Soda oczyszczona ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i sztuce kulinarnej. Ten całkowicie naturalny i biodegradowalny środek wykorzystuje się także w alternatywnych metodach leczniczych. Moczenie nóg w sodzie oczyszczonej to jeden z naturalnych sposobów eliminacji nieprzyjemnego zapachu stóp. Kąpiel w sodzie sprawdzi się w łagodzeniu podrażnionej skóry w przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS) czy egzemy.
Moczenie nóg w sodzie oczyszczonej – neutralizacja nieprzyjemnego zapachu stóp
Za nieprzyjemny zapach stóp odpowiadać mogą różne czynniki, w tym m.in.: spędzanie wielu godzin w tych samych butach, grzybica stóp lub paznokci, nieodpowiednia higiena, zmiany hormonalne, zażywanie niektórych leków czy stres. Problem ten nierzadko wprawia w zakłopotanie. W jego łagodzeniu pomocne okazuje się moczenie nóg w sodzie oczyszczonej. Wystarczy do napełnionej letnią wodą miski dodać kilka łyżek stołowych sody. Moczenie powinno trwać około 15–20 minut. Zabieg wykonywany regularnie może przyczynić się dodatkowo do zmniejszenia potliwości. Sodę wykorzystać można także do neutralizowania przykrego zapachu z butów. Wystarczy wsypać ją do obuwia na noc, a przed ponownym założeniem usunąć ze środka.
Moczenie stóp w sodzie oczyszczonej – pomoc w leczeniu odcisków
Moczenie stóp w sodzie oczyszczonej jest sprzymierzeńcem w walce z odciskami, czyli zgrubiałymi warstwami naskórka, które powstają w miejscach narażonych na permanentny ucisk. Wspomaga usuwanie nawet najbardziej uciążliwych odcisków. Wystarczy zanurzyć stopy w mieszance wody i kilku łyżek sody na około 30 minut. Następnie warto usunąć naskórek mechanicznie przy użyciu pumeksu lub specjalnej tarki. Soda oczyszczona sprawia, że martwe komórki naskórka ulegają zmiękczeniu. Dzięki temu łatwiej dochodzi do ich złuszczania się. W przypadku dużych odcisków zastosować można pastę z sody oczyszczonej. Uzyskuje się ją przez wymieszanie wody z sodą w proporcji 1:3.
Moczenie stóp w sodzie oczyszczonej na przebarwienia paznokci
Moczenie stóp w sodzie oczyszczonej warto przeprowadzić w przypadku pojawienia się przebarwień, na które narażone są osoby często malujące paznokcie na ciemne kolory. Soda dzięki działaniu wybielającemu i oczyszczającemu skutecznie przywraca jednolity koloryt paznokci i okalającej ich skóry. Dodatkowo zmiękcza skórki wokół płytki paznokciowej.
Inne cele moczenia stóp w sodzie oczyszczonej
Kąpiel stóp w wodzie z sodą oczyszczoną intensyfikuje leczenie kurzajek i grzybicy. Pomaga na zmęczone i obolałe po całym dniu stopy. Z kolei w połączeniu z mlekiem zwalcza problem spękanej, suchej i szorstkiej skóry pięt. W tym celu wystarczy podgrzać 4 szklanki mleka, do którego po przelaniu do miski dodaje się kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Po 5 minutach na stopy sypie się niewielką ilość sody i energicznie wciera w pięty. Następnie stopy ponownie zanurza się w mleku na 5 minut, a po tym czasie opłukuje wodą i osusza.
Półkąpiel w sodzie oczyszczonej na infekcje intymne
Wodorowęglan sodu, bo tak inaczej określa się sodę oczyszczoną, wykorzystuje się w walce z infekcjami intymnymi. Soda łagodzi towarzyszące im podrażnienia, swędzenie, pieczenie, stany zapalne. Wykazuje zdolność do regulowania pH, dzięki czemu pomaga zalkalizować błonę śluzową pochwy. Tzw. nasiadówka, czyli półkąpiel z użyciem sody, jest bardzo prosta do przygotowania. Roztwór wody z sodą uzyskuje się z proporcji 1 l wody na 1 łyżeczkę sody. Nasiadówka powinna trwać około 15 minut. Mikstury tej można użyć również do wykonania płukanki irygatorem.
Jak sobie poradzić z obrzękiem stóp? Dowiesz się tego z filmu:
Na co pomaga kąpiel w sodzie oczyszczonej?
Kąpiel w sodzie oczyszczonej skutecznie łagodzi uciążliwe uczucie pieczenia i swędzenia, jakie powstaje po ukąszeniach owadów, czy objawy wywołane ospą wietrzną. Sprawdzi się w przypadku infekcji grzybiczych, egzemy, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, oparzeń. Zabieg można wykorzystać w zwalczeniu ciemieniuchy. To dość często występująca w populacji niemowląt przypadłość, która przejawia się w formie żółtych, beżowych lub brązowych łusek zlokalizowanych w obrębie owłosionej skóry. Kąpiel w roztworze sody oczyszczonej warto zastosować także na pieluszkowe zapalenie skóry.
Kąpiel w sodzie wiąże się z silnym działaniem bakteriobójczym, przeciwgrzybiczym, antyseptycznym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym. Dodatkowo wykazuje właściwości kojące, odprężające i relaksujące. W połączeniu z octem jabłkowym wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn, wraz z mąką kukurydzianą łagodzi zaś nieprzyjemne skutki kąpieli słonecznych.
Jak przygotować kąpiel z sodą oczyszczoną?
Kąpiel w roztworze sody oczyszczonej jest prosta do przygotowania. Wannę napełnia się letnią wodą i dodaje od ½ do 1 szklanki wodorowęglanu sodu. Proszek miesza się do całkowitego rozpuszczenia. Kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 20 minut. Po wyjściu z wanny ciało osusza się czystym i miękkim ręcznikiem.
Bibliografia:
1. Hassa R., Mrzigod J., Nowakowski J., Podręczny słownik chemiczny, Videograf II, Katowice 2004.
2. Moro Buronzo A., Niezwykłe zalety zwykłej sody. Informacje, porady, przepisy, Biobooks, Poznań 2012.