Mówią ci, że jesteś zbyt emocjonalna i wrażliwa? Możesz być hiperwrażliwcem

Getty Images/Ezra B. i materiały prasowe

Często przejmujesz się opinia innych osób? Bez końca analizujesz i rozmyślasz? Czujesz się przytłoczona i „nie radzisz sobie” z nadmiarem obowiązków? Zbyt emocjonalnie podchodzisz do pewnych rzeczy? To może oznaczać, że jesteś hiperwrażliwcem.

Jeżeli odpowiedziałaś „tak” na chociaż jedno z powyższych pytań, to może oznaczać, że dotyczy cię problem hiperwrażliwości. Ten problem to temat przewodni książki „ Mówili, że jestem zbyt wrażliwa” autorstwa Federicy Bosco.

Hiperwrażliwość, czyli HSP (z ang. highly sensitive people) to pojęcie nagłośnione przez dr Elaine Aron, która już w 1991 roku zaczęła badać osoby o wyższym poziomie wrażliwości. Z jej badań wynika, że w ten sposób można opisać aż 15% - 20% populacji.

 Hiperwrażliwość – objawy

Osoby hiperwrażliwe mają odmienny sposób przetwarzania bodźców zewnętrznych,z powodu większej reaktywności ciała migdałowatego, które regulują emocje. Jak twierdzi dr Elaine Aron:To za dużo, by było uznane za zaburzenie, ale wciąż za mało, by było dobrze rozumiane przez większość".

Ciekawostką jest, że wysoka wrażliwość występuje również u wielu zwierząt. To element ewolucyjnej strategii przetrwania. Wysoko wrażliwe zwierzęta często jako pierwsze w stadzie ostrzegały przed niebezpieczeństwem, ze względu na swoje wyczulone zmysły i umiejętność przewidywanie niedalekiej przyszłości na podstawie ponadprzeciętnie szybciej analizy sygnałów.

Przeczytaj także: Tłumienie emocji - przyczyny i skutki

"Mówili, że jestem zbyt wrażliwa" - czy warto przeczytać? Recenzja

Autorka książki w bardzo przystępny sposób opisuje i tłumaczy, w jaki sposób rozpoznać u siebie hiperwrażliwość. Z pomocą opisów codziennych  sytuacji i sposobów reagowania na nie, możemy z łatwością zidentyfikować, czy też problem dotyka nas lub bliskie nam osoby.

Poza pomocą w rozpoznaniu objawów hiperwrażliwości, autorka opisuje także sposoby, które pomogą hiperwrażliwcom oraz bliskim osób hiperwrażliwych poradzić sobie z „obsługą” tego syndromu podczas wyzwań każdego dnia.

Czy chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie z dyskusją na forum publicznym w pracy? Jak rozmawiać z córką, by nie zamykała się w sobie, gdy pytasz o jej relacje  z przyjaciółkami? Zastanawiasz się, dlaczego twój syn jest wykończony psychicznie po tygodniu pracy i odcina się od kontaktów międzyludzkich w weekend?

Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w książce Federicy Bosco „ Mówili, że jestem zbyt wrażliwa”, która wydaje się być kluczem do odpowiedzi jak radzić sobie na co dzień z hiperwrażliwością oraz jak budować relacje i rozumieć osoby HSP. Te problemy brzmią znajomo? Ta książka to pozycja obowiązkowa.

Wyd. Feeria, cena: 39,90 zł

Materiały prasowe

Zobacz także video: Mężczyźni gorzej znoszą krytykę w pracy

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.02.2020,
Opublikowano: 12.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie NNW - czy warto?

Odkąd nasz świat się w miarę ucywilizował i zaczęliśmy mieć większy wpływ na nasze życie, ubezpieczenia stały się absolutną podstawą normalnego i bezpiecznego funkcjonowania. Nie wszyscy są do nich, oczywiście, przekonani. Wiele osób zakłada, że jeśli ma się wydarzyć coś złego, to na pewno nie im. Tymczasem nieszczęścia chodzą i to nie tylko parami. Dlatego ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, skrótowo nazywane NNW, powinno być jednym z absolutnie podstawowych priorytetów.

Czytaj więcej
Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie

Wody mineralne mogą zawierać nawet 70 różnych składników, ale praktyczne znaczenie dla zdrowia ma tylko dziesięć. Sprawdź, jak wybrać wodę, która ugasi nie tylko pragnienie, ale też dostarczy minerałów, które są ważne właśnie dla nas.

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej