Na czym polega terapia DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików)?

Fot: ambrozinio / stock.adobe.com

Terapia DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików) to forma wsparcia psychologicznego dla osób wychowanych w rodzinach, w których co najmniej jedno z rodziców cierpiało na chorobę alkoholową. DDA w dorosłym życiu często borykają się z problemami emocjonalnymi i trudnościami w relacjach międzyludzkich.

Cierpiący na chorobę alkoholową rodzice nie są w stanie adekwatnie zaspokajać emocjonalnych potrzeb swojego dziecka. Doświadcza ono odrzucenia, niezrozumienia, braku akceptacji, nieczułości, zagrożenia, nieprzewidywalności itp. Sytuacje, z którymi się spotyka, niejednokrotnie przekraczają jego zdolność adaptacji. W konsekwencji dziecko zmuszone jest wykształcić schematy myślenia, odczuwania, zachowania oraz cechy charakteru, które pozwolą mu przetrwać dzieciństwo. Zwykle utrwalają się one i wpływają na funkcjonowanie jednostki, która w dorosłym życiu często nieświadomie przyjmuje postawę zaniedbanego, krzywdzonego, narażonego na niebezpieczeństwo dziecka.

Terapia DDA a syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików

Nie każdy człowiek wychowany w rodzinie dotkniętej chorobą alkoholową potrzebuje wsparcia psychologicznego – nie wszyscy borykają się z problemami, które są skutkiem dorastania w cieniu uzależnienia rodziców. Terapia DDA zalecana jest osobom, u których występuje syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików. Składa się na niego szereg problemów emocjonalnych i interpersonalnych.

Zobacz także: Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu? Co zrobić, jeśli nie chce się leczyć?

Do trudności emocjonalnych DDA należą:

  • trwałe napięcie, niepokój,
  • oczekiwanie negatywnych konsekwencji wydarzeń,
  • niezdolność do odprężenia się, spontanicznych reakcji,
  • problemy z koncentracją,
  • skłonność do zachowań kompulsywnych,
  • poczucie winy i wstydu,
  • brak wiary we własne możliwości,
  • obniżona samoocena,
  • skłonność do samokrytyki,
  • unikanie nowych wyzwań,
  • nadmiernie rozwinięte poczucie odpowiedzialności,
  • skłonność do wchodzenia w rolę ofiary,
  • lęki i związane z nimi objawy somatyczne.

Problemy DDA w relacjach międzyludzkich to:

  • trudności komunikacyjne,
  • brak satysfakcji z bliskich relacji,
  • nieumiejętność budowania trwałych relacji partnerskich,
  • lęk przed uczuciami i trudność rozmawiania o nich,
  • brak umiejętności rozwiązywania konfliktów,
  • lęk przed porzuceniem,
  • trudność z odnalezieniem się w roli rodzica.

Zobacz także: Terapia alkoholowa - na czym polega leczenie alkoholizmu?

Terapia DDA i jej cele

Celem terapii DDA jest pogłębienie świadomości problemów – zrozumienie ich przyczyn, nazwanie i uporządkowanie trudnych emocji. Następnie osoby z rodzin alkoholowych uczą się konstruktywnych sposobów radzenia sobie z lękiem, poczuciem winy i nadmiernej odpowiedzialności oraz innymi destrukcyjnymi uczuciami. Dzięki temu zyskują szansę oddzielenia przeszłości od aktualnych spraw i zmiany sposobu myślenia o samych sobie na bardziej adekwatny do rzeczywistości. Są w stanie rozstać się z dzieciństwem, co pozwala im na uporządkowanie obecnego życia. DDA mogą nadać mu nowy kształt, zgodny z ich rzeczywistymi potrzebami i pragnieniami. Pozytywne zmiany pozwalają im także bardziej otworzyć się na kontakty z innymi ludźmi. Ostatecznym efektem terapii DDA jest realistyczny obraz siebie i otoczenia, zdecydowanie większy komfort życia i zdolność czerpania z niego radości.

Zobacz film: Cztery stadia choroby alkoholowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przebieg terapii DDA

Terapia DDA to proces wymagający świadomej decyzji i zaangażowania ze strony osoby, która jej się poddaje. Prowadzona jest przez specjalistę do spraw uzależnień. Może trwać od roku do kilku lat. Odbywa się indywidualnie lub grupowo. Zaletą pierwszego rozwiązania jest bliska relacja z terapeutą – intymna atmosfera sprzyja zwierzeniom, pomaga uzewnętrznieniu tłumionych emocji, co DDA zwykle z trudem przychodzi na forum. Z kolei grupa daje poczucie wspólnoty z ludźmi o podobnych doświadczeniach i troskach. Ich obecność motywuje do pracy nad własnymi słabościami. Zawarte przyjaźnie zwykle trwają po terapii i są wsparciem w codziennym życiu.

W pierwszej fazie terapii DDA uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób funkcjonuje rodzina alkoholowa, jak rządzące nią mechanizmy wpływają na dorastające w niej dzieci oraz jakie piętno doświadczenia z dzieciństwa odciskają na ich dorosłym życiu. Pozyskana wiedza pozwala DDA zrozumieć własne przeżycia i ustalić przyczyny aktualnych problemów.

Drugi etap służy rozliczeniu i zamknięciu wydarzeń z przeszłości, tak by aktualny potencjał jednostki nie był obciążony balastem przeżyć z dzieciństwa. Uczestnicy terapii mają za zadanie spojrzeć na doznane niegdyś krzywdy z pozycji osoby dorosłej, co pozwala się z nimi uporać. W konsekwencji DDA zaczynają zmieniać sposób myślenia i przeżywania – zyskują bardziej pozytywny obraz siebie, wiarę we własne możliwości i nadzieję na szczęśliwsze życie.

Trzeci etap terapii DDA skoncentrowany jest wokół ich obecnego życia. Uczestnicy przyglądają się poszczególnym obszarom swojego funkcjonowania i określają, co ich satysfakcjonuje, a co chcieliby zmienić. Następnie układają plan, dzięki któremu będą mogli rozwijać się w pożądanym przez siebie kierunku. Wsparciem w jego realizacji jest grupa terapeutyczna lub terapeuta.

Skuteczność terapii DDA

Po ukończeniu terapii osoby z rodzin z problemem alkoholowym zazwyczaj starają się wprowadzić do swojego życia doświadczenia wyniesione z zajęć. Wzrasta ich umiejętność rozumienia i kontrolowania własnych emocji, ustępują objawy psychosomatyczne związane z syndromem DDA. Efektem terapii, zwłaszcza grupowej, jest też większa otwartość na relacje międzyludzkie. Dorosłe dzieci alkoholików osiągają wewnętrzny spokój i są bardziej zadowolone z życia.

Zobacz film: Alkoholizm – kiedy zaczyna się problem z alkoholem?  Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 05.01.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej