Moczenie nóg i kąpiel w sodzie oczyszczonej – w jakich sytuacjach pomaga?

Fot: skynesher / gettyimages.com

Moczenie nóg w sodzie oczyszczonej to bardzo tani, ekologiczny i skuteczny sposób na liczne dolegliwości. Ze względu na właściwości złuszczające okazuje się pomocny w usuwaniu martwych komórek naskórka. Kąpiel w wodzie z sodą działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo.

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i sztuce kulinarnej. Ten całkowicie naturalny i biodegradowalny środek wykorzystuje się także w alternatywnych metodach leczniczych. Moczenie nóg w sodzie oczyszczonej to jeden z naturalnych sposobów eliminacji nieprzyjemnego zapachu stóp. Kąpiel w sodzie sprawdzi się w łagodzeniu podrażnionej skóry w przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS) czy egzemy.

Moczenie nóg w sodzie oczyszczonej – neutralizacja nieprzyjemnego zapachu stóp

Za nieprzyjemny zapach stóp odpowiadać mogą różne czynniki, w tym m.in.: spędzanie wielu godzin w tych samych butach, grzybica stóp lub paznokci, nieodpowiednia higiena, zmiany hormonalne, zażywanie niektórych leków czy stres. Problem ten nierzadko wprawia w zakłopotanie. W jego łagodzeniu pomocne okazuje się moczenie nóg w sodzie oczyszczonej. Wystarczy do napełnionej letnią wodą miski dodać kilka łyżek stołowych sody. Moczenie powinno trwać około 15–20 minut. Zabieg wykonywany regularnie może przyczynić się dodatkowo do zmniejszenia potliwości. Sodę wykorzystać można także do neutralizowania przykrego zapachu z butów. Wystarczy wsypać ją do obuwia na noc, a przed ponownym założeniem usunąć ze środka.

Moczenie stóp w sodzie oczyszczonej – pomoc w leczeniu odcisków

Moczenie stóp w sodzie oczyszczonej jest sprzymierzeńcem w walce z odciskami, czyli zgrubiałymi warstwami naskórka, które powstają w miejscach narażonych na permanentny ucisk. Wspomaga usuwanie nawet najbardziej uciążliwych odcisków. Wystarczy zanurzyć stopy w mieszance wody i kilku łyżek sody na około 30 minut. Następnie warto usunąć naskórek mechanicznie przy użyciu pumeksu lub specjalnej tarki. Soda oczyszczona sprawia, że martwe komórki naskórka ulegają zmiękczeniu. Dzięki temu łatwiej dochodzi do ich złuszczania się. W przypadku dużych odcisków zastosować można pastę z sody oczyszczonej. Uzyskuje się ją przez wymieszanie wody z sodą w proporcji 1:3.

Moczenie stóp w sodzie oczyszczonej na przebarwienia paznokci

Moczenie stóp w sodzie oczyszczonej warto przeprowadzić w przypadku pojawienia się przebarwień, na które narażone są osoby często malujące paznokcie na ciemne kolory. Soda dzięki działaniu wybielającemu i oczyszczającemu skutecznie przywraca jednolity koloryt paznokci i okalającej ich skóry. Dodatkowo zmiękcza skórki wokół płytki paznokciowej.

Inne cele moczenia stóp w sodzie oczyszczonej

Kąpiel stóp w wodzie z sodą oczyszczoną intensyfikuje leczenie kurzajek i grzybicy. Pomaga na zmęczone i obolałe po całym dniu stopy. Z kolei w połączeniu z mlekiem zwalcza problem spękanej, suchej i szorstkiej skóry pięt. W tym celu wystarczy podgrzać 4 szklanki mleka, do którego po przelaniu do miski dodaje się kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Po 5 minutach na stopy sypie się niewielką ilość sody i energicznie wciera w pięty. Następnie stopy ponownie zanurza się w mleku na 5 minut, a po tym czasie opłukuje wodą i osusza.

Półkąpiel w sodzie oczyszczonej na infekcje intymne

Wodorowęglan sodu, bo tak inaczej określa się sodę oczyszczoną, wykorzystuje się w walce z infekcjami intymnymi. Soda łagodzi towarzyszące im podrażnienia, swędzenie, pieczenie, stany zapalne. Wykazuje zdolność do regulowania pH, dzięki czemu pomaga zalkalizować błonę śluzową pochwy. Tzw. nasiadówka, czyli półkąpiel z użyciem sody, jest bardzo prosta do przygotowania. Roztwór wody z sodą uzyskuje się z proporcji 1 l wody na 1 łyżeczkę sody. Nasiadówka powinna trwać około 15 minut. Mikstury tej można użyć również do wykonania płukanki irygatorem.

Jak sobie poradzić z obrzękiem stóp? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kąpiele na przesuszoną skórę i na obrzęki stóp Źródło: Dzień Dobry TVN

Na co pomaga kąpiel w sodzie oczyszczonej?

Kąpiel w sodzie oczyszczonej skutecznie łagodzi uciążliwe uczucie pieczenia i swędzenia, jakie powstaje po ukąszeniach owadów, czy objawy wywołane ospą wietrzną. Sprawdzi się w przypadku infekcji grzybiczych, egzemy, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, oparzeń. Zabieg można wykorzystać w zwalczeniu ciemieniuchy. To dość często występująca w populacji niemowląt przypadłość, która przejawia się w formie żółtych, beżowych lub brązowych łusek zlokalizowanych w obrębie owłosionej skóry. Kąpiel w roztworze sody oczyszczonej warto zastosować także na pieluszkowe zapalenie skóry.

Kąpiel w sodzie wiąże się z silnym działaniem bakteriobójczym, przeciwgrzybiczym, antyseptycznym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym. Dodatkowo wykazuje właściwości kojące, odprężające i relaksujące. W połączeniu z octem jabłkowym wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn, wraz z mąką kukurydzianą łagodzi zaś nieprzyjemne skutki kąpieli słonecznych.

Jak przygotować kąpiel z sodą oczyszczoną?

Kąpiel w roztworze sody oczyszczonej jest prosta do przygotowania. Wannę napełnia się letnią wodą i dodaje od ½ do 1 szklanki wodorowęglanu sodu. Proszek miesza się do całkowitego rozpuszczenia. Kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 20 minut. Po wyjściu z wanny ciało osusza się czystym i miękkim ręcznikiem.

Bibliografia:

1. Hassa R., Mrzigod J., Nowakowski J., Podręczny słownik chemiczny, Videograf II, Katowice 2004.

2. Moro Buronzo A., Niezwykłe zalety zwykłej sody. Informacje, porady, przepisy, Biobooks, Poznań 2012.

Data aktualizacji: 12.06.2020,
Opublikowano: 12.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej