Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie

Fot: Tomasz Zajda / fotolia.com

Mięsak pochodzi z grupy nowotworów tkanek miękkich oraz kości. W praktyce stanowi jedynie jeden procent nowotworów złośliwych u dorosłych. Natomiast aż 8 proc. występowań dotyczy dzieci. Rocznie w Polsce jest aż tysiąc zachorowań na mięsaki.

Na nowotwór tkanek miękkich oraz kości można zachorować w każdym wieku. Nie ma tu znaczenia płeć ani pochodzenie. Nieleczone mięsaki mogą ostatecznie doprowadzić do śmierci – dzieje się tak w wyniku przerzutów.

Mięsaki wywodzą się z tkanki nienabłonkowej i mogą występować w dwóch formach: mięsaków tkanek miękkich oraz mięsaków kości. Większość z tych nowotworów objawia się agresywnym przebiegiem. Przerzuty mogą rozprzestrzenić się na płuca, znacznie rzadziej za to do węzłów chłonnych. Możliwość ich wystąpienia wiąże się z wielkością guza.

Mięsak – przyczyny

Jak się okazuje, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest bardzo mało osób, które potrafią prawidłowo wykryć mięsaka. Odpowiednia diagnoza jest stawiana przez grupę specjalistów, dlatego chory powinien leczyć się w ośrodku wielospecjalistycznym, referencyjnym.

Tak naprawdę przyczyny powstawania mięsaków są nieznane. Lekarze twierdzą, że odpowiedzialne są za nie czynniki genetyczne, czy też zakażenie wirusem HIV. Prawdopodobnie na pojawienie się nowotworu mogą wpływać urazy z przeszłości. Dodatkowo odpowiada za niego bliski kontakt z chemikaliami czy promieniowaniem radiologicznym.

Specjaliści wciąż szukają jednej pewnej odpowiedzi na temat przyczyn powstawania mięsaków. Badania pokazują, że w wielu przypadkach występują mutacje chromosomowe, które pozwalają na określenie typu nowotworu.

Diagnostyka jest związana z badaniami ogólnymi, informacjami pochodzącymi ze zdjęć rentgenowskich, tomografii oraz badań endoskopowych razem z pobranym wycinkiem. Przeprowadzenie biopsji musi być wykonane bardzo dokładnie i z wielką ostrożnością, gdyż w innym przypadku może nastąpić rozsianie komórek nowotworowych.

Wirus HIV - jak może dojść do zakażenia? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Ryzykowne kontakty seksualne a wirus HIV. Źródło: co nas truje?

Objawy i rodzaje mięsaka

Mięsaki dzielą się na te dotyczące tkanek miękkich i kości oraz mięsaki typu GIST. W zależności od rodzaju inne są nie tylko objawy, ale także diagnostyka oraz profilaktyka.

Aż 50 proc. zachorowań na mięsaka tkanek miękkich jest rozpoznawane w kończynach, tułowiu, głowie, szyi albo przestrzeni zaotrzewnowej. U dzieci najczęściej atakuje nowotwór poprzecznie prążkowany. Przez długi czas może nie wykazywać on żadnych objawów, stąd chorzy przeważnie nie zdają sobie sprawy z jego występowania.

Niestety, bezobjawowo powstająca choroba okazuje się niekiedy nowotworem złośliwym. Efektem są najczęściej przerzuty do płuc. Przyczyną niedokrwistości może być właśnie mięsak. Podobnie jest z opuchlizną stawów.

Mięsak GIST jest rakiem tkanki podścieliskowej przewodu pokarmowego. Im wcześniej zostanie wykryty, tym lepsze są rokowania dla pacjenta. Ten nowotwór powstaje wskutek nieprawidłowej pracy jednego z receptorów komórki. GIST rozwija się w żołądku i jelitach. Przez długi czas nie wywołuje żadnych symptomów, jednak bardzo szybko się rozrasta i przechodzi w formę złośliwą, w której występują przerzuty, np. do wątroby.

Innym rodzajem są mięsaki kości. Na wczesnym etapie rozwoju pojawia się silny ból. Dodatkowo może wystąpić nabrzmienie okolic stawów lub kości albo guz. Objawem jest również zniekształcenie zarysu kończyn. Przy zaawansowanym stadium mięsaka miejscowego chorzy cierpią niekiedy na gorączkę, osłabienie, a nawet niedokrwistość.

Mięsak kości może być zlokalizowany przy nasadach, w trzonach, zarówno kości długich, jak i krótkich. W przypadku kości płaskich i długich występuje on u młodych osób, natomiast jeżeli chodzi o kości różnokształtne, to zdecydowanie częściej dotykają one ludzi starszych. Na początku chorobę sygnalizują tylko bóle, które pojawiają się w nocy.

Zobacz także: Mięsak Kaposiego to nowotwór: objawy, przyczyny i leczenie różnych postaci choroby

Jak się okazuje, w przypadku tego rodzaju mięsaka, objawy są tłumaczone albo procesem rozwoju organizmu, albo stanem zwyrodnieniowym. Prawidłowa diagnoza najczęściej stawiana jest dopiero, gdy zajdzie konieczność wykonania badań, czy to wskutek kontuzji, czy złamania.

Mięsak – jak leczyć?

Obecnie leczenie mięsaków wciąż się rozwija. Lekarze w ostatnich latach dokonali przełomu, czego przykładem jest postęp w zakresie rekonwalescencji nowotworów tkanek miękkich i kości, w tym ogniska pierwotnego, przerzutów oraz wznowień miejscowych. Najważniejszą rolę ma tutaj operacja chirurgiczna, natomiast radioterapia oraz chemioterapia są jedynie pomocą przy zwiększeniu szansy na wyleczenie pacjenta. Te zabiegi również mogą przedłużyć życie.

Leczenie mięsaków wymaga radykalnej, ale i oszczędnej wobec organizmu terapii, która będzie odpowiednio dobrana i skuteczna. Zabieg chirurgiczny zakłada wycięcie zmian. W niektórych przypadkach może nawet dojść do amputacji kończyny, dzięki czemu zapobiega się nawrotom.

Zobacz także: Mięsak Ewinga – przyczyny, objawy i leczenie najbardziej złośliwego raka kości

Lekarze twierdzą, że dużą nadzieją dla osób chorujących na mięsaka jest terapia, która wykorzystuje czynniki molekularne. Są one używane w ramach rekonwalescencji systemowej. Polega to na dokładnym trafianiu w nowotwór znajdujący się w organizmie człowieka. Nie wszystkie rodzaje mięsaków przyjmą taką terapię. Wciąż medycyna nie znalazła jednego uniwersalnego rozwiązania dla każdego z nich.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 18.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej