Meteospasmyl - jak działa lek i kiedy jest stosowany?

Fot: Moyo Studio / gettyimages.com

Meteospasmyl to lek stosowany w łagodzeniu bólu brzucha spowodowanego np. zespołem jelita drażliwego. Kiedy jeszcze lek jest stosowany? Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie?

Meteospasmyl zmniejsza ból brzucha spowodowany czynnościowymi zaburzeniami układu pokarmowego. Lek stosowany jest przede wszystkim przez osoby, które zmagają się z zespołem jelita drażliwego oraz bolesną uchyłkowatością jelita grubego, szczególnie jeśli występuje ze wzdęciami.

Meteospasmyl - skład

Farmaceutyk zawiera dwie substancje czynne - alwerynę oraz symetykon. Pierwsza z nich działa rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego. Druga zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu jelitowego. Dodatkowo w skład leku wchodzą żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E 171).

Lek ma postać kapsułek. Każda z nich zawiera 60 mg alweryny oraz 300 mg symetykonu. W jednym opakowaniu może się mieścić od 20 do 64 kapsułek.

Farmaceutyk należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, gdzie temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Przeterminowany lek należy odnieść do apteki, która następnie przekaże go do utylizacji.

Meteospasmyl - przeciwwskazania

Lek nie może być stosowany przez osoby, które są uczulone na substancje czynne lub inny składnik leku. Meteospasmyl nie jest podawany pacjentom z objawami niedrożności układu pokarmowego. Farmaceutyk nie może być podawany dzieciom, kobietom w ciąży oraz tym, które karmią piersią.

Dużą ostrożność należy zachować u pacjentów, którzy skarżą się na nudności, wymioty, bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, zatrzymanie gazów i stolca. Takie objawy mogą sugerować niedrożność układu pokarmowego. Środki ostrożności trzeba zachować również u osób, które mają problemy z wątrobą. Lek może zwiększyć wydzielanie enzymów wątrobowych, w przypadku tej grupy chorych lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań w czasie stosowania Meteospasmylu.

Meteospasmyl - dawkowanie

Dawkę oraz częstotliwość z jaką lek ma być przyjmowany powinien ustalić lekarz. Zazwyczaj zaleca się stosować 1 tabletkę 2-3 razy na dobę przed posiłkiem. W sytuacji, gdy działanie farmaceutyku jest zbyt mocne lub zbyt silne - należy skonsultować się z lekarzem.

Osoby, które przyjęły zbyt dużą dawkę leku powinny bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. W razie pominięcia dawki leku nie należy stosować dawek podwójnych, kolejną dawkę należy przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza.

Osoby, które mają wątpliwości i niewiedzą czy prawidłowo przyjmują lek powinny poradzić się swojego lekarza lub farmaceuty.

Meteospasmyl - interakcje z innymi lekami

Na tę chwilę nie ma żadnych badań, które wskazywałyby, że lek może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki, powinny poinformować o tym lekarza. Tylko specjalista będzie mógł ocenić czy zasadne będzie przepisanie leku oraz czy terapia będzie bezpieczna dla danego pacjenta.  

Dlaczego jelita mają tak ogromny wpływ na działanie całego organizmu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego jelita mają tak ogromny wpływ na organizm człowieka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Meteospasmyl - działania niepożądane

Meteospasmyl może wywoływać działania niepożądane, na szczęście zdarzają się one rzadko i samoistnie ustępują. Jednak w sytuacji, gdy lek doprowadzi do wzrostu ciśnienia, wstrząsu lub obrzęku krtani chory powinien jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Konsultacja z lekarzem będzie konieczna także wtedy, gdy lek wywoła złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, zmiany skórne, np. pokrzywkę. 

U niewielkiej grupy przyjmujących lek zaobserwowano także zapalenie wątroby, obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, język, swędzenie, silne zawroty głowy z podwyższoną częstością akcji serca, nadpotliwość,  zażółcenie skóry lub białkówek oczu, ciemne zabarwienie moczu, utrata apetytu, nudności, wymioty.

Data aktualizacji: 01.06.2020,
Opublikowano: 01.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej