Nadmierna senność (hipersomnia) – co to jest? Objawy, przyczyny i leczenie

Fot: auremar / fotolia.com

Nadmierna senność, czyli hipersomnia, to stan, w którym mimo przespania całej nocy zdarzają się epizody snu w ciągu dnia, zwłaszcza w momentach, które powinny być przeznaczone na aktywność. Stwierdza się go wtedy, gdy utrzymuje się dłużej niż 1 miesiąc, a jego przyczynami nie są zaburzenia psychiczne lub somatyczne ani przyjmowanie substancji psychoaktywnych.

Zaburzenia snu określa się według skali senności Epworth – nadmierna stwierdzana jest, gdy przekracza 10 punktów. Jeśli jest wyższa niż 15 punktów, stwierdza się wtedy stan patologiczny. Nadmierna senność jest rzadko występującym zaburzeniem snu. Według najnowszych badań jej częstość występowania określa się na 0,3 do 13,3%. Mimo iż jest rzadsza niż np. bezsenność, to również wzbudza zainteresowanie, ponieważ prowadzi do obniżenia wydajności pracy i wypadków komunikacyjnych.

Nadmierna senność (hipersomnia) – objawy

Objawy towarzyszące nadmiernej senności to: brak energii, zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją, rozdrażnienie, spowolnienie po jedzeniu, uczucie niepokoju, omamy przysenne, obniżenie wydajności w pracy oraz brak chęci do uczestnictwa w życiu rodzinnym i towarzyskim.

Dlaczego chce się spać? Nadmierna senność – przyczyny

Przyczyn nadmiernej senności jest wiele. Należy najpierw wykluczyć przyczyny oczywiste, czyli brak odpowiedniej ilości snu i wynikające z tego przemęczenie organizmu. Przyczyniać się mogą do tego zaburzenia snu i czuwania. Zdarza się także, że nadmierna senność jest wynikiem zespołu przewlekłego zmęczenia, który często towarzyszy pracoholikom. Obok przewlekłego niewyspania pojawiają się objawy towarzyszące, takie jak: bóle mięśniowe, zaburzenia pamięci i koncentracji, złe samopoczucie, bóle głowy, stawów i gardła. W takich przypadkach wystarczy spać minimum 8 godzin przez co najmniej miesiąc, aby nadmierna senność minęła. 

Inną przyczyną hipersomnii jest zażywanie leków nasennych w przebiegu bezsenności. Tego typu farmaceutyki, jak również leki uspokajające mogą powodować senność w ciągu dnia. Warto pamiętać, aby po wykryciu takich objawów udać się do specjalisty i poinformować go o tym – terapia lecznicza może zostać zmieniona i dopasowana tak, by nadmierna senność nie występowała. 

Kolejną przyczyną hipersomnii jest depresja. Do jej objawów towarzyszących zalicza się: spadek energii, bezsilność, ogólną złą kondycję i samopoczucie, smutek i cierpienie psychiczne. Ponadto, do przyczyn nadmiernej senności zalicza się także zespół obturacyjny bezdechu sennego, który charakteryzuje się głośnym i nieregularnym chrapaniem. Oprócz tego występuje także wzmożona potliwość, kołatanie serca, uczucie gorąca oraz częste zmęczenie. Hipersomnia jest także skutkiem zaburzeń hormonalnych i metabolicznych. Występuje u osób chorujących m.in. na cukrzycę, choroby wątroby, hiperamonemię, otyłość, choroby tarczycy i choroby skóry. Dodatkowo może być ona skutkiem: udaru bądź zapalenia mózgu, zespołu Kleinego-Levina, infekcji, zespołu niespokojnych nóg i urazów głowy.

Nadmierna senność – diagnostyka. Jakie badania wykonać?

Aby rozpoznać nadmierną senność (hipersomnię), należy udać się do specjalisty, który przeprowadzi wywiad lekarski i wykona badanie fizykalne. Będzie starał się wykluczyć zaburzenia psychiczne, depresję i choroby neurologiczne. Może również zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, a także zlecić badanie elektrokardiograficzne (EKG) i inne badania diagnostyczne, np. morfologię (wyklucza niedokrwistość), stężenie glukozy na czczo (wyklucza cukrzycę), stężenie hormonu TSH (wyklucza choroby tarczycy), próby wątrobowe (wyklucza choroby wątroby), stężenie kreatyniny (wyklucza choroby nerek) oraz OB. (wyklucza inne stany zapalne). Jeśli po wykonaniu szeregu badań diagnostycznych nie zostanie ustalona przyczyna nadmiernej senności, specjalista może skierować osobę chorą do ośrodka medycyny snu.

Jak leczyć nadmierną senność?

Leczenie nadmiernej senności (hipersomnii) polega przede wszystkim na zoptymalizowaniu czasu i higieny snu. Należy spać min. 8 godzin. Drzemki w ciągu dnia powinny zajmować łącznie maksymalnie 45 minut. Warto pamiętać, aby przed snem wywietrzyć sypialnię, nie spożywać na noc tłustych potraw utrudniających trawienie, a także kojarzyć łóżko tylko ze snem, np. nie należy w nim pracować. Ponadto powinno się wdrożyć łagodne substancje stymulujące (kofeinę) lub, jeśli te są nieskuteczne, to także mocniejsze (modafinil, metylofenidat lub selegilina). W leczeniu nadmiernej senności można zastosować leki przeciwdepresyjne.

Zobacz film: Zasady higieny dobrego snu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

http://old.ipin.edu.pl/fpn/archiwum/1998/01/FwPiN_1-1998-02.pdf

http://www.phmd.pl/api/files/view/28975.pdf

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_3_2017/483Szaulinska_PsychiatrPol2017v51i3.pdf

http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/uploads/2011/2/98_2_80_2011.pdf

Data aktualizacji: 22.11.2017,
Opublikowano: 22.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej