Na czym polega stomatologia estetyczna?

mat. prasowe 

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Szereg zabiegów, które prowadzą do ogólnej poprawy kondycji i wyglądu estetycznego zębów, to duży zakres usług mających na celu nie tylko przywrócenie im bielszego kolorytu i pozbawienie ich przebarwień. To także metody umożliwiające usuwanie nagromadzonego na powierzchni szkliwa kamienia nazębnego, osadu, czy wygładzenie powierzchni zębów, która pod wpływem różnych czynników, takich jak np.: działanie kwasów, wpływ leków, czy chociażby słabej higieny podczas leczenia ortodontycznego, mogła ulec zniekształceniu, uszkodzeniu, utracie tkanek twardych zęba.

Stomatologia estetyczna to także coraz bardziej popularny bonding. Jest to nic innego jak odbudowa i poprawa estetyki zębów przy pomocy materiałów kompozytowych. Pokrycie zębów materiałem kompozytowym odbywa się podczas jednej wizyty, jednak zabieg taki poprzedza wizyta, lub w razie potrzeby kilka wizyt pozwalających na dokładne zaplanowanie odbudowy zębów zgodnie z oczekiwaniami estetycznymi pacjenta i z najnowszą wiedzą stomatologiczną.

Duże zainteresowanie wzbudzają także licówki porcelanowe. Są to cienkie płatki porcelany nakładane na wargową powierzchnię zębów. Przy ich pomocy poprawić można kształt, kolor zębów, a także do pewnego stopnia skorygować nieprawidłowe ustawienie zębów. W przeciwieństwie do licówek kompozytowych, wykonanie licówek porcelanowych wymaga dwóch wizyt pacjenta w gabinecie, gdyż są one wykonywane przez technika dentystycznego w laboratorium protetycznym, po uprzednim pobraniu wyników analogowych lub cyfrowych przez lekarza. Przy pomocy licówek porcelanowych tworzy nie piękne, harmonijne i naturalne uśmiechy.

Gdzie można znaleźć godnego zaufania specjalistę zajmującego się dziedziną stomatologii estetycznej?

Wiele osób w poszukiwaniu specjalisty stomatologii kieruje się opiniami na temat klinik, zwracając także uwagę na ich wieloletnie doświadczenie i zbudowaną w czasie stażu pracy renomę. Dla pacjentów duże znaczenie ma także sposób, w jaki traktowani są w placówce dentystycznej, a także czy mogą liczyć na profesjonalne, fachowe, holistyczne podejście do swojego problemu.

Niektórzy przy wyborze specjalisty lub kliniki rozważają także możliwość skorzystania z konsultacji wstępnej, na której otrzymują pełną informację na temat doskwierających im problemów stomatologicznych i sposobów leczenia.

Dla wielu pacjentów bardzo ważnym aspektem jest także wysoka jakość świadczonych usług, godziny otwarcia wybranej kliniki, możliwości dojazdu, dlatego też liczy się nierzadko dla nich lokalizacja.

Przy poszukiwaniu kliniki kieruje nimi ponadto bezpieczeństwo przeprowadzanych w niej zabiegów w oparciu o zaawansowany technologicznie sprzęt i możliwość skorzystania z kompleksowej pomocy, jeśli problem okaże się bardziej zaawansowany. Tego typu aspekty towarzyszą osobom poszukującym godnych zaufania klinik stomatologicznych, które najczęściej mają swoje siedziby w miastach.

Data aktualizacji: 10.08.2023,
Opublikowano: 10.08.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej