Mononukleoza i rak szyjki macicy to choroby przenoszone drogą płciową?

Fot. Willie B. Thomas / Getty Images

Co łączy mononukleozę i raka szyjki macicy? Obie choroby spowodowane są wirusami. Oczywiście każda innym wirusem, ale zarazić się można tą samą drogą - poprzez kontakty seksualne. 

Mało kto wie, że za wieloma chorobami stoją... ryzykowne kontakty seksualne, czyli krótko mówiąc częste zmiany partnerów seksualnych, seks bez zabezpieczenia, przypadkowy, z nieznajomymi. Co więcej przez kontakty seksualne może dojść do zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, który odpowiada za rozwój raka szyjki macicy!

We wszystkich postaciach inwazyjnego raka szyjki macicy wykrywany jest rak brodawczaka HPV. Można zatem stwierdzić, że ten typ nowotworu powodowany jest przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Jednak nie jest to choroba weneryczna - wirusem brodawczaka ludzkiego można się zarazić m. in. podczas seksu, ale także kontaktu skóry ze skórą. 

Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet (pierwszym jest rak piersi). Rocznie zapada na niego około 500 000 kobiet, a 233 000 umiera. Szczyt zachorowań przypada na okres między 45 a 59 rokiem życia.

Co wiadomo o wirusie brodawczaka ludzkiego, który może powodować nowotwory? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Wirus HPV a nowotwór szyjki macicy. Źródło: Co nas truje

Objawy zarażenia wirusem HPV są znikome - początkowo nie ma żadnych objawów, można w ogóle nie czuć, że doszło do zarażenia wirusem. Choroba rozwija się bardzo powoli, nawet do 10 lat. Najskuteczniejszą metodą wykrywania wczesnych zmian jest cytologia. Dlatego trzeba się badać regularnie, raz do roku. 

Zobaczcie na filmie, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona cytologia:

Zobacz film: Prawidłowe wykonanie cytologii. Źródło: Co nas truje

Czy to oznacza, że tylko kobiety są narażone na negatywne oddziaływanie wirusa HPV? U pań może rozwinąć się rak szyjki macicy, a u panów? Może powodować raka prącia, nowotwory złośliwe jamy ustnej, głowy, szyi, odbytu, a nawet płuc. U nich również infekcja nie daje żadnych objawów, co sprawia, że mężczyzna może zarażać kolejne partnerki. 

Zobacz film: Kto jest zagrożony zarażeniem wirusem HPV? HPV u mężczyzn. Źródło: Co nas truje

Mononukleoza - choroba pocałunków

To choroba, które atakuje w okresie nastoletnim, a ponad 90 proc. społeczeństwa miało z nią kontakt. Mononukleoza rozpoczyna się wysoką temperaturą, anginą, powiększeniem węzłów chłonnych. Zarazić się chorobą mogą nie tylko nastolatkowie poprzez pocałunki, ale również dzieci w żłobku czy przedszkolu poprzez zabrudzone śliną wspólne zabawki.

Jest to choroba wirusowa, zatem leczy się głównie jej objawy. W przypadku, gdy zostanie podany antybiotyk (np. na skutek pomyłki lekarza i zdiagnozowania u pacjenta anginy, a nie mononukleozy) na ciele chorego może pojawić się wysypka. 

Więcej o mononukleozie dowiecie się tutaj: Mononukleoza zakaźna u dzieci i dorosłych. Jakie objawy daje choroba pocałunków?  oraz na filmie:

Zobacz film: Mononukleoza - co to za choroba? Czym jest choroba pocałunków? Źródło: Co nas truje


Data aktualizacji: 10.10.2018,
Opublikowano: 09.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej