciemnej karnacji. Nadmierne owłosienie u dziewczynek może być objawem wchodzenia w okres dojrzewania, co niekiedy ma miejsce nawet przed 8. rokiem życia.

Nadmierne owłosienie u kobiet

Nadmierne owłosienie to objaw zwiększonego stężenia androgenów (męskich hormonów płciowych) w organizmie. W hirsutyzmie włosy rosną w miejscach typowych dla mężczyzn – na twarzy i brodzie, pośladkach, rękach, brzuchu, wokół brodawek sutkowych. Pojawia się nadmierne owłosienie łonowe. Włosy są szorstkie, twarde i grube.

Zobacz także: Czym jest hiperandrogenizm? Jakie są jego objawy i przyczyny? Czy dieta pomaga w leczeniu?

Nadmierne owłosienie u kobiet może być spowodowane zaburzeniami endokrynologicznymi (hormonalnymi) albo ma podłoże genetyczne. Szacuje się, że problem nadmiernego porostu włosów dotyka 5–10% kobiet.

Przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet (hirsutyzmu):

  • Idiopatyczne – powstające spontanicznie, mające niejasne bądź nieznane podłoże. W tym przypadku dochodzi do zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na działanie hormonów.
  • Zespół HAIR-AN (hiperandrogenizm połączony z insulinoopornością i rogowaceniem ciemnym).
  • Zaburzenia jatrogenne (będące skutkiem działania lekarza) – powoduje je podanie m.in. steroidów anabolicznych, danazolu, testosteronu, fenotiazyny, progestagenów pochodnych 19-nortestosteronu, cyklosporyny, kortykosteroidów.
  • Inne przyczyny – otyłość, ciąża, niedoczynność tarczycy, anoreksja, akromegalia, stres, porfiria, obojnactwo rzekome męskie.

Hirsutyzm pochodzenia jajnikowego:

  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • hyperthecosis (przerost komórek tekalnych jajnika),
  • nowotwory jajnika wytwarzające androgeny.

Hirsutyzm pochodzenia nadnerczowego:

  • nieklasyczny wrodzony przerost nadnerczy,
  • zespół Cushinga,
  • nowotwory hormonalnie czynne nadnerczy.

Nadmierne owłosienie w ciąży to skutek gwałtownych zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Problem częściej występuje u brunetek. Włosów można pozbyć się miejscowo. Bez konsultacji lekarskiej ciężarnej kobiecie nie wolno na własną rękę stosować żadnych preparatów. Problem powinien minąć po urodzeniu dziecka. Jeśli część włosów po porodzie nie zniknie, można je trwale usunąć – laserowa depilacja jest skuteczniejsza w przypadku włosów ciemnych.

Nadmierne owłosienie u mężczyzn

Również u mężczyzn z nadmiernym owłosieniem dochodzi do nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na działanie androgenów. U mężczyzn nadmierne owłosienie bardzo często ma podłoże genetyczne, na całym ciele występują wówczas gęste, bujne, ciemne włosy. Bardzo często brwi są zrośnięte. Nadmiar włosów u mężczyzn bywa ponadto skutkiem ubocznym stosowania sterydów czy niektórych leków (np. psychotropowych, przeciwdrgawkowych), może też wynikać z niedoborów odżywczych w diecie.

Jak pozbyć się nadmiernego owłosienia?

Nadmierne owłosienie u nastolatek i dziewczynek może być przejściowe, związane z wchodzeniem w fazę dojrzewania. Jeśli jednak problem się nasila i staje się powodem niskiej samooceny oraz wycofywania się z życia społecznego, należy poszukać rozwiązania.

Diagnostyka nadmiernego owłosienia jest trudna – należy przeprowadzić kompleksowe badania w celu ustalenia przyczyny hirsutyzmu. U kobiet oraz u mężczyzn z nadmiernym owłosieniem najczęściej stosuje się leczenie miejscowe oraz ogólnoustrojowe (farmakologiczne). Jeśli u kobiety z nadmiernym owłosieniem występują guzy wytwarzające androgeny, zasadne może być ich chirurgiczne usunięcie.

Zobacz film: Zabieg depilacji laserowej. Źródło: Bez skazy

Sposoby na miejscowe usunięcie nadmiernego owłosienia (u kobiet i u mężczyzn):

  • golenie włosów,
  • wyrywanie, np. pęsetą,
  • depilacja woskiem, pastą cukrową, kremami,
  • trwała depilacja (laserem),
  • elektroliza.

Nadmiernego owłosienia na twarzy można pozbyć się pęsetą, maszynką do golenia (w przypadku mężczyzn) czy łagodnymi kremami do depilacji (w przypadku kobiet).

Leczenie ogólnoustrojowe powinno być przyczynowe. W celu obniżenia poziomu androgenów podaje się:

  • tabletki antykoncepcyjne,
  • antyandrogeny (blokery receptora androgennego), np. octan cyproteronu, spironolakton, flutamid,
  • glikokortykosteroidy (w przypadku hiperandrogenizmu pochodzenia nadnerczowego),
  • ketokonazol.

U młodych kobiet z zespołem policystycznych jajników lub zespołem HAIR-AN można zastosować leki zwiększające wrażliwość komórek na insulinę (np. metforminę).

Nadmierne owłosienie – leczenie ziołami

W celu obniżenia stężenia męskich hormonów płciowych można zastosować metody naturalne, np. zioła. Wśród nich godne polecenia są:

  • mięta,
  • majeranek,
  • koper włoski,
  • pluskwica groniasta,
  • niepokalanek,
  • palma sabałowa,
  • lukrecja.

Uwaga! Kobiety w ciąży nie powinny bez konsultacji lekarskiej stosować żadnych ziół

Data aktualizacji: 06.01.2018,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej