Metoda Fukutsudzi – czemu służy i jak ją stosować? Ćwiczenia

Fot. Hero Images / Getty Images

Metoda Fukutsudzi (ang. Fukutsudzi method) to ćwiczenie, którego regularne stosowanie pozwala na przywrócenie kręgosłupowi naturalnych krzywizn. Jest pomocna przy dolegliwościach bólowych okolic kręgosłupa lędźwiowego oraz wspomaga walkę z otyłością brzuszną.

Japoński fizjoterapeuta dr Toshiki Fukutsudzi opracował swoją metodę 10 lat temu. W krótkim czasie zyskała ona zawrotną popularność w Azji, a obecnie staje się modna w krajach Zachodu, mimo że brak dostępnej literatury naukowej potwierdzającej skuteczność jej działania. Reklamowana jest jako sposób na „wyleczenie kręgosłupa” i „błyskawiczne odchudzanie”. Metoda Fukutsudzi sama w sobie nie ma takiego działania. Nie można zastąpić nią leczenia pod kontrolą lekarza, nie spowoduje redukcji tkanki tłuszczowej bez zachowania prawidłowej diety i aktywności fizycznej. Ćwiczenia metodą Fukutsudzi mogą być jednak cennym elementem rehabilitacji oraz poprawić wygląd.

Na czym polega działanie metody Fukutsudzi?

Dr Fukutsudzi zaobserwował u wielu osób otyłych lub cierpiących na bóle pleców nadmierną lordozę lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Zwykle jest to skutek długotrwałego przebywania w – wymuszonej przez rodzaj aktywności zawodowej – pozycji siedzącej. Nienaturalne wygięcie kręgosłupa jest przyczyną nadmiernego napięcia mięśni w lędźwiowej części pleców, drażnienia korzeni nerwów rdzeniowych i powstawania wspomnianych zespołów bólowych. Często dochodzi przy tym do kompensacyjnego wygięcia kręgosłupa w części szyjnej, co może powodować dolegliwości w tym odcinku. Zmiana postawy i zmęczenie mięśni stabilizujących sylwetkę sprawiają, że brzuch wysunięty jest ku przodowi, co sprawia, że wydaje się większy.

Metoda Fukutsudzi służy rozluźnieniu mięśni i zwiększeniu elastyczności powięzi oraz więzadeł pleców, których napięcie i przykurcze uniemożliwiają powrót ciała do fizjologicznej pozycji. Dzięki prawidłowej postawie ustępują dolegliwości bólowe i powiązane z nimi problemy zdrowotne (np. obniżona jakość snu). Dochodzi przy tym także do optycznego zmniejszenia obwodu talii.

Zobaczcie, jakie ćwiczenia pomogą Wam zadbać o zdrowy kręgosłup:

Zobacz film: Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Jak wykonać ćwiczenie metodą Fukutsudzi?

Metoda Fukutsudzi jest bardzo prosta i niemal każdy może wykonywać zalecane ćwiczenie. Polega ono na leżeniu przez 5–10 minut w ściśle określonej pozycji. Najlepiej wykorzystać do tego celu matę do ćwiczeń, choć można położyć się także na dywanie. Ważne jest, aby podłoże nie było zbyt twarde (np. podłoga) ani zbyt miękkie (np. materac). Podczas leżenia wzdłuż maty na wysokości pępka podkłada się w poprzek lędźwi wałek o średnicy około 10 cm i długości co najmniej 35–40 cm, np. ciasno zrolowany ręcznik. Ręce muszą znaleźć się za głową – wyprostowane, stykające się małymi palcami dłoni, z kciukami skierowanymi na zewnątrz. Pięty powinny być oddalone od siebie o około 25 cm, paluchy – stykać się. W trakcie ćwiczenia należy starać się maksymalnie wyciągnąć całe ciało, a jednocześnie rozluźnić się i spokojnie, głęboko oddychać. Po upływie wskazanego czasu zaleca się wyciągnąć wałek spod pleców i jeszcze chwilę poleżeć „na płasko”. Po zakończeniu ćwiczenia nie wolno gwałtownie wstawać – trzeba obrócić się na bok i łagodnie podnieść się, opierając się o wyciągnięte ramię.

Ćwiczenie Fukutsudzi można wykonywać nawet codziennie. Aby było skuteczne, trzeba poświęcić mu czas przynajmniej trzy razy w tygodniu. Początkowo może mu towarzyszyć dyskomfort związany z pokonywaniem oporu przykurczonych mięśni. Na tym etapie można wykorzystać więcej wałków – dodatkowo podłożyć jeden pod kark, a drugi pod zgięcia kolanowe. Z czasem ból zacznie ustępować, a po każdym ćwiczeniu będzie można zaobserwować poprawę postawy ciała oraz niewielką redukcję obwodu w pasie.

Przeciwwskazania do ćwiczenia metodą Fukutsudzi

Ćwiczenie opracowane przez dr Fukutsudzi jest bezpieczne dla niemal każdego człowieka. Ostrożność muszą jednak zachować osoby ze stwierdzonymi wadami lub zwyrodnieniami kręgosłupa, a także cierpiące na bóle nieznanego pochodzenia. Przed podjęciem ćwiczeń powinny skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

W przypadku silnego dyskomfortu podczas wykonywania ćwiczenia należy skrócić czas leżenia na wałku, np. do 1 minuty. Z każdym kolejnym ćwiczeniem można wydłużać go o kilkanaście sekund do pożądanych 5–10 minut.

Korzyści ze stosowania metody Fukutsudzi

Regularne stosowanie ćwiczenia Fukutsudzi może przynieść wymierne korzyści w postaci:

  • skorygowania postawy (zarówno podczas stania, jak i siedzenia) poprzez przywrócenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa,
  • zniesienia napięcia w lędźwiach i ustąpienie dolegliwości bólowych,
  • zmniejszenia obwodu w pasie dzięki prawidłowemu napięciu mięśni brzucha i przesunięciu go ku tyłowi względem osi ciała.

Osoby korzystające z metody dr Fukutsudzi zgłaszają także, że:

  • łatwiej im się oddycha,
  • częściej czują się wypoczęte i zrelaksowane,
  • głębiej i spokojniej śpią,
  • odczuwają poprawę funkcji poznawczych,
  • mają więcej energii.

Co ciekawe, wiele osób odnotowuje zwiększenie wzrostu o około 1–2 cm. Najprawdopodobniej jednak jest to konsekwencja faktu, że dzięki rozluźnieniu mięśni nadmiernie wygięty kręgosłup odzyskuje prawidłowe ustawienie.

Bibliografia:

1. Lie Down and Lose Weight – Famous Japanese Exercise to Lose Weight and Improve Your Posture, https://www.thehealthsciencejournal.com/lie-lose-weight-famous-japanese-exercise-lose-weight-improve-posture/, [dostęp 28 maja 2019].

2. J. Johnson, Korekcja postawy ciała. Wybrane techniki manualne, tł. M. Kokosz, Wrocław 2018.

Data aktualizacji: 21.06.2019,
Opublikowano: 21.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej