Minimalizm – co to jest i na czym polega?

Fot: NelleG / gettyimages.com

Minimalizm to dla jednych chwilowa moda, dla drugich filozofia i sposób na znalezienie spokoju i równowagi w życiu. Na czym polega minimalizm? Jakimi zasadami się kieruje i jak wprowadzić go w życie?

Minimalizm dla wielu osób jest drogą do wolności i jednym ze sposobów na pozbycie się lub uwolnienie od rzeczy, które ograniczają i nie pozwalają skupić na tym, co najważniejsze. Zmiana nastawienia i podejścia do życia ma pomóc w osiągnięciu celu oraz pomóc spełnić swoje marzenia.

Minimalizm – czyli co?

Minimalizm to podejście do życia, które zachęca do korzystania tylko z rzeczy czy sprzętów, które naprawdę są potrzebne. Dzięki takiemu nastawieniu można uniknąć gromadzenia rzeczy, a także zaoszczędzić pieniądze.

Jak zacząć żyć zgodnie z zasadami minimalizmu?

Funkcjonujemy w czasach, które nastawione są przede wszystkim na konsumpcję i posiadanie. Minimalizm zachęca do odejścia od takiego modelu. Zgodnie z jego założeniami należy przewartościować swoje podejście do życia i dokładnie zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze i czego tak naprawdę chcemy i potrzebujemy od życia. Osoby, które chcą żyć zgodnie z zasadami minimalizmu powinny w pierwszej kolejności przyjrzeć się nagromadzonym w domu rzeczom, sprzętom. Bardzo często kupujemy coś nie dlatego, że jest nam potrzebne, ale z samej chęci posiadania.

Zobacz także: Konsumpcjonizm – na czym polega i jak z nim walczyć?

Identycznie jest z ubraniami. Większość z nas ma w szafie przynajmniej jedną rzecz, którą założyło tylko raz – w przymierzalni. Takie ubrania zajmują tylko miejsce, a nam jest szkoda ich wyrzucić, bo przecież z pewnością będzie okazja, żeby je założyć.

Kiedy już sobie uświadomimy, że otaczają nas przedmioty, które nie są nam do niczego potrzebne trzeba przystąpić do działania. W pierwszej kolejności należy wybrać te rzeczy, ubrania czy przedmioty, które są potrzebne lub po prostu piękne. Całą resztę można wyrzucić lub oddać komuś, kto dużo bardziej tego potrzebuje.

Porządki warto także zrobić w szufladach. Bardzo często przechowujmy w nich dużo papierów i dokumentów, które już dawno straciły ważność. To, co można warto oddać na makulaturę. Bardziej drażliwe papiery należy zniszczyć.

Warto jednak pamiętać, że same porządki to zdecydowanie za mało. Problemem bardzo często jest nasza ciągła potrzeba kupowania nowych rzeczy. Aby problem nie powrócił i mieszkanie znowu nie zamieniło się w graciarnię warto się powstrzymać i unikać niepotrzebnego wydawania pieniędzy

Jak bardzo emocje determinują nasze życie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak duży wpływ na nasze zdrowie mają emocje? Źródło: Dzień Dobry TVN

Minimalizm nie ma nic wspólnego z ascezą czy przesadną oszczędnością. Celem tego nurtu jest znalezienie miejsca – przestrzeni – i czasu na to, co lubimy robić najbardziej. Minimalizm uczy, że życie nie ogranicza się do posiadania, kupowania nowych ubrań, mebli czy gadżetów. Dodatkowo minimalizm pozwala sobie uświadomić, że posiadanie i gromadzenie z pozoru bardzo potrzebnych rzeczy wcale nie świadczy o wartości człowieka. To jedynie wartość dodana, która w żaden sposób nie czyni z nas ani lepszych, ani gorszych ludzi.

Minimalizm a samorozwój

Minimalizm to nurt, który namawia nie tylko do zmiany podejścia do kupowania i posiadania. Jednym z jego założeń jest także ciągłe poszukiwanie i nauka nowych umiejętności. Nie chodzi tu jednak o to, aby dążyć do ideału czy dojść do stanu, w którym jesteśmy całkowicie samowystarczalni. W minimalizmie większą wartość ma sam proces. Niezwykle ważna jest sama nauka, chęć do rozwoju i poszukiwania nowych doświadczeń.

Minimalizm a ochrona środowiska

Życie zgodnie z zasadami minimalizmu pozwala prowadzić bardziej ekologiczne i świadome życie. Minimalizm namawia do recyklingu oraz ponownego wykorzystania, np. przedmiotów czy ubrań. To wszystko sprawia, że możliwe jest generowanie mniejszej ilości śmieci czy odpadów, których nie da się ponownie wykorzystać. Warto pomyśleć o minimalizmie nie jako o nurcie czy chwilowej modzie, ale realnym sposobie na walkę ze zmianami klimatycznymi i ogromnym zanieczyszczeniem środowiska.

Minimalizm uczy przede wszystkim rozsądku i mądrej konsumpcji. Nie wymaga całkowitej rezygnacji z zakupów. Namawia jedynie do tego, aby kupować rzeczy, których potrzebujemy oraz tych, które są ponadczasowe lub nadają się do ponownego wykorzystania.

Zobacz także: Recykling odpadów. Jak segregować śmieci?

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 04.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mario 10.08.2019r.

Mądry styl życia w dzisiejszym przesadnym konsumpcjonizmie...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej