Mezoterapia igłowa, mikroigłowa, bezigłowa – opis zabiegów, efekty, przeciwwskazania

Fot: Микола Ковальчинськи / fotolia.com

Mezoterapia to zabieg polegający na dostarczeniu substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych w głębokie warstwy skóry. Mezoterapia pozwala na odmłodzenie i poprawę wyglądu skóry, redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, a nawet na zapobieganie łysieniu i wypadaniu włosów.

Mezoterapia jest niechirurgicznym zabiegiem wykonywanym w salonach kosmetycznych oraz w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki mnogości i różnorodności substancji (koktajli do mezoterapii) stosowanych podczas zabiegu, mezoterapia wykorzystywana jest do leczenia wielu problemów medycznych i estetycznych. Zabieg może być przeprowadzany na niemalże każdym obszarze ciała – w tym na skórze głowy, a nawet na delikatnej okolicy oczu. W zależności od metody wykorzystanej do wprowadzenia substancji aktywnych do skóry właściwej wyróżniane są 3 rodzaje zabiegu: mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa oraz mezoterapia bezigłowa. 

Podstawowe wskazania do mezoterapii to:

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii? Źródło: Bez skazy

Mezoterapia igłowa – włosy, twarz i ciało

Mezoterapia igłowa to klasyczny i najbardziej uniwersalny wariant zabiegu. Polega ona na wstrzykiwaniu wybranego koktajlu w skórę przy pomocy igły. Iniekcje wykonywane są na głębokości około 2-3 mm, dzięki czemu możliwe jest ominięcie bariery naskórkowej, przez którą większość substancji aktywnych nie mogłaby przeniknąć. Skórę nakłuwa się w odstępach 5-10 mm. Ze względu na to, że zabieg powoduje pewien dyskomfort, zwykle przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Mezoterapię igłową przeprowadza się na skórze ciała, twarzy oraz na skórze głowy. Do najbardziej popularnych typów zabiegu należą:

  • mezoterapia igłowa twarzy, szyi i dekoltu – pozwala na ujędrnienie skóry, redukcję zmarszczek, usunięcie przebarwień skórnych, odmłodzenie owalu twarzy, regenerację i nawodnienie cery. Do zabiegu najczęściej wykorzystywane są: kwas hialuronowy, który wypełnia przestrzenie pomiędzy włóknami kolagenu w skórze; proteochondroityna poprawiająca nawilżenie oraz napięcie skóry; pirogronian sodu stymulujący fibroplasty do naturalnej produkcji kolagenu i elastyny.
  • Mezoterapia skóry głowy – zabieg ten pozwala na zahamowanie procesów łysienia oraz na pobudzenie wzrostu włosów. W skórę głowy najczęściej wstrzykiwane są: dekspantenol, wpływający na regenerację struktury włosa; minoksydyl przeciwdziałający wypadaniu włosów; biotyna (witaminę B7) wspomagająca rozszerzenie cyklu wzrostu włosa.
  • Mezoterapia na cellulit i tkankę tłuszczową – wspomaga rozpad komórek tłuszczowych, działa detoksykująco i ujędrniająco na skórę. Do zabiegów wyszczuplających i antycellulitowych najczęściej stosuje się L-karnitynę, kofeinę i krzemionkę organiczną, przyspieszające procesy lipolizy i spalanie tłuszczu.

Zobacz film: Jak poprawić owal twarzy? Źródło: Klinika urody.

    Mezoterapia igłowa przeciwwskazania

    Zabiegu nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

    • alergia na substancję do mezoterapii;
    • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry;
    • choroby nowotworowe;
    • ciąża i karmienie piersią;
    • choroby autoimmunologiczne.

    Mezoterapia mikroigłowa – opis zabiegu

    Metoda mikroigłowa jest alternatywą dla mezoterapii igłowej. Wskazania, przeciwwskazania i efekty obydwu zabiegów są podobne.

    W metodzie mikroigłowej nie są wykorzystywane tradycyjne igły, lecz urządzenia wyposażone w kilkanaście mikroigieł, które jednocześnie nakłuwają skórę – dermapeny lub rollery. Podczas zabiegu powstaje znacznie więcej nakłuć niż ma to miejsce w przypadku mezoterapii igłowej. Iniekcje te są jednak płytsze i nie docierają do tak głębokich warstw skóry, jak podczas zabiegu igłowego. Mezoterapię mikroigłową stosuje się często w przypadku przeprowadzania zabiegu na dużych powierzchniach ciała.

    Jak wygląda zabieg mezoterapii? Dowiesz się tego z naszego filmu

    Zobacz film: Mezoterapia skóry twarzy - na czym polega zabieg i kiedy warto go wykonać? Źródło: Klinika urody.

    Mezoterapia bezigłowa – wskazania i efekty

    W odróżnieniu od metody igłowej i mikroigłowej, mezoterapia bezigłowa nie narusza ciągłości skóry. Podczas zabiegu wykorzystywane są impulsy elektryczne, laser biostymulujący oraz drenaż limfatyczny. Dzięki nim zwiększa się przepuszczalność naskórka i możliwy jest transport substancji aktywnych w głębokie warstwy skóry. Podczas zabiegu nie występuje ból ani poczucie dyskomfortu. W związku z tym przeprowadza się go bez użycia środków znieczulających.

    Mezoterapię bezigłową wykorzystuje się najczęściej do:

    • odmłodzenia i nawilżenia cery,
    • spłycenia zmarszczek,
    • rozjaśnienia przebarwień,
    • redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej.

    Metody tej nie stosuje się w leczeniu łysienia i w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów. Ze względu na pominięcie nakłuwania skóry, które działa stymulująco na fibroplasty, efekty mezoterapii bezigłowej są zwykle mniej spektakularne niż w przypadku mezoterapii igłowej.

    Z drugiej strony, zabieg ten pozwala na uniknięcie niepożądanych efektów, występujących w przypadku mezoterapii igłowej, takich jak zaczerwienienie, ból, siniaki czy obrzęki.

    Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii bezigłowej to:

    • alergia na substancję do mezoterapii;
    • metalowe elementy w ciele;
    • choroby serca;
    • rozrusznik serca;
    • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry;
    • choroby nowotworowe;
    • ciąża i karmienie piersią.

    Zabiegi mezoterapii igłowej, mikroigłowej oraz bezigłowej przynoszą oczekiwane efekty jedynie wtedy, gdy wykonywane są w seriach 5-10 zabiegów. Należy liczyć się z tym, że rezultaty zabiegu nie są permanentne – dla podtrzymania efektu zabieg powinno powtarzać się co kilka lub kilkanaście tygodni. 

    Zobacz film: Kto ma prawo wykonać zabieg mezoterapii? Źródło: Bez skazy


    Data aktualizacji: 26.07.2018,
    Opublikowano: 18.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

    Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

    Czytaj więcej
    Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

    Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

    Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

    Czytaj więcej
    Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

    Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

    Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

    Czytaj więcej
    Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

    Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

    Czytaj więcej
    Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

    Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

    Czytaj więcej
    SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

    Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

    Czytaj więcej