Nadczynność tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie i skutki

Fot: Kurhan / stock.adobe.com

Nadczynność tarczycy występuje u pacjentów ze zwiększoną ilością produkowanych hormonów tarczycy. Objawy są uciążliwe, jednak jej powikłania mogą być poważniejsze. Przykładem jest ich najgroźniejsza forma, czyli przełom tarczycowy.

Nadczynność tarczycy jest chorobą, wskutek której organizm produkuje zbyt dużą ilość hormonów: tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3). Efektem nadmiernej produkcji jest tyreotoksykoza. Jak się okazuje, w większości na tę chorobę zapadają kobiety.

Tyreotoksykoza (nadmiar hormonów tarczycy) nazywana jest też hipertyreozą. Objawy nadczynności tarczycy są nieprzyjemne, a powikłania bardzo poważne. Najgroźniejszym z nich jest właśnie przełom tarczycowy. Nadczynność tarczycy może przyjmować formę jawną lub ukrytą. W przypadku tej pierwszej, prezentuje się z szerokim wachlarzem bardzo charakterystycznych objawów. Natomiast nadczynność tarczycy utajona wyróżnia się małym nadmiarem hormonów, czego efektem jest brak znaczących symptomów. Wśród najbardziej charakterystycznych oznak znajdują się kołatanie serca, utrzymujące się uczucie gorąca czy drżenie rąk. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie objawy występują u każdego pacjenta w tej samej konfiguracji.

Nadczynność tarczycy – przyczyny

Hormony znajdujące się w tarczycy są związkami jodu, dlatego do prawidłowego funkcjonowania organ potrzebuje odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Nadmiar dostarczanego jodu może indukować nadczynność tarczycy. Lekarze zalecają regularne uzupełnianie tego składnika, ale w małych ilościach.

Nadczynność tarczycy może być spowodowana zwiększonym wydzielaniem hormonów przez tarczycę wynikające ze zmian chorobowych w obrębie gruczołu, ale także pobudzaniem tarczycy do produkcji hormonów przez inny narząd np. przysadkę. Specjaliści dzielą więc chorobę na postać pierwotną i wtórną. Jak się okazuje, przyczyny nadczynności tarczycy są związane z wiekiem, predyspozycjami genetycznymi oraz zaopatrzeniem w jod.

Zobacz także: Badanie fT4 i fT3 – normy hormonów tarczycy i odczytywanie wyników

Najczęstszą przyczyną pierwotnej nadczynności tarczycy (przy prawidłowej podaży jodu) jest choroba Gravesa-Basedowa spowodowana powstaniem specyficznych przeciwciał, które pobudzają tarczycę. Inne istotne przyczyny to guzki autonomiczne (zwłaszcza na obszarach, gdzie występuje niedobór jodu), zapalenia tarczycy, ciąża czy niektóre leki (np. amiodaron). Nadczynność tarczycy wtórna powstaje wskutek nadmiernego produkowania hormonu tyreotropowego (TSH). Najczęściej jest to efekt pojawienia się gruczolaka przysadki.

Objawy nadczynności tarczycy

Objawy nadczynności tarczycy, tak jak i w wypadku przyczyn, zależą od postaci choroby. Utajona daje bardzo słabo zauważalne sygnały. Natomiast przy ujawnionej są one widoczne i charakterystyczne.

Najbardziej rozpoznawalnymi oznakami nadczynności tarczycy są nadwrażliwość na ciepło, drażliwość, duża potliwość, nerwowość, duszność, drżenie palców oraz kołatanie serca. Dla nadczynności tarczycy charakterystyczne jest osłabienie mięśni, zaburzenia trawienne (w tym biegunka i zwiększenie apetytu), utrata masy ciała oraz osłabienie kondycji włosów i paznokci.

U kobiet mogą pojawić się nieregularne miesiączki. Przy nadczynności tarczycy są one mało obfite albo zanikają. Żeby dowiedzieć się, co jest ich przyczyną, należy wybrać się na badania do ginekologa.

Jak leczyć nadczynność tarczycy?

Lekarz powinien wykonać dokładne badania sprawdzające poziom hormonów, przeciwciał oraz przeprowadzić diagnostykę obrazową za pomocą USG. Czasami konieczne może się okazać wykonanie biopsji tarczycy. Dopiero po wykazaniu nieprawidłowego wyglądu organu lub stężenia hormonów przystępuje się do leczenia. Wybór sposobu postępowania zależy od stopnia nadczynności i przyczyny choroby.

Podstawą w leczeniu nadczynności tarczycy są leki przeciwtarczycowe, mające za zadanie spowolnienie syntezy hormonów. Inna formą jest jod promieniotwórczy. Zastosowanie tej formy leczenia wiąże się z uszkodzenie komórek tarczycy, przez co nie są już produkowane hormony.

Kolejnym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. W jego wyniku zostaje wycięta część bądź cała tarczyca. Jest on stosowany przy nowotworze, w innych wypadkach traktuje się go jako alternatywę dla pozostałych sposobów leczenia. Wspomagająco stosuje się również glikokortykosteroidy i beta-blokery. W chorobie Gravesa-Basedowa oprócz wyrównania gospodarki hormonalnej ważne jest leczenie objawów pozatarczycowych, takich jak orbitopatia, dermatopatia i akropachia.

Zobacz także: Nadczynność tarczycy – dieta

Pacjent powinien mieć zapewnioną ciszę, spokój oraz wystrzegać się sytuacji stresogennych. Dodatkowo lekarze zalecają odpowiednią dietę, która zawiera w sobie dużo owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsa bardzo dobrej jakości. Ponadto osoby chorujące na nadczynność tarczycy powinny zrezygnować z brukselki, soi, kapusty, orzechów, ostrych przypraw czy kasz gruboziarnistych. Jednak każdą zmianę w żywieniu chory powinien najpierw skonsultować z lekarzem.

Nadczynność tarczycy w ciąży

Kobiety w ciąży i chorujące na nadczynność tarczycy powinny być pod stałą kontrolą lekarza. Nieleczona choroba może doprowadzić nawet do poronienia, przedwczesnego porodu czy przełomu tarczycowego podczas rozwiązania.

Diagnoza jest nieco trudniejsza, a to ze względu na pokrywające się objawy nadczynności tarczycy i ciąży. Jak się okazuje, sam stan kobiety może doprowadzić do indukcji nadczynności tarczycy, a to wskutek wchodzenia w interakcję hormonu hCG z receptorem dla TSH. W wyniku tego tarczyca jest pobudzana do nadmiernej pracy. Leczenie farmakologiczne jest ograniczone w czasie ciąży ze względu na bezpieczeństwo płodu.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Hania 01.04.2018r.

stare metody nieskuteczne - porażka endokrynologii - tworzenie z człowieka kaleki

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej