Nabłonki płaskie w moczu - wynik i interpretacja badania

Fot: jarun011 / stock.adobe.com

Komórki nabłonka wyścielają wnętrze cewki oraz pęcherza moczowego. Jak każdy nabłonek, podlega on naturalnemu złuszczaniu się i w tym przypadku wydalaniu wraz z moczem. W większej ilości nabłonki mogą wskazywać na zakażenie dróg moczowych.

Standardowe badanie moczu, które każdy z nas powinien przeprowadzać raz w roku, sprawdzając stan zdrowia dróg moczowych i całego organizmu, oznacza obecność w próbce m.in. nabłonków (płaskich, okrągłych oraz atypowych). 

Przy interpretacji wyników i stawianiu diagnozy należy wziąć pod uwagę nie tylko ich ilość, ale również kształt.

Nabłonki płaskie w moczu

Nabłonki płaskie, nazywane też wielokątnymi, przechodzą do moczu z ujścia cewki moczowej bądź warg sromowych. Nieliczne w moczu są normą. Ich wyższy wskaźnik może występować u kobiet w ciąży i przed menstruacją. Przyjmuje się, że podczas interpretacji wyników badania moczu jako normę traktuje się występowanie od 3 do 5 nabłonków płaskich w polu widzenia mikroskopu.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Liczne nabłonki płaskie w moczu

Najczęstszą informacją po przeprowadzonej analizie ogólnej moczu jest określenie "nieliczne nabłonki płaskie w moczu". Taki wynik jest prawidłowy i nie wskazuje na chorobę. Złuszczone nabłonki płaskie z układu moczowego są wydzielane przez organizm jako naturalny proces pozbywania się obumarłych tkanek.

Natomiast określenie "liczne nabłonki płaskie w moczu" wskazuje na nieprawidłowość i najczęściej sugeruje istniejący stan zapalny w organizmie, np. zakażenie dróg moczowych, które mogło przebiegać bezobjawowo (brak swędzenia, pieczenia bądź ciągłego "parcia" do oddawania moczu). Przy stanach zapalnych dróg moczowych często można wykryć w moczu również pasma śluzu. Wynik badania może też wykazać obecne w moczu leukocyty i bakterie.

Stany zapalne w pęcherzu lub w cewce moczowej mogą być wywołane przez wirusy, bakterie lub pasożyty. Ich liczba rośnie też po zabiegach przeprowadzanych w okolicach cewki moczowej, co jest naturalną czynnością organizmu przy regeneracji nabłonka. Wówczas, pomimo negatywnego wyniku, nie ma w organizmie stanu chorobowego. Stąd każdy wynik wymaga konsultacji lekarskiej, po której mogą zostać zlecone potwierdzające badania dodatkowe.

Nabłonki płaskie w moczu kobiet w ciąży

Badanie ogólne moczu może wskazać liczne nabłonki płaskie u kobiet w ciąży. Jeżeli przeprowadzane jest w 1. trymestrze, wynik najprawdopodobniej nie wskazuje stanu zapalnego i nie należy się martwićNabłonki płaskie występują w większych ilościach w moczu na skutek ich fizjologicznego złuszczania się

Należy jednak pamiętać o wyniku i zwrócić uwagę na oznaczenie ilości nabłonków przy następnej kontroli. Jeżeli jednak wynik będzie nieprawidłowy w badaniu przeprowadzonym w 2. bądź 3. trymestrze ciąży, wtedy jest to sygnał zakażenia dróg moczowych. 

W przypadku ciąży powikłania tego typu zakażeń mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu, a dziecko może urodzić się ze zbyt niską wagą. Przy tym podejrzeniu niezbędne jest rozszerzenie badań o posiew moczu, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Największe niebezpieczeństwo dla kobiety w ciąży istnieje wówczas, gdy infekcja obejmie drogi rodne.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Nabłonki płaskie w moczu u dzieci

Norma nabłonków płaskich u dzieci jest zazwyczaj niższa niż u dorosłych i zamyka się w przedziale od 0 do 4 nabłonków w polu widzenia mikroskopu. W przypadku dzieci liczne nabłonki płaskie wskazują najczęściej na zapalenie cewki moczowej. Zdarza się jednak, że na nieprawidłowy wynik badania wpływa źle pobrana próbka, która jest zanieczyszczona komórkami nabłonka z narządów intymnych. 

Dlatego przed każdym pobraniem próbki należy umyć okolice narządów rodnych.

Nabłonki płaskie a podejrzenie nowotworu

Liczne nabłonki nieregularnego kształtu (atypowe) w próbce moczu mogą wskazywać na nowotwór pęcherza, który w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Zmianom towarzyszy często krew w moczu, a wynik badania wymaga oczywiście pogłębionej analizy, ponieważ nowotwór pęcherza moczowego odznacza się dużym stopniem złośliwości.

Najczęściej jednak podwyższony wynik wskazuje na zapalenie pęcherza - kiedy zaczyna się zapalenie, reakcją obronną organizmu jest złuszczanie się komórek nabłonka.

Przy interpretacji wyników badania pamiętajmy, że nabłonki płaskie nie są wyznacznikiem choroby nerek - dla kanalików nerkowych charakterystyczny jest nabłonek okrągły, którego nie powinno być w moczu. Występuje naturalnie w górnej części dróg moczowych i bardzo rzadko przedostaje się do moczu. 

Jego podwyższona obecność w próbce może sygnalizować chorobę nerek, ich uszkodzenie przez toksyny bądź odrzucenie przerzutu. Liczba tych nabłonków potrafi też wzrosnąć w trakcie niektórych chorób wirusowych, jak odra, cytomegalia czy wirusowe zapalenie wątroby. Nabłonki okrągłe występują często z wałeczkami nabłonka (mogą pojawić się też po zwiększonym wysiłku fizycznym) oraz śluzem w moczu.

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej